مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

محافظت از دست ها در هنگام کار

محافظت از دست ها در هنگام کار

دست ها از ارزشمندترین اعضاء کمکی بدن انسان می باشد که برای حفاظت آن ها در مقابل خطرات مثل سوختگی در اثر گرما، مواد خورنده، برنده و غیره باید از دستکش های حفاظتی مناسب استفاده نمایید، بطوری که ضمن حفاظت از دست ها هیچ گونه ناراحتی نیز برای حرکت انگشتان ایجاد نکرده و باعث حساسیت پوست دست نیز نشوند. کارگرانی که با دستگاههایی مثل مته یا تراش و غیره که قسمت های گردان دارند و احتمال برخورد دستان کارگر با آن ها وجود دارد و دقت عمل کارگر نیز به همراه استفاده از دستکش کم می شود نباید از دستکش استفاده کنند.یک سری از پرکاربردترین انواع دستکش هائی که کارگران باید از آن ها با توجه به شغلی که دارند استفاده کنند عبارتند از دستکش های چرمی و دستکش های لاستیکی. دستکش های چرمی برای کار جوشکاری، کشیدن سیم، حمل و نقل و غیره ، دستکش های لاستیکی یا جنس مخصوص مشابه عایق الکتریسیته برای برق کاران، لاستیکی و پلاستیکی برای جابجا کردن ظروف اسید و مواد سمی و تحریک کننده و عفونی سرو کار دارند. ساق این دستکش ها می بایست بقدری بلند باشد که بازوها را بپوشاند. کلیه قسمت های این دستکش ها می بایستو نیز دارای مقاومت کافی در مقابل مواد سمی و تحریک کننده باشد. دستکش های لاستیکی همچنین می بایست فاقد سوراخ یا پارگی باشد.

محافظت از دست ها در هنگام کار

وسایل حفاظتی دست ها و بازوها موارد ذیل را همواره در نظر داسته باشید: در بررسی

  • دستکش ها نباید برای حرکت راحت انگشتان مانع بوجود آورند.
  • کارگرانی که با دستگاههای مته، ماشین های تراش و سایر ماشین هایی که دارای قطعات متحرک اند کار می کند نباید از دستکش استفاده کنند.
  • کارگرانی که اشیاء لبه تیز و برنده یا اجسام خاردار یا آج دار حمل می کنند از دستکش مقاوم یا ملح به سیم های فلزی استفاده کنند.
  • کارگرانی که گوشت را قطعه قطعه می کنند از دستکش های با زره فولادی استفاده کنند.
  • دستکش کارگرانی که فلزات داغ حمل می کنند از پنبه نسوز یا جنس های مشابه و مقاوم در برابر گرما و عایق حرارت ساخته شده باشد.
  • کارگرانی که با برق سروگکار دارند از دستکش های عایق یا جنس های مشابه استفاده کنند که عایق الکتریسیته بوده و مقاومت الکتریکی آن ها مناسب ولتاژ موردنظر باشد و مورد آزمون قرار بگیرد.
  • در کار با مواد خورنده مانند اسیدها و قلیایی ها از دستکش هایی از جنس پلاستیک طبیعی یا مصنوعی یا پلاستیک نرم استفاده کنند.
  • در کار با مواد سمی یا محرک دستکش ها: به قدری بلند باشند که بازوها را بپوشانند، کوچک ترین سوراخ یا پارگی نداشته باشند، در صورت پارگی فوراً تعویض شوند.
  • دستکش های سربی برای حفاظت در برابر اشعه یونیزه کننده به طور کامل دست ها را بپوشانند و لااقل تا نصف بازوها را محفوظ داشته و قدرت حفاظتی آن ها اقلاً برابر با قدرت حفاظتی ورق سربی به ضخامت ۵۵/۰ میلی متر باشد.
  • دستکش های سربی حتی الامکان سبک و نرم باشند.

کتاب: ایمنی، بهداشت و حفاظت در محیط کارگاه، تالیف و تدوین: عبیدالله جرجانی

کتاب: اصول ایمنی در صنعت، مهندس کمال الدین رئوف، انتشارات استاد مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *