اتاق خبر ایمن صنعت ایران

خصوصیات لباس کار مناسب

خصوصیات لباس کار مناسب

مهم ترین خصوصیات لباس کار مناسب

هر شخصی بایستی در محل کار خود از لباس کار مناسب حرفه استفاده کند. اما چیزی که بیش از همه مهم است در رابطه باخصوصیات لباس کار مناسب، این است که انتخاب لباس کار متناسب با حرفه فرد باشد. شرایط محیط کاری ایجاب می کند که فرد نتواند از هر لباسی استفاده کند. به همین دلیل، هنگام انتخاب لباس کار شخص، بایستی به شغل او توجه زیادی شود و مناسب با حرفه فرد، بهترین نوع لباس کار اعم از لباس کار دوبنده،  لباس کار یکسره، لباس کار دو تکه و غیره انتخاب شود.

همچنین مواردی مانند طرح لباس کار مناسب حرفه،  رنگ لباس کار، جنس لباس، ویژگی‌های لباس کار بایستی متناسب با حرفه و نقش هر فرد در آن شرکت باشد. در غیر اینصورت، لباس کار ممکن است به اندازه مکفی نتواند نقش خود را که حفظ ایمنی و سلامتی کارمند است، ایفا کند.

چرا بایستی برای هر حرفه لباس کاری مناسب شرایط آن حرفه در نظر گرفت؟

تمامی حرفه ها از لباس کار خاصی استفاده می‌کنند. در حرفه هایی که محیط رسمی و اداری و دارد، کارمندان از لباس کار خاص آن محیط استفاده می‌کنند که در درجه اول برای راحتی کارمندان، سپس ایجاد یکپارچگی و نظم در شرکت و در برخی موارد برای سازمان و برندینگ شرکت استفاده می‌شود.

در حرفه هایی که بیشتر عملیاتی هستند، تامین و حفظ جان امنیت فرد در اولویت زیادی قرار دارد. در چنین شرایطی بایستی از لباس کار مناسب استفاده شود. همچنین لباس کار می‌تواند موجب شناسایی کارمندان از افراد متفرقه درشرکت شود. استفاده از لباس کار منتاسب هر حرفه، می‌تواند برای معرفی سازمان و شرکت مناسب باشد. علاوه بر آن نیز نوعی معرفی محصول ، بازاریابی و یا خدمات نیز به شمار می‌آید.

افرادی که در شرایط آب و هوایی سخت کار می‌کنند، بایستی لباس کار مناسبی داشته باشند تا به راحتی بتوانند خود را با شرایط محیط هماهنگ کنند. به همین دلیل هر سازمانی بایستی شرایط کاری خود را ارزیابی کرده و سپس مناسب با آن شرایط لباس کار مخصوص، برای کارمندان خود تهیه کند.

لباس کار مناسب حرفه های مختلف بایستی چه خوصوصیاتی داشته باشد؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه ها که هنگام انتخاب لباس کار بایستی در نظر بگیرید، این است که چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند از جان افراد حفاظت شود. عوامل زیادی در تعیین ویژگی‌های لباس کار متناسب تاثیر دارند که در عنواین زیر به چند مورد کوتاه اشاره می‌کنیم:

جنس پارچه لباس کار

برای هر کاری مناسب با شرایط محیط آن حرفه، بایستی از جنس پارچه مخصوصی استفاده شود. اما در حالت کلی، جنس پارچه بایستی کیفیت مناسبی داشته باشد و در برابر عوامل مختلف، دوام کافی داشته باشد. در لباس‌های خاص کار از پارچه‌های ویسکوز، پلی استر پنبه، فلامنت، کتان یا ترکیبی از آنها استفاده می‌شود. در انتخاب جنس پارچه بایستی دمای محیط کار در الویت قرار داده شود. لباس کار گرم در محیط‌های بسیار گرم و شرجی باعث عدم تمرکز وکلافگی خواهد شد.

مواد اولیه در تولید لباس کار

منظور ما از مواد اولیه شامل دکمه، نخ دوخت، زیپ و غیره هست. تمامی وسایلی که در تولید یک دست لباس کار با کیفیت استفاده می‌شوند، بایستی مناسب با حرفه فرد باشند. برای مثال، در لباس کار برقکار نبایستی از دکمه فلزی یا زیپ استفاده کرد. و همچنین کلیه این مواد اولیه بایستی از کیفیت خوبی برخوردار باشند که در زمان طولانی دوام مناسبی داشته باشند.

مدل دوخت لباس کار

مدل دوخت لباس کار بایستی با توجه به نوع حرفه فرد انجام شود. مطمئنا نحوه دوخت لباس کار برای مردان با زنان تفاوت دارد.

سایز واندازه لباس کار

فرد بایستی هنگام پوشیدن لباس کار احساس خوشایند و راحتی داشته باشد، به همین دلیل لباس بایستی مناسب با اندازه و اندام فرد طراحی و تولید شده باشد.

توجه زیادی داشته باشید که خصوصیات‌ لباس کار مرغوب به این موارد خاتمه نمی یابد، بلکه:

لباس کار بایستید قابلیت شستشو مکرر داشته باشد و به این راحتی چروک نشود.

فرد بایستی بتواند در شرایط محیطی مختلف، احساس خوبی با لباس کار خود داشته باشد.

درآوردن وپوشیدن لباس کار بایستی به سهولت قابل انجام باشد.

لباس کارهایی مناسب با مشاغل گوناگون

 

چه نوع لباس کارهایی مناسب با مشاغل گوناگون وجود دارد؟

امروزه تقریبا برای هر حرفه ای لباس کار مخصوص وجود دارد. زیرا اکثر کسب و کارها به اهمیت استفاده از لباس کار متحد‌ الشکل پی برده‌اند. بنابراین هر شرکتی و سازمان  با انتخاب لباس کار متناسب برای کارکنان خود، در کوشش برای ایجاد وجهه اجتماعی و همچنین تبلیغ برای حرفه و کسب و کار خود هستند. در اینجا به برخی از لباس‌های کار مخصوص که در ایمن صنعت ایران آماده می‌شوند، اشاره خواهیم کرد:

خصوصیات لباس کار کارگری

لباس کار خدماتی یا کارگری که در سازمان‌ها و شرکت‌ها برای کارمندان استفاده می‌شود، دارای مدل‌ها جنس‌های گوناگونی هستند. این نوع لباس کار امکان دارد از پارچه‌های مختلفی مانند پنبه، پلی استر، کتان،پلی استر پنبه، لی و غیره ساخته شود. لباس کار کارگری معمولا ساده ترین و ارزان‌ترین نوع لباس کار بوده و ترکیب رنگ‌های متعددی ندارد. همچنین به دو صورت کاپشن و شلوار یا بلوز و شلوار تولید می شود.

خصوصیات لباس کار مهندسی

لباس کار مهندسی بایستی کاملا از جنس مرغوب وهمچنین عایق ساخته شود. بسته به نوع حرفه شخص، لباس کار مهندسان بایستی شیمیایی، ضد حرارت، ضدآب، ضد مواد عایق گرما و سرما و غیره باشد.

خصوصیات لباس کار جوشکاری

در لباس کار جوشکاری از پارچه‌های کتان و لی خالص (کتان با درصد خلوص نخ بالا) استفاده می‌شود. زیرا مقاومت زیادی نسبت به سایر پارچه‌ها مانند کجراه فلامنت دارد. این نوع پارچه‌ها می‌توانند در برابر حرارت بسیار مقاومت کنند و طول عمر لباس نیز قطعا بیشتر است.

خصوصیات لباس کار مناسب

خصوصیات لباس کار خلبانی

لباس کار خلبانی در اصل یک نوع لباس یکسره است که از جنس پارچه کجراه فلامت ساخته می‌شود. در فصل سرما می‌توانید آن را از روی لباس‌های خود بپوشید وکمتر سرما را حس کنید. این نوع مدل لباس کار از روی لباس خلبانان کپی شده است، به همین دلیل است که لباس کار خلبانی نام دارد. این لباس ها برای مکانیک‌ها و افرادی که با مواد شیمیایی یا روغن سروکار دارند، بسیار مناسب است زیرا می‌تواند در برابر انواع مواد شیمیایی، اسیدها، روغن، آب و غیره مقاومت کند.

 

خصوصیات لباس کار دوبنده

لباس کار دوبنده در اصل یک سرهمی است که از ترکیب رنگ‌های گوناگونی تولید می‌شود. این لباس کار بایستی دارای جیب‌هایی برای قرار دادن انواع لوازم ضروری باشد. از این لباس کار اغلب در ساختمان‌سازی، دامداری، کشاورزی، کارخانجات و غیره استفاده می‌کنند.

خصوصیات لباس کار مکانیکی

بهتر است لباس کار مکانیکی به صورت یکسره طرحی وتولید شده باشد و همچنین برای راحتی‌ کار بایستی از لباس کار بدون آستین یا آستین کوتاه استفاده کنید. نوع پارچه این لباس‌ها بایستی در برابر شست‌وشو مکرر مقاوم باشند.

خصوصیات لباس کار صنعتی

از لباس کار صنعتی معمولا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، عمران، معماری، راهسازی و معدن، خودرو و غیره استفاده می‌شود. در این نوع لباس کار می‌توان از ترکیب رنگ‌های مختلفی استفاده کرد. ایمن صنعت ایران برای تولید این نوع لباس کار از پارچه با‌کیفیت بالا استفاده می‌کند.

لباس کارهایی مناسب با مشاغل گوناگون

خصوصیات لباس کار تبلیغاتی

لباس کار تبلیغاتی بیشتر توسط سازمان‌ها و شرکت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هدف آنها تبلیغ برند شان هست. به همین دلیل می‌توان روی لباس کار تمامی کارکنان یک شرکت از برندو آرم استفاده کرد و شرکت خود را به مردم معرفی کرد. این روش، یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های بازاریابی دردنیا محسوب می‌شود.

قطعا لباس کار اشخاص معرف شخصیت اجتماعی شان خواهد بود و در شرکت‌های بزرگ، لباس کار یک شکل کم هزینه ترین و اولین راه برای تبلیغ شرکت به‌شمار می‌رود. در انتخاب لباس کار، بایستی به نکات گوناگونی توجه داشته باشید از جمله دوام آن، نوع پارچه، تناسب لباس کار با انواع مخاطرات که در محیط کار با آن روبه‌رو هستید، در کنار این عوامل راحتی لباس کار را اصلا فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *