مقالات HSE

علل بروز حوادث در محیط های کاری

علل بروز حوادث در محیط های کاری

در بروز حوادث کارگاهی علل و عوامل مختلفی مثل نوع کار، ساعت کار، موادی که کارگران با آن سر و کار دارند، محیط کارگاه و غیره تاثیر دارد که حوادث مخصوص به خود را باعث می شود. عوامل مشروحه زیر در بروز حوادث کارگاهی نقش عمده و بسزایی را دارند:

علل بروز حوادث در محیط های کاری

 • عدم آموزش کارگران در مورد انجام کارهای محوله، عدم آشنایی کارگران با نحوه کار با دستگاه ها و غیره
 • عدم وجود وسائل ایمنی روی بعضی از دستگاهها
 • باز کردن حفاظ بعضی از دستگاهها توسط کارگران در موقع تعمیرات و قرار ندادن آن ها در جای خود
 • بی توجهی پاره ای از کارفرمایان به دستورات ایمنی و بهداشتی که از طرف بازرسان کار به آن ها ارائه می شود، در این مورد لازم به یادآوری است که بعضی از کارفرمایان به زبان های ناشی از حوادث آگاهی نداشته و علاقه زیادی به برنامه های ایمنی نشان نمی دهند و اکثراً دستورات ایمنی را زائدف دست و پاگیر و غیرمولد می دانند و لذا نسبت به تهیه وسایل ایمنی لازمف تعویض ابزار فرسوده و غیره تعلل می ورزند.
 • غرور و اعتماد بی جای کارگران با سابقه و ماهر که تصور می کنند رعایت مقررات ایمنی و انجام احتیاط های لازم در موقع انجام کار دلیل ترس و دون شان آن ها بوده و رعایت مقررات مذکور و وظیفه کارگران تازه کار می باشد که همین موضوع در بسیاری از موارد موجب حادثه برای آن ها می شود.
 • عدم وجود شرایط بهداشتی در بعضی از کارگاه ها مانند آلودگی هوا، عدم وجود تهویه مناسب حرارت و رطوبت نامناسب، روشنائی کمف سر و صدای زیاد، وجود مواد زیان آور در فضا و غیره باعث کسالت روحی کارگر و ایجاد حادثه می شود.
 • تشویش و اضطراب کارگر در بعضی کارگاهها مانند نگرانی های خانوادگی، زحمت پیدا کردن کار، ترس از دست دادن کار، بدی روابط کارگر و کارفرما که باعث ایجاد ناراحتی های روحی می گردد در بروز حوادث کارگری تاثیر دارد.
 • بعضی از کارگران و کارفرمایان سرنوشت و قسمت را حاکم بر همه پیش آمدها دانسته و لذا رعایت مقررات ایمنی و بهداشتی را زائد شمرده و در نتیجه موجب بی احتیاطی و بروز حادثه می گردند. بدیهی است که این فکر با مبانی هیچ یک از ادیان مخصوصاً دین مبین اسلام جور در نمی آید.
 • عدم رعایت نظم و ترتیب صحیح در کارگاه ها، در دسترس نبودن وسائل لازم، چیدن نامرتب مواد اولیه و محصولات در کارگاه موجب شلوغ شدن محیط کار و بروز حادثه می گردد.
 • شروع و ختم نامناسب کار، اضافه کاری بیش از حد کارگران و غیره منجر به خستگی آن ها شده و لذا باعث عدم رعایت ترتیب کار و شتابزدگی در انجام آن و ایجاد حوادث می گردد.
 • شوخی ها و حرکات نابجا در محیط کار و دخالت بی مورد بعضی از کارگران به کارهایی که ارتباطی به کارگر ندارد و غیره در بروز حوادث کارگری نقش موثری دارد.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

 

 

برگرفته از کتاب اصول ایمنی در صنعت

نوشته مهندس کمال الدین رئوف

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.