مقالات HSE

مشخصات کفش نسوز و کاربردهای آن در صنعت

مشخصات کفش نسوز و کاربردهای آن در صنعت

انسان ها همواره به دلیل محافظت از جان و جسم خود در برابر خطرات و آسیب های مختلف تدریجاً رو به پوشش های مناسب آورده اند. کفش از جمله نادرترین اشیایی می باشد که در تحقیقات باستان شناسی بدست آمده است. کفش ها جزو پوشش و لباس کار محسوب می شوند و کار فرما ها باید کفش ایمنی و لباس مناسب را در اختیار کارگران و کارمندان خود قرار دهند .کفش ایمنی از روزگاران گذشته مورد استفاده بشر و شغل های گوناگون آن ها بوده است و یکی از ملزومات مشاغل پر خطر محسوب می شود، برای اینکه کفش های ایمنی که مخصوص یک شغل است را بشناسیم باید خصوصیات آن شغل را بدانیم و در مورد نحوه استفاده از آن ها و شغلی که در آن ها به کار برده می شود آگاهی کامل داشته باشیم. حفاظت از اعضای بدن یکی از وظایف مهم و اساسی هر شغلی می باشد و برخی از شغل ها از جمله شغل های بسیار حساس می باشند که باید حفاظت از بدن را در انجام آن ها، حتما جدی گرفت. انتخاب کفش باید با رعایت اصول استاندارد و همچنین بر اساس نوع استفاده از آن صورت گیرد، همانطور که در زمستان کفش مخصوص فصل زمستان و در تابستان نیز کفش مخصوص فصل تابستان را می پوشیم و در مهمانی ها از یک نوع کفش و برای بیرون رفتن از کفش دیگر استفاده می کنیم باید در شغل ها و کار های مختلف نیز به همان اندازه دقیق بوده و از کفش ها و لباس های مخصوص به همان کار را استفاده کنیم. یکی از روش های مهم پیش گیری از حوادث در شغل های متفاوت و حساس استفاده از وسایل و لوازم و لباس کار مناسب و حفاظت از آن ها می باشد. از جمله این شغل های حساس و مهم آتش نشانی و برق کاری و تراشکاری و همچنین استفاده از مواد پرتوزا می باشد. دست ها و پاها از ارزشمندترین اعضای بدن می باشند که برای حفاظت از آن ها در برابر سوختگی، بریدگی و خوردگی و سایر جراحات و آسیب ها باید از دستکش ها و کفش های مناسب استفاده کرد.

مشخصات کفش نسوز و کاربردهای آن در صنعت

پاها از اجزای اصلی بدن می باشند که دارای استخوان های زیادی می باشند و برای اینکه دچار آسیب دیدگی نشوند باید در پوشش آن ها دقت شود و از آن ها محافظت نمود و از کفش های مناسب استفاده کرد، گاهی انسان ها در مشاغل مختلف مثل آتش نشانی مجبور می شوند به مدت طولانی کفش در پاهای خود نگه دارند و مشغول کار شوند . کفش نسوز ضمن اینکه باید از پاها محافظت کند باید هیچ گونه ناراحتی برای انگشتان پا ایجاد نکند و موجب حساسیت های پوستی نشود بنابراین کفش نسوز مناسب کفشی است که پا در آن کاملا احساس راحتی کند و در هنگام پوشیدن های طولانی مدت پا را تحت فشار قرار ندهد. از این رو در انتخاب یک کفش مناسب تنها جنبه زیبایی مطرح نیست و باید کفش طوری باشد که از آسیب دیدن های پا در برابرگرما و سرما و شرایط نا مناسب و نا همواری های زمین جلو گیری کند. بنابراین برای هر کاری کفشی تولید شده و تنوع زیادی در کفش ها به وجود آمده است و برای کار های سخت تر مانند آتش نشانی نیز کفش های مخصوص تولید شده است تا از پا محافظت کند. کفش نسوز به کفشایی گفته می شود که در مقابل آتش و حرارت مقاوم می باشد و از لحاظ قابلیت اشتعال بودن بررسی شود. قابلیت اشتعال به این معنی می باشد که در چه زمانی شعله ور می شود و طی چه مقدار زمان به طور کامل می سوزد . این کفش ها توسط آتش نشان ها و تراش کار ها و سایر افرادی که با آتش سر و کار دارند استفاده می شود. کفش های نسوز علاوه بر اینکه باید پا را از آتش و مواد سوزنده محافظت کنند باید دارای پنجه های قوی نیز باشند تا در موقع افتادن اشیاء و وزن های سنگین نیز از قطع انگشتان پا جلو گیری کنند. قبل از پوشیدن و استفاده از کفش نسوز باشد و ایمنی آن بررسی شود و از سالم بودن آن مطمئن بود . در مکان هایی که آتش سوزی می شود امکان خطر اتصال و جرقه و آتش افروزی های زیاد، افزایش پیدا می کند، بنابراین کفش های نسوز باید عاری از هرگونه میخ و .. باشند یا به عبارتی از کفش های میخ دار در این گونه کار ها استفاده نشود تا از برق گرفتگی محافظت کند و همچنین این کفش ها تا جایی که امکان دارد باید ساق دار باشند تا از ساق پا ها نیز محافظت کند.
کفش نسوز در مقابل حلال های نفتی و روغنی مقاوت زیادی دارد و همچنین عایق حرارتی می باشد.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

 

https://imensanaatiran.com/?p=4385

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.