مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

محافظت از سر در مقابل سقوط اشیاء در محل کار

محافظت از سر در مقابل سقوط اشیاء در محل کار

سقوط اشیا از ارتفاع و یا وجود برآمدگی هایی که ممکن است در حین کار با سر افراد برخورد نماید، در هر قسمتی از کارگاه محتمل می باشد یک ابزار کار کوچک و یا حتی یک پیچ و مهره ی متوسط، چنانچه از ارتفاع حدود ۱۵ متری بر روی سر یک فرد فاقد کلاه ایمنی سقوط نماید می تواند موجب صدمه ی شدید مغزی گردد. یکی از حالاتی که معمولا فرد در کارگاه دچار صدمه ی سر می شود حالت کار به صورت خمیده و در محلی است که دارای ارتفاع کم می باشد. این فرد هنگام برخاستن و راست نمودن کمر، ممکن است موقعیت محل کار را فراموش کرده و به تصور ان که فضای کافی در بالای سر خود دارد، به طور ناگهانی بلند شود که این گونه موارد نیز می تواند منجر به صدمات شدید مغزی و حتی فوت گردد. بنابراین برای حفاظت از سر در برابر انواع خطرات محیط کار باید از کلاه ایمنی استفاده شود.

۱- پوسته ی خارجی : قسمت اصلی و بالایی کلاه که از ماده ی سخت و صیقلی ساخته شده و حفاظت اصلی را در مقابل ضربه به عهده دارد.
۲- کلاه یا سر پوش: یک جسم محکم و سخت ، به شکل تقریبا نیمه کره که به همراه قسمت های داخلی خود سر را در برابر ضربات مکانیکی، الکتریکی و همچنین بعضی از شرایط نامساعد محیطی محافظت می کند.
۳- لبه جلو: بر آمدگی جلوی کلاه های ایمنی که وظیفه آن تامین حفاظت اضافی برای ناحیه صورت و پیشانی می باشد.
۴- عامل تعلیق ساز: به نوارها ، بند ها و تسمه های داخلی کلاه گفته می شود که فاصله ی حدود ۲ سانتیمتر، بین کاسه سر و پوسته کلاه به وجود آورده و علاوه بر آن، هم نقش ضربه گیر دارند و هم از تماس سر با پوسته کلاه و عرق نمودن سر جلوگیری می نمایند. (در واقع هم نقش ایمنی دارند و هم نقش بهداشتی و ارگونومیکی)
۵- پیشانی بند: قسمتی از ضربه گیر کلاه ایمنی است که بر روی قسمت جلویی سر قرار گرفته و علاوه بر هماهنگی با سایر نوارها و بندهای داخلی، پوسته را جدا از سر نگه می دارد.
۶- چانه بند: بندی قابل تنظیم به منظور مهار کلاه بر روی سر است و به طور محکم به پوسته ی کلاه متصل بوده و در مواقع وزش باد شدید و یا خم شدن بدن، از افتادن آن جلوگیری می نماید.

۷- نوار پشت گردن: یک تسمه ی قابل تنظیم در قسمت پشتی کلاه است که از آن برای تغییر محیط ضربه گیر کلاه و متناسب نمودن آن با اندازه ی سر فرد استفاده کننده، می شود. تسمه یاد شده بایستی طوری بر روی کلاه نصب شود که تنظیم آن بدون برداشتن کلاه از روی سر عملی باشد.

۸-  نوار عرق گیر: یک قسمت از نوارهای داخلی کلاه است که در ناحیه ی پیشانی کلاه ایمنی قرار گرفته و امکان جذب عرق های ایجاد شده را فراهم می آورد. نوارهای عرق گیر بایستی قابل شستشو و قابل تعویض باشند.

هر کلاه ایمنی باید در قسمت داخلی پوسته محافظ، محتوی برچسبی باشد که اطلاعاتی در خصوص نام تولید کننده، طراح و نوع کلاس در آن درج شده باشد.

محافظت از سر در مقابل سقوط اشیاء در محل کار

کلاه ایمنی برای برقکاران

کلاه های ایمنی برای برقکاران به منظور حفاظت کارگر در برابر اثرات ناشی از سقوط یا اشیاء متحرک و در برابر تماس تصادفی سر با برق و تجهیزات برقدار، همچنین برای حفاظت کارگر از نور آفتاب، سرما، باران، برف و تگرگ مورد استفاده قرار می­گیرند.

– کلاه ایمنی از فایبرگلاس یا مواد پلاستیکی ساخته شده و عایقی تقریبا به میزان ۲۰۰۰۰ ولت دارند.

– کلاه خودهای جدید با تست مقاومت۳۰۰۰۰ ولت بدون نقص ساخته و تولید شده اند.

– ولتاژ واقعی که کلاه تحمل خواهد نمود بستگی به تمیزی روی کلاه، شرایط آب و هوایی، نوع الکترود تماسی و سایر متغیرها دارد.
– پوشیدن کلاه ایمنی بوسیله برقکاران تا حد زیادی از تماس­های الکتریکی می­کاهد.

– آسیب­های فیزیکی بر سر بخصوص بواسطه پوشیدن کلاه ایمنی توسط کارگران حذف می­گردد.

استاندارد ANSI Z89.1 کلاه های ایمنی را به کلاس های G . E .C  دسته بندی نموده است.
کلاس C : این کلاه ها برای محافظت سر در برابر ضربات سبک و به ویژه بر خورد سر با اشیا ثابت طراحی و ساخته شده اند.
کلاس E : حفاظت در برابر ولتاژ های بالا : در این کلاس ، میزان نشت جریان در طول یک دقیقه تماس با ولتاژ ۲۰۰۰۰ ولت متناوب و فرکانس ۶۰ هرتز ، بیش از ۹میلی آمپر نمی باشد.
کلاسG : حفاظت در برابر ولتاژ پایین : در این کلاس ، میزان نشت جریان در طول یک دقیقه تماس کلاه   با ولتاژ ۲۲۰۰ ولت متناوب و فرکانس ۶۰ هرتز ، بیش از ۳میلی آمپر نیست.

ویژگیها و خصوصیات کلاه ایمنی در استاندارد ANSI Z89.1 الزامات ایمنی برای کلاه­های ایمنی صنعتی برای کارگران برقکار، کلاسE ، یافت می­ شود.

رنگ کلاه ایمنی

دسته A: کلاه هایی هستند که برای مراقبت از سر در مقابل ضربات مکانیکی و یا اجسام در حال سقوط طراحی و ساخته شده اند.

دسته B: کلاه هایی هستند که علاوه بر حفاظت های مربوط به دسته A از سر در مقابل تماس با هادی های حامل جریان الکتریسیته و شوک الکتریکی ناشی از ولتاژهای فشار ضعیف و فشار قوی حفاظت می کند.

کلاه ایمنی در تقسیم بندی نوع A بایستی در رنگ های سفید، طلایی، یشمی و آبی و در تقسیم بندی نوع B در رنگ زرد و یا نارنجی تهیه شده باشد. رنگ های یاد شده باید در جنس مواد بکار رفته در پوسته باشد و نباید کلاه بعد از ساخته شدن، رنگ شده باشد.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.