مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

کمک های اولیه و عملیات نجات مصدومین برق گرفته

کمک های اولیه و عملیات نجات مصدومین برق گرفته

آمار نشان می دهد که اگر در دقیقه اول به برق گرفته کمک شود ۹۰% حیات و پس از ۶ دقیقه کمک ۱۰% حیات و پس از ۱۲ دقیقه کمک زنده ماندن شخص مصدوم به احتمال کم دیده شده است. اگر فردی دچار برق گرفتگی شود باید برای نجات مصدوم از وسائل برق دار و انجام کمک های اولیه به ترتیب زیر عمل نمود:

  • در صورت امکان، جریان برق باید از نزدیک ترین کلید یا فیوز قطع شود و در صورت عدم امکان قطع برق باید مراتب را به اطلاع اتفاقات شرکت برق و اورژانس رسانید.
  • در فاصله ی زمانی که مامورین شرکت برق و اورژانس جهت برق و عملیات پزشکی به محل حادثه می رسند باید با استفاده از وسایل عایق برق مثل تخته خشک و ابزاری که تماماً چوبی یا پلاستیکی باشند، سیم حامل برق را از بدن مصدوم جدا نمود و در انجام این عمل باید مراقبت شود که شخص نجات دهنده با یدن مصدوم و یا سیم لخت برق دار تماس پیدا نکند.
  • پس از آنکه مصدوم از هادی برق دار جدا شده در حالت اغماء بسر می برد، اگر قلب و اعضاء تنفسی او آسیب ندیده باشد کافی است پنجره اطاق را باز نموده و آمونیاک یا سرکه به نزدیک بینی او گرفته تا استشمام کند.
  • اگر تنفس مصدوم منقطع و یا ضربان قلب او قطع شده باشد، این نشانه ی شوک الکتریکی است که فلج تنفس و یا قلب را بوجود آورده که در اغلب این یک مرگ دروغی است.
  • برای انجام کمک های اولیه به مصدومین برق گرفته تمام لباس های او را که موجب تنگی نفس می شوند جدا کرده، دهان مصدوم را ابتدا تمیز و دندان های او را از یکدیگر جدا نموده و لای آن ها را با مداد، دسته قاشق و غیره همواره باز باید نگهداشت تا دوباره دندن ها قفل نشوند.
  • برق گرفته را به پشت خوابانده و زیر گردن او را لباس یا پتوئی قرار می دهندکه سر به پشت افتاده و سینه جلو بیاید و راه تنفس آزاد شود. سپس بینی مصدوم را گرفته و هوا از طریق دهان به دهان به داخل سینه مصدوم دمیده می شود، پس از سه یا چهار مرتبه تنفس مصنوعی به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به تعداد ۱۵ الی ۲۰ بار ماساژ قلب بطور مداوم مداوم باید به مصدوم داد و عمل تنفس مصنوعی باید تا شروع تنفس مصدوم اجرائی شود.
  • اگر در حین تنفس مصنوعی کمترین علامت حیات از قبیل حرکت از لب ها یا لرزگونه ها در مصدوم ملاحظه شود عمل تنفس مصنوعی چند ثانیه قطع و به مصدوم امکان تنفس داده شود.

کمک های اولیه و عملیات نجات مصدومین برق گرفته

در صورت ملاحظه علائم حیات در برق گرفته به هیچ وجه نباید او را پس از بهوش آمدن مجبور به بلند شدن و راه رفتن نمود، بلکه مصدوم را باید روی برانکارد یا تخت خواب با پتوئی خوابانده تا استراحت کند. برای نجات مصدومین گاز گرفتگی نیز روش تنفس مصنوعی به همین طریق انجام می شود. در تمام موارد بالا، سرعت عمل نقشی حیاتی دارد. با آموزش سرپرست کارگاه ها و حتی کارگران، می توان در صورت بروز حادثه جان فرد یا افرادی نجات یابد.

بهداشت، ایمنی و محیط زیست در فرآیندهای صنعتی

ترجمه و تالیف: دکتر مصطفی خادمی، دکتر محمد رضا خانی، دکتر علیرضا خادمی

 

https://imensanaatiran.com/?p=2296&preview_id=2296&preview_nonce=94e562e1da&post_format=standard&_thumbnail_id=2297&preview=true

https://imensanaatiran.com/?p=2762&preview_id=2762&preview_nonce=8a8564b9cc&post_format=standard&_thumbnail_id=2763&preview=true

https://imensanaatiran.com/?p=2674&preview_id=2674&preview_nonce=400348e73e&post_format=standard&_thumbnail_id=2678&preview=true

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.