اتاق خبر ایمن صنعت ایران

مقرارت و استانداردهای لباس کار

مقرارت و استانداردهای جهانی لباس کار

قوانین ، مقرارت و استانداردهای لباس کار

لباس کار پرسنل به عنوان یکی از وسایل فردی و شخصی معرفی می شود و کلیه پرسنل مشغول در انواع مراکز خدماتی و تولیدی بایستی با لباس کار مناسب شغلشان سرکار آماده بشوند. لباس کار کارکنان دارای ویژگی های زیر بوده و مطابق مقررات ذیل در اختیار کارکنان قرار خواهد گرفت.

عمدتا لباس کار افراد پوششی هست جهت یک شکل و یکسان نمودن شاغلین در محیط فعالیت و متمایز شدن قسمت های گوناگون توسط رنگ مدل آن و نیز به یک عنوان پوشش سراسری دست ها و پاها وبدن، را در مقابل انواع شرایط محیط و خطرناک محافظت خواهد کرد.

عمدتا ابتدایی ترین و ساده ترین نوع لباس کار در دو فرم ظاهری کاپشن و شلوار و یا بلوز و شلوار (دوتکه) و از جنس درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی (فلامنت ویسکوز) یا الیاف طبیعی (پنبه پنبه یا پلی استر پنبه) و در مواردی کاملا از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید خواهد شد. طبیعیست هرچه نخ و الیاف بکار رفته در پارچه های تولیدی طبیعی تر باشد تبادل حرارتی در آن راحت تر شکل می گیرد.

قوانین ، مقرارت و استانداردهای جهانی لباس کار

تکات کلیدی در خصوص استانداردهای لباس کار

۱-برای جوشکاران به علت شرایط خاص شغلی، علاوه بر لباس کار خاص خود، استفاده از پیشبند چرمی بسیار الزامی می باشد.

۲-جهت محافظت سیستم تناسلی افراد در برابر اشعه های مضرر در مشاغل مربوطه، پیشبند سربی که پایین تر از کمر فردقرار می گیرد بسیار الزامی می باشد.

۳-استفاده افراد از پیشبند جهت ارتباط با ادوات گردان و انتقال دهنده نیرو هستند، ممنوع می باشد.

۴-نیرو هایی که نوع مشاغل آن ها به طوری است که بایستی در ارتفاعات فعالیت کنند، لازم است حتما از کمربند ایمنی مهار(Harness) استفاده کنند.

بایستی حتما کلیه اتصالات کمربندها هر روزه بررسی و چک شوند و در صورت خرابی تعویض شوند.

۵-لباس کار افراد بایستی متناسب با اندازه و نوع فرم بدن پرسنل انتخاب بشود.

۶-پرسنلی که با ماشین آلات و تجهیزات فعالیت دارند بایستی لباس کاری داشته باشند که هیچ قسمت آن پاره و باز نبوده باشد، آویزان کردن ساعت و زنجیر و یا کلید و نظیر آن ممنوع خواهد بود.

۷-پرسنلی که در انواع محیط های آلوده به مواد قابل انفجار و اشتعال و سمی فعالیت می کنند، نبایستی از لباس کار های لبه دار و جیبدار استفاده کنند چون امکان دارد غبار مواد ذکر شده در لبه لباس کار آنها باقی مانده باشد.

​۸-تحویل لباس کار به افراد شاغل هر شش ماه یک دست الزامی هست و تحت وظایف انباردار می باشد

۹-انتخاب نوع جنس پارچه با عنایت به نوع حرفه شخص و لازم بودن حفظ ظاهر لباس کار از نظر مقاوم بودن در مقابل انواع چروکیدگی و عدم ایجاد الکتریسته ساکن معمولا با وزن ۳۲۱گرم الی ۴۲۱ گرم بر هر مترمربع و مخلوط الیاف حدود ۷۱% پنبه و ۲۹% (پلی استر) در نظر گرفته خواهد شد.

۱۰-به منظور استحکام بیشتر از پارچه ها از بافت تراکم بالا یا کجراه استفاده شود.

استانداردهای مطرح شده در لباس کار

نکات بسیار مهم جهت استفاده افراد از استانداردهای لباس کار

نکته ۱: پرسنلی که لباس کار آن ها به مواد شیمیایی خطرناک یا نفتی آلوده شود بایستی سریعا لباس کار خود را تعویض یا شسته و آن قسمت از بدن را نیز که در تماس با مواد ذکر شده بوده با شوینده های مناسب شستشو شود. هیچ یک از پرسنل حق استفاده از لباس کار آغشته شده به مواد مواد شیمیایی به آتش یا نفتی ندارند،چراکه اگر به شعله ویا دیگر منابع حرارتی نزدیک شوند و یا فندک ،کبریت و و غیره روشن کنند خطر مرگ برای افراد وجود خواهد داشت.

نکته ۲: در صورت خراب شدن ، پارگی و یا آلودگی به مواد شیمیایی یا نفتی خطرناک لباس کار بایستی برای تمیز شدن آن اقدام لازم را انجام و در صورت نیاز به تعویض لباس به سرپرست مربوط رجوع  شود.

نکته ۳: البسه آغشته به گریس یا روغن بایستی سریعا از بدن خارج شده چون امکان دار ایجاد ناراحتی پوست برای پرسنل ایجاد نماید.

نکات بسیار مهم جهت استفاده افراد از لباس کار

 رنگ  وطرح لباس پرسنل یک سازمان در استانداردهای لباس کار

رنگ و طرح لباس کار پرسنل شرکت ها عمدتا بر اساس سمت و نوع و فعالیت در واحدهای گوناگون به منظور کنترل و شناسایی های لازم از نظر ایمنی به شرح زیر می باشد:

الف- استاندارد لباس کار EN 342

ب- استاندارد EN ISO 11611

پ- استاندارد لباس کار EN 343

ج- استاندارد لباس کار(EN ISO 20471 )

د- استاندارد EN ISO 11612

ذ- استاندارد UV Standard 801

ه- استاندارد EN ISO 15797

استاندارد EN ISO 15797

امکان خرید انواع لباس کار با مقرارت و استانداردهای جهانی لباس کار ذکر شده در سایت ایمن صنعت ایران برای شما مشتریان گرامی وجود دارد ما را همراهی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.