مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

محافظت از گوش در برابر سرو صدا

محافظت از گوش در برابر سرو صدا

اهمیت محافظت از گوش در برابر سرو صدا

در کارگاه هائی که سرو صدا باعث رنجش گوش کارگران می شود (سر و صدایی بیش از ۸۵ دسیبل) باید حتماً از حفاظ گوش استفاده شود و توصیه می شود که حتی اگر نوع توپی حفاظ گوش وجود نداشته باشد کارگرانی که در معرض سر و صدای شدید هستند از پنبه های آغشته به کمی پارافین در گوش های خود استفده کنند که هنگام ترک کار نیزآن ها را براحتی می توانند از گوش ها خارج و دور بیاندازند، بدیهی است انجام این عمل نه تنها از ورود سر و صدای مزاحم به گوش ها جلوگیری می کند، بلکه در صورت وجود گرد و غبار در اطراف مانع ورودشان بداخل گوش و ایجاد ناراحتی و امراض مختلف می گردد. گوش ها باید در مقابل جرقه و تکه های مذاب و یا دیگر ذراتی که در هوا پرتاب می گردند و همچنین سر و صدا محافظت شوند. سر و صدای زیاد در کارگاه ها به تدریج ایجاد یک نوع کری می کند که به آن کری حرفه ای گویند. صداهایی که بیش از حد مجاز در کارگاه های بافندگی، دیگ های بخار، اره های دوار و غیره ایجاد می شود. برای پی بردن به اهمیت محافظت از گوش در برابر سرو صدا از گوشی های حفاظتی استفاده می شود

پلاک گوش  ear plug

کلاه helmet

گوشی صداگیر Noise stopper

گوشی  Earmuff

بازرسی محیط کار، احضاریه و جرایم براساس OSHA

الف. گوشی های چوب پنبه ای: این نوع گوشی های حفاظتی از الیاف مخصوص مخلوط با موم ساخته شده است که ایجاد حساسیت در گوش می کند و در نتیجه در مقابل سرو صدا بیش از حد مجاز گوش ها را از آسیب حفظ می کند.

ب. گوشی های پلاستیکی: این نوع گوشی های حفاظتی از لاستیک های نرم تهیه شده است که در اندازه های مختلف در داخل گوش قرار می گیرند. عیب این نوع گوشی ها این است که مانع رسیدن صدای دستورات داده شده از طرف سرپرست به کارگر می گردد.

ج. گوشی های جفتی: گوشی های حفاظتی که بر روی سر قرار می گیرد قابل تنظیم بر روی پشت گردن می باشد. این گوشی ها از لاستیک تهیه شده و در مقابل سر و صدا در مقایسه با سایر وسایل حفاظتی برای گوشی ها مناسب تر است.

برخی نکات قابل توجه در مورد محافظت از گوش عبارتند از:

  • در محیط هایی که میزان شدت ضدا از حدود ۹۰ دسیبل بیشتر باشد، بایستی از گوشی های حفاظتی استفاده نمود.
  • گوشی های حفاظتی همیشه قبل از استفاده ضد عفونی شوند.
  • برای اینکه به گوشی فشار زیادی وارد نشود گوشی های جفتی نباید وزن زیادی داشته باشند.
  • گوشی ها باید به آشانی قابل تمیز کردن و ضدعفونی شده باشند.
  • از گوشی ها بتوان به راحتی استفاده کرد همچنین گوشی ها نباید برای استفاده کننده ایجاد حساسیت و یا سوزش در گوش نمایند.
  • محافظت از گوش در برابر سرو صدا

کتاب: ایمنی، بهداشت و حفاظت در محیط کارگاه، عبیدالله جرجانی

کتاب: اصول ایمنی در صنعت، مهندس کمال الدین رئوف، انتشارات استاد مشهد

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.