مقالات HSE

انواع سوختگی، علل سوختگی و کمک های اولیه در مورد سوختگان

انواع سوختگی، علل سوختگی و کمک های اولیه در مورد سوختگان

سوختگی عبارتست از صدمه دیدن پوست، لایه های زیر پوست و نوع شدید آن سوختن و آسیب قسمتی از نسوج نرم و استخوان، مکانیسم معمولی سوختگی، خراب شدن پروتئین در نتیجه مرگ یا آسیب سلول هاست. سوختگی بعلل مختلف ممکن است اتفاق بیفتند که از آن جمله می توانیم اشعه ی خورشید، اشعه ی آتش، جریان برق در ولتاژهای بالا، حرارت مرطوب ناشی از بخار آب گرم، مواد مذاب، مواد داغ شده، مواد شیمیایی مانند اسیدها، اشعه رادیو اکتیو و مواد منفجره جنگی را نام ببریم. اولین وظیفه ی کمک دهنده بیرون کشیدن شخص سوخته از محل حریق و خاموش کردن آتش بدن اوست. پس از انجام این کار می بایست به مداوای اولیه ی شوک، تسکین درد بیمار و پیشگیری از آلودگی و چرکی شدن زخم پرداخت و در مرحله ی بعدی ترتیب انتقال شخص را به بیمارستان یا مراکز درمانی داد. اغلب اتفاق می افتد شخصی که در حال سوختن است بسرعت می دود که در نتیجه عمل باد بزنی شعله وسیع تر شده و سوختگی بیشتر بوجود میاورد. در چنین مواقعی با استفاده از کمک دهنده ی دیگر، درحالیکه دست های یکدیگر را گرفته اند (با استفاده از طریقه ی حمل در مچ) و قبلاً یک پتو روی دو دست خود و کمک کننده دیگر گسترده اند، با زدن ضربه ای به پشت پاهای شخص، او را روی پتو افکنده و با پوشاندن بدنش بوسیله آن، آتش را خاموش کنند. در طریقه ی دیگر در چنین مواقعی شخص در حال سوختن را از سمتی که آتش زبانه می کشد، بر روی زمین خوابانده و با پوشاندن او بوسیله پتو، لباس های ضخیم، فرش، ملافه، حوله و غیره آتش را خاموش نمود. اگر آب در دسترس باشد می توان از آن نیز استفاده نمود، ولی بخاطر بسپارید که هیچ گاه در چنین مواقعی از نایلون و مواد مشابه آن برای خاموش کردن بدن مصدوم استفاده ننمایید.

انواع سوختگی، علل سوختگی و کمک های اولیه در مورد سوختگان

اقدامات اولیه سوختگی درجه یک، دو و سه

این نوع سوختگی خیلی ساده بوده و معمولاً احتیاج به درمان بخصوصی ندارد، می توان محل سوختگی را پنج دقیقه زیر آب سرد نگهداشته و برای تسکین درد بیمار، از مسکن ها استفاده کرد و یا با مالیدن روغن زیتون استریل یا کره پاستوریزه آنرا درمان نمود. در مورد سوختگی های درجه دو و سه پس از پیچیدن ملافه تمیز و مرطوبی به دور بدن مصدوم، هر چه سریع تر او را به بیمارستان برسانید.

 

کتاب: ایمنی، بهداشت و حفاظت در محیط کارگاه، تالیف و تدوین: عبیدالله جرجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.