مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

سلامت شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

سلامت شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

انسان زندگی خود را درمحیط هایی مختلف می گذراند و محیط کاری، از مهم ترین محیط هایی است که فرد از بزرگسالی بخش اعظمی از وقت خود را در آنجا سپری می کند، بنابراین شناسایی عوامل موجود در محیط کار و عوامل زیان آور می تواند عملکرد فرد را در شغل او، تحت تاثیر قرار دهد، که از جمله آن ها می توان به عوامل ارگونومیک اشاره کرد. در رابطه با عوامل ارگونومیک می توانیم به طراحی محیط کار اشاره کنیم؛ یعنی باید طراحی محیط کار به گونه ای باشد که متناسب با فرد باشد، و ضخص دچار اختلالات مختلف از جمله ناراحتی های اسکلتی-عظلانی نشود. اختلالات اسکلتی-عظلانی در ردیف شایع ترین بیماری های شغلی قرار می گیرند. شرایط فیزیکی کار و نوع شیوع زندگی افراد، ابتلا به اختلالات عظلانی را تسریع می کند. بیماری های ریوی، ناراحتی های پوستی، اختلالات اسکلتی-عظلانی و افت شنوایی ناشی از آلودگی صوتی از جمله بیماری های شایعی هستند که افراد شاغل را تهدید می کنند.

سلامت شغلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اغلب افراد در سن کار، حداقل ۸ ساعت از شبانه روز را مستقیماً، و بسیاری از ساعات دیگر شبانه روز را به صورت غیر مستقیم، درگیر کار هستند و کار از نظر زمانی و تاثیر بر روی زندگی، جایگاه ویژه ای در زندگی افراد دارد. بسیاری از بیماری های شغلی، پس از بروز قابل درمان نیستند و این مسئله، اهمیت پیشگیری از بیماری های شغلی را دو چندان می کند. در بسیاری موارد، فرد بیماری شغلی ندارد، ولی به دلیل بیماری یا نقص جسمی، کفایت لازم برای انجام یک شغل خاص ندارد. تعیین این موضوع، هم از نظر ایمنی و هم از نظر تاثیر بر زندگی آینده فرد می تواند مسئله بسیار مهمی باشد. تعریف بین المللی پذیرفته شده برای اصطلاح بیماری شغلی وجود ندارد، ولی به طور معمول، بیماری شغلی به آن دسته از بیماری ها گفته می شود که یا به علت شغل و یا در جریان شغل بروز کنند، و بیماری هایی هستند که به دلیل خصلت کار و در محیط کار که دارای عوامل زیان آور اثرگذار بر سلامت شاغلین هستند، به وجود می آیند و به تعریف دیگر، در تمام مشاغل عوامل و فاکتورهای زیان آوری وجود دارند که می توانند افرادی را که به آن شغل اشتغال دارند، دچار بیماری کنند. به این بیماری ها، بیماری ناشی از کار یا بیماری شغلی می گویند.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.