مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

مشخصات و اجزای کلاه های حفاظتی ایمنی

مشخصات و اجزای کلاه های حفاظتی ایمنی

کارگرانی که هنگام انجام کار در معرض سقوط یا پرتاب اشیاء روی سرشان هستند، می بایست از کلاه حفاظتی استفاده کنند. کارگران و مشاغلی که نیاز به کلاه ایمنی دارد عبارتند از کارگران ساختمانی، کارگران معدن، باراندازها، مقنی ها، موتور سیکلت سواران و غیره. با استفاده از کلاه ایمنی می بایست حساس ترین عضو بدن را از سقوط و پرتاب اجسام حفاظت نمود. در داخل کلاه اجزا و نوارهای مختلفی وجود دارد: نوارهای نگاه دارنده، نوارهای تنظیم، نوار عرق گیر، ضربه گیر داخلی.

الف. کلاه ایمنی از مواد پلاستیکی، پارچه، چرم و مواد ضد آتش تهیه می شود و حداکثر زمان استفاده از آن نباید بیش از ۳ سال باشد بنابراین زمان شروع استفاده باید روی اتیکت ویژه ای در درون کلاه قید شود.

ب. کلاه ایمنی به نحوی بر سرگذارده شود که نوار تنظیم آن در پشت سر قرار گیرد، بدون آنکه بر سر فشار وارد آورد. نوارهای نگاه دارنده که در درون کلاه روی سر قرار می گیرد در عمقی قرار دارند که فاصله ای بین سطح فوقانی سر و دیوار داخلی سقف کلاه بوجود می آورند که این فضا به نام فضای حافظ نامیده و با ابر فشرده و در زمستان ها با پوشش زمستانی پر می شود.

مشخصات و اجزای کلاه های حفاظتی ایمنی

ج. معمولاً کلاه در ۳ اندازه استاندارد تهیه می شود.

  1. برای دور سر با اندازه ۵۵ سانتی متر
  2. برای دور سر با اندازه ۵۵ تا ۹۵ سانتی متر
  3. برای دور سر بزرگتر از ۹۵ سانتی متر

د. معمولاً دو سوم اندازه های ساخته شده کلاه ایمنی مطابق سایز متوسط هستند.

ه. وزن کلاه ایمنی نبایستی از ۴۰۰ گرم بیشتر باشد.

و. کلاه ایمنی از مواد غیرقابل احتراق ساخته می شوند و در مواردی که خطر برق گرفتگی وجود دارد جنس کلاه عایق باشد.

به طور کلی، وزن کلاه بطور کامل نباید از ۴۰۰ گرم تجاوز نماید، کلاه باید از مواد غیرقابل احتراق ساخته شده باشد، در محل هائی که خطر برق گرفتگی وجود دارد جنس کلاه باید عایق برق باشد، دور تا دور کلاه لبه داشته باشد تا سر و گردن و صورت و پشت گردن کارگر را محافظت نماید. ضمناً کلاه یک وسیله شخصی بوده و استفاده از آن توسط دیگری می بایست با ضدعفونی نمودن داخل کلاه و در صورت لزوم تعویض چرم و نوارهای داخل آن انجام شود.

منبع

کتاب: اصول ایمنی در صنعت، مهندس کمال الدین رئوف، انتشارات استاد مشهد

 کتاب: ایمنی، بهداشت و حفاظت در محیط کارگاه، تالیف و تدوین: عبیدالله جرجانی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.