مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

تغییرات مهم در فرآیندهای صنعتی

تغییرات مهم در فرآیندهای صنعتی

در طول ۲۰ الی ۳۰ سال اخیر تغییرات مهمی در فرآیندهای صنعتی صورت گرفته است. بعضی از این تغییرات عبارتند از گستردگی و تنوع وسیع در محیط های کار، اتوماسیون و کنترل های کامپیوتری، نیاز کارکنان به دانستن مقررات و اصول ایمنی و زیست محیطی، نیاز عموم کارکنان به داشتن مهارت های لازم در عملیات، بهبود کیفی در فرآیندهای کار و حمایت کارکنان و مشارکت آن ها در دستیابی به کیفیت، درگیر شدن و وارد کردن کارگران در تجزیه و تحلیل آسیب و فرآیندها. به علت پیچیدگی و اتوماسیون سیستم های جدید کنترل، مسئولیت ها در فرآیندها و عملیات صنعتی تغییر یافته اند. دیگر هیچ کارگری مستقیماً از خیابان بدون طی دوره های مختلف کارورزی و آموزشی وارد فرآیندهای عملیات نمی شود. تعریف فنی به مفهوم داشتن دانش تخصصی و عملیاتی در یک موضوع مکانیکی یا علمی است. فرآیندهای فنی امروز باید دانش و مهارت های عملیاتی و تخصصی از واقعیت های علمی و مکانیکی همراه با تفسیر آن ها را داشته باشند. آن ها براساس دانش و آگاهی اعتلا یافته و موجب افزایش مسئولیت های مرتبط با ایمنی و محیط زیست می گردند.

کارخانه ها امروز در جستجوی کارکنانی هستند که قادرند فکر کرده، تجزیه و تحلیل نمایند، مشکلات کارخانه ها را حل نموده و پاسخ مساعد برای به حداقل رسانیدن مراقبت ها برقرار سازند. بعضی از این مشکلات، مسائل ایمنی و زیست محیطی هستند. روزهایی که ناظران مسئولیت همه چیز را به عهده داشته و به کارگران بگویند چه بکنید سپری شده است. شرکت ها شرایط کاری کارشناسان فنی، که قابلیت مناسب کاربرد مواد شیمیایی را دارند اعتلا بخشیده اند، زیرا آن ها قابلیت بالایی داشته و از مهارت های ارتباطی و تجزیه و تحلیل خوبی برخوردار می باشند. کارشناسان فنی می بایست با کاربرد کامپیوتر آشنا بوده و از نقش اقتصاد در عملیات صنعتی آگاهی داشته باشند. آن ها باید به طور مداوم نقش فنی خود را تداوم بخشیده و این از طریق ورود به آموزش های مختلف صورت می گیرد، زیرا تکنولوژی به طور مداوم در حال تغییر می باشد. بسیاری از کارخانه ها دارای ناظران متعددی در فرآیند تولید می باشند. در واقع بعد از آموزش دیدن و کارورزی، کارشناسان فنی مسئولیت چرخش  اقتصادی، ایمنی و کارآرایی واخد را به عهده دارند. وقتی که فرآیندها سریع تر به اجرا درآید، ایمنی بیشتری برقرار شود و محصولات با کیفیت بالاتری تولید گردد، شرایطی است که به بالاترین دانش آمار و کنترل کیفیت نیاز می باشد. بهبود در اطلاعات تکنولوژیک ه کارشناسان فنی این امکان را می دهد که هر قطعه ای را چگونه، کی و کجا به کار گیرند. برنامه های مدلسازی به کارشناسان کمک می کند که با تغییرات تکنولوژی امکان تولید مطلوب را فراهم آورند.

تغییرات مهم در فرآیندهای صنعتی

بهداشت، ایمنی و محیط زیست در فرآیندهای صنعتی

ترجمه و تالیف: دکتر مصطفی خادمی، دکتر محمد رضا خانی، دکتر علیرضا خادمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.