مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

حریق های الکتریکی ناشی از اختلالات سیستم های برقی

حریق های الکتریکی ناشی از اختلالات سیستم های برقی

حریق های الکتریکی

یکی از عامل های ایجاد آتش سوزی توسط برق  اتصال دو سیم فاز و نول یا دو سیم فاز در برق های سه فاز با یکدیگر می باشد که در اثر اتصال ایجاد جرقه و تولید گرمای زیاد شده و اگر محیط اطراف در شرایطی باشد که قابل سوختن باشد، مسلماً آتش سوزی اتفاق می افتد. بدیهی است که ایجاد جرقه و آتش سوزی در اثر نامناسب بودن فیوزهای برق که در مسیر جریان بوده صورت می گیرد، بدین ترتیب که اگر در مدار بیش از حد مقدار مقاومت الکتریکی سیم ها جریان برق عبورداده شود باعث گرم شدن و در نهایت سوختن روکش پلاستیکی سیم ها و ایجاد اتصال کوتاه می شود، چنانچه یک فیوز مناسب در مسیر جریان برق قرار داشته باشد، بلافاصله جریان برق قطع شده و از آتش سوزی جلوگیری خواهد شد. بعضی اوقات مشاهده می شود که کارگران برق کار فیوز مسیر جریان برق یک دستگاه را برداشته و مستقیماً دستگاه را در مسیر جریان برق قرار می دهند که باعث می شود به هنگام بروز اختلالاتی در سیستم برق و ایجاد اتصال کوتاه به دستگاه نیز خساراتی وارد شود. بنابراین توصیه می شود که برای جلوگیری از آتش سوزی های ناشی از برق اولاً سیم کشی برق کارگاه ها طبق اصول فنی صورت گیرد و حتی الامکان از کابل های مناسب استفاده شود، ثانیاً در مسیر جریان برق حتماً فیوزهای مناسب بخصوص فیوزهای اتوماتیک قرار داده شود که به محض ایجاد اتصال کوتاه در محلی که در مسیر جریان قرار دارد مدار الکتریکی فوراً از طریق فیوز قطع شود، ضمناً فیوزهای مورد استفاده حتماً در مسیر سیم های فاز نصب شود. حریق های الکتریکی یکی از موارد شایع بروز آتش سوزی در کارگاه ها و محیط های کاری محسوب می گردند. چنین مواردی می توانند منجر به خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری برای شرکت ها و کارفرمایان گردند. لذا، تمام موارد ایمنی در خصوص سیستم های برقی محیط کاری می بایست به صورت مداوم مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند و سرپرستان بخش ها می بایست از صحت و سلامت اتصالات برقی و فیوزها اطمینان حاصل نمایند. علاوه بر این محیط های کارگاهی می بایست مجهز به وسایل اطفاء حریق باشند که در صورت بروز هرگونه جرقه و آتش سوزی، بتوان در اسرع وقت از کپسول ها و سایر تجهیزات ایمنی در جهت جلوگیری از گسترش آتش و خسارات آن به سایر واحدها جلوگیری نمود.

حریق های الکتریکی ناشی از اختلالات سیستم های برقی

کتاب: اصول ایمنی در صنعت، مهندس کمال الدین رئوف، انتشارات استاد مشهد

https://imensanaatiran.com/?p=2355&preview_id=2355&preview_nonce=c49a381ff6&post_format=standard&_thumbnail_id=2356&preview=true

https://imensanaatiran.com/?p=2911

اورکت آستر دوبل طرح آمریکایی

https://imensanaatiran.com/?p=2814

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.