مقالات HSE

تاریخچه ایمنی و حفاظت شغلی در دوران های مختلف تولید

تاریخچه ایمنی و حفاظت شغلی در دوران های مختلف تولید

بشر از زمانیکه خود را شناخته در پی تلاش و فعایت بوده وطبیعتاً در مسیر زمان، تحولاتی را پشت سر گذاشته است. در دوره هایی که زندگی بشر از شکار و صید و یا کشاورزی تامین می شده، به سبب یادگی ابزار، عوارض وابسته به شغل ( ایمنی و بهداشت محیط کار) ناچیز بوده است و در اکثر موارد از چند خراش با زخم ساده تا حداکثر شکستگی اعضاء تجاوز نمی کرده ایت، ولی بتدریج که صنعت پیشرفت کرد و نیروی محرکه مکانیکی و الکتریکی بوجود آمد، خطرات نیز بهمان نسبت افزایش یافت.

با وقوع انقلاب صنعتی در سال های ۱۷۶۰ تا ۱۸۳۰ در انگلستان وسرایت آن به دیگرکشوهای اروپایی، نیروی محرکه مکانیکی و الکتریکی بوجود آمد و با گسترش اختراعات و اکتشافات به تدریج کارهای دستی، ماشینی شد. استفاده از انرژی های ماهیچه ای، حیواناتپف باد و جریان آب به  حداقل رسید و استفاده از انرژی جریان الکتریسیته، انرژی بخار (از طریق ماشین بخار و توربین بخار) و انرژی سوخت (گازهای ناشی از سوخت بنزین و گازوئیل) افزایش یافت و جایگزین آن ها شد.

انقلاب صنعتی با اختراع ماشین بخار (۱۷۸۲)توسط جیمز وات آغاز شد و جهشی در صنایع نساجی و به دنبال آن در صنایع دیگر در انگلستان ایجاد کرد. سپس با اختراع وسایل ماشینی متعدد (به منظور تغییر و تبدیل انرژی) بسرعت در تمام اروپا و امریکا و بعد هم در نقاط دیگرجهان گسترش یافت. در نتیجه انقلاب صنعتی و اختراع و تکامل ماشین های تولید جدید، محیط کار از خانه ها و کارگاه های کوچک به کارخانه ها کشانده شد وصنعت چهره جدیدی به خود گرفت.

هر چند انقلاب صنعتی برای انسان آسایش زیادی بهمراه آورد وباعث گسترش پیشرفت در کلیه مظاهر وشئونحیات شد، لیکن این دگرگونی ها جنبه های منفی را نیز به دنبال داشت که مهمترین آن ها حوادث صنعتی، سر و صدا، آلودگی محیط زیست و آلودگی هواست. درباره پیشگیری از حوادث صنعتی بایستی اذعان داشت که بشر با قیمتی گزاف و دردناک تجربه اندوزی کرده است. اویل قرن نوزدهم با اوج انقلاب صنعتی وورود ماشین در عرصه تولید، تغییرات شگرف، وسیع و همه جانبه ای در شیوه زندگی و اوضاع اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی مردم جهان پدیدار شد. اولین قانون کار را فرانسه در خصوص کارخانه ها و کارگاههایی که از انرژی مکانیکی استفاده می نمودند ویا کار بطور مداوم در آن ها صورت می گرفت، تدوین نمود و همین قانون یک نظام بازرسی را به کارخانه هایی که دارای ۲۰ کارگر بودند پیش بینی نمود، معذالک قوانین لازم در خصوص حفاظت فنی به مفهوم دقیق وواقعی کلمه تا سال ۱۸۳۹تدوین نگردید.

در بخشنامه ای به تاریخ ۲۸ مه ۱۸۴۵ وزیر کشورو دارایی پروس توصیه نمودند که برای کارخانه ها بازرسان طبی تعیین شود. در سال  ۱۸۵۳ برای مراکز صنعتی دوسلدرف-اکس لاشاپل و آرنسبرگ، بازرسانی از سوی دولت، انتخاب و موظف شدند که به امورحفاظتی   و نیزسلامت کارگران جوان رسیدگی کنند. حمایت عمومی از کارگران، در مقابل حوادث و بیماری های ناشی از کار، با تدوین قوانینی بوسیله کنفدراسیون آلمان شرقی در سال ۱۸۶۹ تاین شد وسپس در سال ۱۸۷۲ یک نظام بازرسی حفاظت و بهداشت کار بطور کلی، در پروس و تقریباً در همان دوره در ایالات صنعتی باد به وجود آمد.

تاریخچه ایمنی و حفاظت شغلی در دوران های مختلف تولید

به موجب قانون امپراطوری مصوب ۱۵ ژوئیه ۱۸۷۸، بازرسی کارخانه ها در ایالات آلمان اجباری گردید. قوانین مربوط به بیمه حوادث ناشی از کار- که در چهارچوب آن نظام انجمن های معاضدت و بیمه حوادث بوجود آمد که در سال ۱۸۸۴ تدوین گردید. انجمن ژاپنی برای رفاه در صنایع که در سال ۱۹۲۸ تاسیس شد، یکی از قدیمی ترین سازمان های موجود در آسیا می باشد و به دنبال آن انجمن هندی برای حفاظت که در سال ۱۹۳۱ تاسیس شد. در کشور استرالیا شورای ملی برای محافظت و انجمن گال جدید جنوبی، فعالیت های خود را از سال ۱۹۲۷ آغاز کرده اند. شاید در صنعت معدن بیشتر از هر رشته دیگر در زمینه محفاظت تحقیقات بعمل آمده باشد. انفجار گاز و غبار، موارد حریق، تاسیسات برقی از مسائل هستند که درباره آن ها کارهای زیادی صورت گرفته است. بطور کلیصنعت از تحقیقات مربوط به محصولات شیمیایی و مصالح ساختمانی، مواد استخراجی، ماسک های تنفسی و غیره استفاده شایانی نوده ایت. بعنوان نمونه موسسات تحقیقی می توان موسسات زیر را نام برد:

  • انجمن صاحبان صنایع بلژیک
  • انستیتو فدرال برای آزمایش مواد و مصالح
  • انستیتوی بوخوم در خصوص تحقیقات راجع به سیلیکوز در جمهوری فدرال آلمان
  • مرکز مطالعات و تحقیقات در خصوص صنعت ذغال سنگ (صنعت ملی شده)
  • انستیتوی ملی ایتالیا برای پیشگیری از حوادث
  • انستیتو حفاظت در معادن شفلید انگلستان
  • دفتر معادن در ایالات متحده آمریکا

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

 

برگرفته از کتاب: ایمنی، بهداشت و حفاظت در محیط کارگاه

تالیف و تدوین: عبیدالله جرجانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *