مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

خطرهای مکانیکی، خطرهای شیمیایی و خطرهای گرمایی و سرمایی که موجب آسیب به پای کارگران می گردد

خطرهای مکانیکی، خطرهای شیمیایی و خطرهای گرمایی و سرمایی که موجب آسیب به پای کارگران می گردد

انواع خطرات برای کارگران

کارگرانی که موقع کار پاهایشان با مواد اسیدی و قلیائی تماس دارند، در رطوبت کار می کنند، در معرض سقوط اجسام سنگین قرار دارند، خطر برق گرفتگی آن ها را تهدید می کند و … باید از کفش حفاظتی متناسب با نوع کار استفاده نمایند. کارگرانی که با مواد خورنده سروکار دارند از کفش لاستیکی بدون بند باید استفاده کرده و این کفش ها می بایست کاملاً پا و قوزک پا را بپوشانند. کفش کارگرانی که در آب و رطوبت کار می کنند باید از نوع لاستیکی با ساق های بلند تا زانو باشد. کفش کسانی که در معرض سقوط اجسام سنگین می باشند باید دارای پنجه فولادی باشد و کفش کارگرانی که در معرض خطرات برق گرفتگی قرار دارند باید دارای تخت لاستیکی باشد و بالاخره در محلهائی که در اثر ایجاد جرقه امکان خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد، به هیچ عنوان نباید از کفش میخ دار استفاده شود. حفاظت پاها و انگشتان در مواردی که جسم سنگینی روی آن ها سقوط می کند و یا مواقعی که از روی میخ عبور می کنیم و همچنین به منظور جلوگیری از آسیب بواسطه ریختن اسید و یا فلزات مذاب باید از کفش ایمنی استفاده شود. انواع خطرهایی که باعث آسیب به پاها می گردد بر سه نوع اند:

انواع خطرات برای کارگران مشاغل پرخطر

الف. خطرهای مکانیکی: سقوط اشیاء روی پاها بخصوص انگشتان پا و فرو رفتن اشیاء نوک تیز به ناخن ها و یا انگشتان پا از خطرهای مکانیکی محسوب می شود.

ب. خطرهای شیمیایی: در هنگام کار با اسیدها، بازها، روغن و چربی های حیوانی و نباتی و همچنین حلال ها، روغن هایی که از نفت مشتق شده اند مانند گریس، وازلین و … انواع مواد سوختنی نفتی.

ج. خطرهای گرمایی و سرمایی: در هنگام کار در محیط های گرم تماس ته کفش ها با زمین های گرم و نیزدر محیط های سرد (سردخانه) این نوع خطرها بوجود می آید.

خطرهای مکانیکی، خطرهای شیمیایی و خطرهای گرمایی و سرمایی که موجب آسیب به پای کارگران می گردد

کارفرمایان و سرپرستان کارگاه ها به منظور محافظت از پاهای کارگران می بایست به نکات زیر توجه نمایند:

  • کارگرانی که کارشان حمل قطعات چدنی، قطعات بزرگ چوبی یا جابجا کردن بارهای فلزی سنگین است بایستی از کفش های پنجه فولادی استفاده کنند.
  • کارگرانی که با مواد اسیدی و قلیایی و خورنده کاری می کنند، کفش آن ها بایستی از لاستیک چرم یا چرم مخصوص این گونه کارها یا از سایر مواد مقاوم درباره مواد خورنده ساخته شده باشد.
  • در کار در مجاورت مواد داغ یا خورنده، کفش ها بایستی کاملاً به قوزک پا چسبیده باشند تا مواد در داخل کفش نفوذ نکند. ضمناً این کفش ها بایستی فاقد سوراخ مخصوص بند کفش باشند تا از نفوذ مواد جلوگیری کنند.
  • در مورد کار با برق نباید در کفش ها فلز بکار رفته باشد.
  • در کارگاههایی که ممکن است جرقه ایجاد خطر کند بایستی کفش فاقد میخ باشد.

انواع کفش های ایمنی:

کتاب: ایمنی، بهداشت و حفاظت در محیط کارگاه، عبیدالله جرجانی

کتاب: اصول ایمنی در صنعت، مهندس کمال الدین رئوف، انتشارات استاد مشهد

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.