اتاق خبر ایمن صنعت ایران

لباس کار آتشنشانی و کاربردشان

لباس کار آتشنشانی و کاربردشان

همه ما می دانیم که آتش نشان ها با انواع مخاطرات گوناگون مواجه می شوند. آتش نشان ها در دل آتش رفته و برای نجات دادن مال و جان مردم کوشش می کنند. در این بین بایستی آتش نشان ها لباس کار هایی به تن داشته باشند که این خطرات را از آن ها دور کند. اگر فکر می کنید که آتش نشان ها فقط در دل آتش می روند و تنها خطر جانی آن ها رویارویی با آتش و حریق است بایستی بگوییم که این طور نیست. در صورتی که وظایف آتش نشان ها بسیارگسترده تر از مورد گفته شده است،لباس کار آتشنشانی و کاربردشان در نظر گرفته شده، تنوع بسیاری دارند و بسته به شرایطی که در آن گرفتار هستند، استفاده می شود.

ویژگی لباس کار آتشنشانی و کاربردشان

همان طور که می دانیم آتش نشان ها بیشتر با آتش و حریق سر و کار دارند پس بایستی لباس هایی داشته باشند که حرارت وآتش را انعکاس دهند و از جنس الیاف نسوز تولید شده باشند. اما این تنها گوشه ایی از ویژگی و خصوصیات لباس کار آتش نشانی است.

  1. لباس کار آتش نشانی بایستی در برابر اجسام برنده و تیز هم مقاومت داشته باشد و از ورود رطوبت و آب جلوگیری کند.
  2. وزن مناسبی داشته باشند که هنگام کار کردن با آن، با مشکلب روبه رو نشوند. معمولا وزن لباس های کار آتش نشان ها، ۲٫۴۵۰ کیلوگرم است.
  3. بایستی پارچه شب رنگی در بعضی قسمت های آن دوخته شده باشد تا در هنگام خطرناک دیده شوند.
  4. لایه داخلی لباس آتشنشانی بایستی به گونه ای باشد که انتقال هوا در آن به خوبی انجام شود و تعریق آتش نشان را به حداقل ممکن برساند.
  5. بر روی لباس کار آتش نشانی بایستی در قسمت بیرونی جیب داشته باشد تا آتش نشان بتواند بیسیم یا تجهیزات ضروری مورد نیاز خود را در آن قرار دهد.
  6. بایستی سایز لباس کار آتش نشان ها در اندازه های گوناگون تولید شود تا هر آتش نشان دقیقا سایز لباس کار خود را به تن کند. بایستی حتما آستین لباس مماس بر مچ دست باشد تا برای آتشنشانان خطرساز نباشد.

ویژگی لباس کار آتشنشانی و کاربردشان

لباس کار عملیاتی آتش نشان ها در هنگام حریق

این لباس کار همان لباسی است که بیشترین استفاده در زمان حریق را دارد. همه آتش نشان ها در مبارزه با حریق، این لباس کار را به تن می کنند. لباس کار عملیاتی آتش نشان ها، از اورکت و شلوار تشکیل شده که به صورت تکه ای و جدا و یا سرهم و یکسره است. لباس های عملیاتی آتش نشان ها، معمولا سه لایه ای هستند و جنس آن ها نیز از الیاف نسوز هست تا در برابر حرارت و شعله مقاوم باشد. جنس لایه داخلی این لباس از گورتکس هست که کمک زیادی به جریان دادن هوا می کند و تعریق آتش نشان ها را هنگام عملیات اطفاء حریق کاهش می دهد. تمام لباس های عملیاتی آتش نشان ها بایستی دارای استاندارد جهانی مخصوص آتش نشانی باشد چرا که اگر کیفیت مرغوبی نداشته باشد، آتش نشان ها را با خطر مرگ روبه رو می کند. رنگ های لباس آتش نشانی عملیاتی تنوع زیادی دارند اما نارنجی،  قرمز، زرد، طوسی و سورمه ای رایج ترین آن هاست. افرادی که در دل آتش می روند، رنگ نارنجی و قرمز ، و دیگر افرادی که بخش پشتیبانی هستند، معمولا رنگ لباسشان مشکی وسورمه ای است.

ویژگی لباس کار آتشنشانی و کاربردشان

لباس کار عملیاتی هنگام تماس با آتش

لباس کار آتشنشان هایی که با اطفاء حریق می کنند و آتش نشان هایی که بایستی وارد حریق شوند و آتش را لمس کنند تفاوت دارد. این لباس کار، حداکثر ممکن ایمنی را دارد تا علاوه بر نسوز بودن، از بخش های دیگری همچون دست ها و صورت و هم محافظت کند. دستکش، کلاه ایمنی، اورکت و شلوار و کفش پوش مناسب، در ساختار این لباس کار وجود دارد که البته الیاف آن قابلیت نسوز و ضد گرما دارد. جنس این لباس کار ها معمولا از فایبر گلاس نسوز وآلومینیوم فایرتکس است که تا حد زیادی حرارت را معکس می کند.

نوع دیگری از لباس کار های آتش نشانی در همین گونه وجود دارد و از الیاف نسوز ساخته شده اما کارایی تماس مستقیم با آتش را ندارد و تنها برای عبور از آتش استفاده می شود.

لباس کار عملیاتی هنگام تماس با آتش

 

لباس کار آتش نشانی مناسب عبور در محیط های دارای الکتریسیته

اگر در محیطی که آتش نشان قرار هست در آن عملیات اطفاء انجام دهد، خطر برق گرفتگی داشته باشد، این لباس کار آتشنشانی و کاربردشان به صورت ایمن، الکتریسیته و جریان برق را به زمین انتقال می دهد

لباس کار آتش نشانی مناسب محیط های مرطوب خطرناک

این لباس کار هم که به شکل یکسره یا اورال هست، مثل لباس کار مقاوم در برابر الکتریسیته عمل می کند. این لباس کار دارای دستکش چکمه، مخصوص، و کلاه است که در محیط هایی که بخارهای سمی و اسید های خطرناک وجود دارد، به آتشنشان ها کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *