مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

کمبود وقت بهانه ای عجیب برای نادیده گرفتن ایمنی؛ حقیقتی پنهان در پس واقعیت

کمبود وقت بهانه ای عجیب برای نادیده گرفتن ایمنی؛ حقیقتی پنهان در پس واقعیت

دفعه بعد که عجله داشتید، از خود بپرسید که آیا این واقعا به خاطر شرایطی است که فراتر از کنترل شما یا اقدام غیر منتظره ی دیگر است.

آیا تا به حال متوجه شده اید که، در مقایسه با زمانی که شما نه ساله بودید، “کیفیت” بهانه جویی شما به طور چشمگیری بهتر شده است؟ هنگامی که پسر نوجوان شما به شما می گوید که چمن را کوتاه نکرده است زیرا او نگران بوده که نویز و صدای ماشین چمن زنی ممکن است گربه را بترساند، واکنش شما چه بوده؟ حتماً به خاطر دارید که این حرف پسر نوجوان خود را به باد انتقاد گرفته اید و آن را بهانه ای برای تنبلی و اهمال کاری او دانسته اید. این همان پاسخی بود که پدر و مادر شما نیز، در جواب عذر و بهانه های بچه گانه ی شما به شما می دادند.

اما شما نیز بهانه جویی می کنید. آیا تا به حال به یک پلیس که شما را در حال سرعت غیر مجاز کنار کشیده، گفته اید که برخی تفاهمات خیالی، مشکلات و فشارهای روحی باعث سرعت بالای شما شده؟ و این حرف و توجیح شما در بسیاری موارد جواب داده است و شما همانطور بعدها با افتخار برای دوستان خود تعریف کرده اید که چگونه پلیس راهنمایی را متقاعد کرده اید که بدون جریمه کردن شما و فقط با اخطار به شما اجازه رفتن داده است.

(فقط تصور کنید اگر حقیقت را می گفتید مثلاً به افسر می گفتید دلیل اینکه من با سرعت می روم این است که می خواهم سریعتر بروم و صادقانه بگویم واقعا من هیچ زمانی به محدودیت سرعت ترافیکی اهمیتی نمی دهم و هیچ وقت آن را رعایت نمی کنم؟ احتمالا نه!)، اگر اینگونه با پلیس مذاکره می کردید قطعاً  تنها شما را جریمه نمی کرد، شما را بازداشت می کرد و به عنوان یک فرد غیرطبیعی که دارای اختلالات روانی است، تحویل پلیس می داد. اجازه بدهید به موضوع بهانه جویی برگردیم.

کمبود وقت بهانه ای عجیب برای نادیده گرفتن ایمنی؛ حقیقتی پنهان در پس واقعیت

تفاوت را در نظر بگیرید: عذرها و بهانه ها زمانی که ما جوانتر بودیم به ندرت جواب می دادند و راهگشا بودند، اکنون به نظر می رسد اغلب این کار جواب می دهد. گویا که عذر و بهانه های ما از فرایندی تکاملی گذر کرده اند و آنهایی که کار نمی کردند، به راحتی از بین می رفتند. فقط آنهایی که خوب کار کرده اند، زنده مانده اند و در دیکشنری بهانه های ما زنده اند.

لری ویلسون ژان ۳۳ سال است که مشاور ایمنی مبتنی بر رفتار است. بیش از ۵،۰۰۰ مطالعه تحقیقاتی ایمنی در پالایشگاه ها، کارخانه های پالپ و کاغذ، راه آهن، کارخانه های کشتیرانی، شرکت های داروسازی، شرکت های شیمیایی، تاسیسات نفت، محل های ساخت و ساز، عملیات مونتاژ، سایت های تولید، شرکت های نرم افزاری، ساختمان های اداری و امکانات تحقیقاتی ملی انجام داده است. این فقط یک نمونه است.

لری ویلسون ژان می گوید بهانه ای که در زمینه ایمنی،  بسیار زیاد می شنوم این است “محض خاطر تولید”.

واقعا؟ خنده دار این است که من هرگز ندیدم شما محض خاطر تولید و بهره وری در عوض راه رفتن، دویده باشید. (اما بگذارید با حقیقت روبروتون کنم، دویدن تمام وقت کار سختی است، به خصوص اگر بخشی از عملیات روزمره باشد!) واقعاً چقدر طول می کشد که وقتی یک کامیون بالابر را می رانید کمربند ایمنی را ببندید؟ سه ثانیه؟ چه مدت طول می کشد تا کمربند کار در ارتفاع بسته شود؟ بیش تر از سه ثانیه.

 

نوشته شده توسط لری ویلسون ژان ۰۱، ۲۰۱۹

در ادامه مقالات وبلاگ به این مطلب جذاب، بیشتر خواهیم پرداخت. در ادامه این مبحث کاربردی با ما همراه باشید.

https://ohsonline.com/articles/2019/01/01/production-vs-safety.aspx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *