مقالات ایمنی حفاظت از بدن

عوارض ناشی از بلند کردن بارهای سنگین توسط کارگران

عوارض ناشی از بلند کردن بارهای سنگین توسط کارگران

بلند کردن بار و حمل آن ها با دست

اغلب افرادی که بنحوی بارهای سنگین را با دست از زمین بلند می کنند ممکن است بعلت بکار بردن روش های غلط جهت جابجائی بار دچار بیماری ها و حوادثی تلخ مثل فلج، گرفتگی عضلات، کمردرد، دیسک کمر و یا ناراحتی فتق گردند که مجموعه عوارض مذکور را ناراحتی های مربوط به حمل و نقل می نامند. دیسک های بین مهره ای که در ستون فقرات کارگران باربر ایجاد می شود فراوان دیده می شود بدین ترتیب که به هنگام بلند کردن بار توزیع وزن آن در بدن و روی ستون فقرات از بالا به طرف پایین مهره ها بیشتر می شود و فشار ناشی از آن در حدود پنجمین مهره ی لمبر به حداکثر می رسد. ناراحتی های فلج، گرفتن عضله و کمردرد عموماً در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی رایج می باشد و در بعضی از مشاغل مانند کارهای اسباب کشی، باربری در گاراژها، کارهای سنگین کشاورزی و غیره دیده می شود که موقع بلند کردن بار اگر انسان بطرف جلو خم شود بطوری که تنه او در وضعیت افقی نسبت به زمین قرار گیرد، به علت ایجاد خاصیت اهرمی که بار هنگام بلند کردن ایجاد می کند فشار زیادی روی دیسک های بین مهره ایستون فقرات ایجاد می شود و برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی در هنگام بلند کردن و حمل و نقل بار از زمین توسط افراد نکات زیر باید رعایت شود:

عوارض ناشی از بلند کردن بارهای سنگین توسط کارگران

  • حتی الامکان از بلند کردن بارهای سنگین که به تنهائی مشکل می باشد خودداری شده و شخص دیگری را در بلند کردن بار به کمک خواسته یا بوسیله جرثقیل عمل بلند کردن و جابجائی صورت گیرد.
  • وقتی بار در ارتفاع کمی از سطح زمین قرار دارد توصیه می شود که از قلاب یا چنگکی که بازوی کارگر را بطور مصنوعی طویل تر می کند، استفاده شود.
  • قبل از بلند کردن بار اشیاء دست و پاگیر از اطراف بار برداشته شود.
  • ارتفاع مناسبی که برای برداشتن بار از زمین می باشد حدود ۴۰ سانتی متر است.
  • هنگام بلند کردن بار هر چه ممکن است باید آن را به بدن نزدیک تر نمود.
  • موقع بلند کردن بار فرد باربر باید پشت خود را حتی الامکان راست نگهداشته و پاها را از زانو کاملاً خم کند.
  • هنگام جابجائی اجسام سنگین که احتمال سقوط آن ها روی پای افراد و ایجاد حوادثی برای آن ها دارد باید از کفش های حفاظتی که دارای پنجه فولادی هستند استفاده شود.

عوارض ناشی از بلند کردن بارهای سنگین توسط کارگران

مهندس کمال الدین رئوف، اصول ایمنی در صنعت، انتشارات استاد مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.