مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

مشخصات روشنایی مصنوعی استاندارد در کارگاه ها

مشخصات روشنایی مصنوعی استاندارد در کارگاه ها

استفاده از نور مصنوعی در کارگاهها برای آنکه راندمان بهتری از کار کارگران را ارائه نماید حتی الامکان باید دارای مشخصات زیر باشد:

  • درخشندگی معتدل و سطح تشعشع کافی داشته باشد زیرا درخشندگی شدید و غیر منتظره نور موجب خیرگی و ناراحتی چشم انسان می شود.
  • ایجاد حرارت زیاد نکند.
  • هوا را در اثر محصولات حاصل از اشتعال خود آلوده نکند.
  • نور ایجاد شده در صورت امکان روشنایی روز نزدیک باشد.
  • نور ایجاد شده در جهات مختلف پخش شده و ایجاد سایه نکند.
  • در کارگاه های مرتفع هرگاه قسمت پایین روشن و در مجاورت سقف تاریک باشد، ایجاد نوعی ناراحتی و افسردگی در روحیه کارگران می کند که شبیه حالتی است که به هنگام عبور از تونل های طویل به اشخاص دست می دهد و برای رفع چنین حالتی می بایست علاوه بر تهیه نور لازم در سطح کار در زیر سقف ها نیز نور کمی تامین شود. با توجه به موارد مذکور بهترین نوع ایجاد نور مصنوعی در کارگاه های استفاده از لامپ های فلورسنت است که از سال ۱۹۳۸ به بعد معمول گردیده است و اساس کار آن ها بدین ترتیب است که در یک لوله شیشه ای طویل که از هوا تخلیه شده مقداری گاز با فشار کم وارد و وقتی ولتاژ زیادی بین الکترودهای دو سر لوله برقرار شود گاز داخل لوله یونیزه و نورانی می شود. بیشتر روشنایی که لامپ ایجاد می کند مربوط به پودرهای فلوئورسنت است که سطح داخل لوله را پوشانده و موقعی که در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می گیرند نورانی می شوند.

مشخصات روشنایی مصنوعی استاندارد در کارگاه ها

کارفرمایان باید روشنایی محیط کارگاهی را به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های کارگاه ها مدنظر داشته باشند. سلامتی کارکنان و نیروی کار به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد، روشنایی استاندارد محیط کار یکی از این عوامل است که هرگز نمی توان از آن چشم پوشی نمود. روشنایی در کارگاه ها بسیار حائژ اهمیت است و کمتر کاری وجود دارد که بدون استفاده از روشنایی انجام پذیر می باشد. روشنایی استاندارد در محیط کار از بسیاری از حوادث کارگاهی پیشگیری می نماید و درنتیجه بسیاری از هزینه های ناشی از پرداخت غرامت کارکنان و کارمندان را تقلیل می دهد. روشنایی مناسب و استاندارد باعث تسریع روندهای کاری می شود و راندمان و بهره وری نیروی کار را افزایش می دهد. روشنایی کارگاه  موجب شادابی و نشاط کارگران می شود و از خمودگی، بی حالی و سستی ناشی از تاریکی محیط می کاهد.

مهندس کمال الدین رئوف، اصول ایمنی در صنعت، انتشارات استاد مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *