مقالات ایمنی آتشنشانی

پهپادها خاموش کننده های آتش و مزیت های استفاده از آنان

پهپادها خاموش کننده های آتش و مزیت های استفاده از آنان

سیر پیشترفت پرنده های بدون سرنشین افزایش راندمان آن ها را به همراه داشته، افزایش بازدهی به این معناست که پرنده های می توانند بار بیشتری را در مدت زمان بیشتری حمل کند. شاید این بهبود عمکردی تا جایی پیش رود که پرنده ها بتوانند به صورت مستقیم نسبت به مهار آتش اقدام کنند. شما فرض کنید که یک ربات پرنده محموله ای مانند چند کپسول آتش نشانی را حمل می کند و در هنگام نزدیک شدن به آتش با یک بازوی مکانیکی اقدام به خاموش کردن آتش می کند. در این زمینه هم کوادکوپتری ساخته شد که مقداری آب یا مواد خاموش کننده ی دیگری نظیر CO2 حمل کرده و با نزدیک شدن به آتش اقدام به هدف گیری و پرتاب می کند. اما عملکرد ضعیف آن که ناشی از محدود بودن ظرفیت حمل مواد خاموش کننده بوده هیچگاه مورد توجه قرار نگرفت و نمونه های دیگری ساخته نشد. مهندسان به دنبال رویکردها و ایده های بهتری بودند تا در جدیدترین طرح خود به این نتیجه رسیدند که به جای الزام به حمل مواد توسط خود پرنده، این مواد که شامل آب یا هر نوع ماده دیگر است از ایستگاه زمینی تامین شود و پرنده دقیقا نقش یک آتش نشان را بازی کند با این تفاوت که می تواند فرارتر از بلندترین نرده­بان برود آن هم در کمترین زمان و بدون به خطر انداختن جان انسان.

پهپادها خاموش کننده های آتش و مزیت های استفاده از آنان

مدت زیادی از حادثه ی پلاسکو نمی گذرد و اگر نگاهی دوباره به اتفاقات گذشته بیندازیم اهمیت و نقش این تکنولوژی برایمان بیشتر مشخص باشد.اگر بخواهیم به مزیت های پهپادهای آتش نشان بپردازیم از سرعت عملکرد آن ها به عنوان مهمترین ویژگی می توان یادکرد، اگر در سال های آینده قوانین پروازی برای پهپادها به نتیجه مطلوب برسد می توان عملکردی به مراتب بهتر از آنچه که تا به اینجا ذکر شد از پهپادها دید به طوری که این دِرون ها مانند آمبولانس های هوایی حتی زودنر از نیروهای امدادی بر سر حادثه برسند و خود اقدام به کمک های اولیه کنند. از دیگر مزیت ها می توان به حذف نیروی انسانی اشاره کرد که ضریب ایمنی در کار را بالا می برد. از طرف دیگر دید وسیعی که از حادثه می توان بدست اورد باعث می شود تا بهترین تصمیم برای نحوه ی اجرای عملیات گرفته شود. برای ساخت پهپادهای آتش نشان یا پهپادهایی با هر کارایی دیگر نیازی به ساخت تمامی قطعات نیست زیرا این کار صرفه اقتصادی ندارد بلکه باید از تجهیزات موجود به بهترین نحو استفاده کرد و مجموعه ای کارامد را تولید کرد. دانش فنی این موضوع و تجهیزات موجود در کشور این پتانسیل را به وجودآورده که بتوان نمونه هایی به مراتب موفق تر از آنچه که تا به اینجا مشاهده کرده اید ساخت. در حوزه ی پهپادهای کشاورزی عمکرد بسیار موفقی دیده شده است و امید است با مدریتی خردمندانه در این حوزه نیز شاهد موفقیت های دانشجویان کشورمان باشیم.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

 

برگرفته از مرتضی رمضانی، متن اخبار تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.