لباس کار

لباس کار درجه یک و استاندارد

قواعد تولید لباس کار

در این مقاله توضیحی در مورد قواعد لباس کار درجه یک تعریف می شود تا کاملا استاندارد تلقی شود را بررسی خواهیم کرد:

لباس کار که به تن می کنید می تواند مشخص کننده شخصیت و سلیقه شخصی شما و جایگاه اجتماعی تان باشد. برای نمونه اگر شما خانمی با مقنعه مشکی و روپوش سفید ببینید متوجه خواهید شد که شغل شخص و موقعیت اجتماعی او چیست. پوشش مناسبی که برای محیط کار آن را به تن می کنید را لباس کار گویند.

پوشیدن لباس کار مناسب جدا  از این که به چه نوع فعالیت و کاری مشغول هستید یکی از ملزومات و ضروریات کار شما می باشد. لباس کار جدا از اینکه مشخص کننده و معرف شغل شماست می تواند ایمنی شما را در محیط کار تان نیز بالا ببرید.

تمام حرفه ها در محیط کار دارای مشکلات  و تهدیدهایی هستند که پرسنل را در خطر می اندازد. لباس کار بایستی توانایی حفاظت از شخص در برابر این مخاطرات را داشته باشد. برای تولید لباس کار مناسب و استاندارد ، تمام جنبه های ایمنی فرد بایستی در نظر گرفته شود و لباس کار با توجه به شغل طراحی و تولید شود

همه چیز در خصوص قواعد تولید لباس کار

 قواعد تولید لباس کار درجه یک مناسب و استاندارد

یکی از مهم ترین موارد در تولید و طراحی لباس کار رنگ پارچه است. این لباس بایستی در تاریکی شب و روشنایی روز قابل روئیت باشد. برای مثال این قابل روئیت بودن برای پاکبانی که شب ها به نظافت خیابان ها می پردازد بسیار ضروری و مهم هست و می تواند جان وی را محافظت کند. اما بیشترین رنگی که در تولید این نوع لباس کار به کار رفته است خاکستری ، طوسی و سرمه ایی است. اگر کمی دقت کنید در طراحی این نوع لباس ها نوارهای شبرنگ مثل سبز فسفوری و نارنجی استفاده شده تا لباس قابل روئت باشد.

 

انواع مختلف لباس کار درجه یک

نکته بعدی که در تولید لباس کار بایستی در نظر گرفت شود این است که بسته به موقعیت حرفه ایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد خیلی زود کثیف و آلوده شود. شخص برای حفاظت فردی ، نکات بهداشتی و عدم انتقال انواع بیماری ها بایستی لباس را به دفعات  بسیار زیادی شست و شو دهد. لباس کار بایستی با کیفیت بالا تولید شود تا در اثر شست و شو مرتیب رنگ آن از بین نرفته و پاره نشود.

نکته مهم دیگری که بایستی هنگام تولید لباس کار مد نظر باشد دوام و کیفیت لباس است که بسیار مهم است.

همان طور که اشاره شد لباس کار و تجهیزات ایمنی با توجه به موقعیت  شغلی و فعالیت بایستی انتخاب شود. در تولید لباس کار بایستی نکات ایمنی فردی رعایت شود تا شخص آسودگی خاطر حین کار داشته باشد.

برای مثال لباس کار افرادی که بسته به شرایط شغلی شان با جریان الکتریسته و برق در ارتباط هستند بایستی رسانای برق نبوده باشد. به بیان دیگر لباس بایستی عایق برق باشد. در نتیجه در تولید لباس کار بایستی بسیار دقت کرد که از وسایلی که می توانند برق را از خود عبور دهند مانند زیپ اصلا استفاده نشود.

یا مثلا افرادی را در نظر بگیرید که در آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت هستند. این افراد بنا به شغل شان بایستی با مواد شیمیایی و اسید کار کنند. این مواد شیمیایی می تواند برای فرد بسیار خطرناک باشد. در تولید لباس کار این افراد بایستی مواردی رعایت شود که عایق مواد شیمیایی باشد. یک نکته بسیار مهم در تولید لباس کار این است که جا های دوخت و درز ها چند بار چرخ کاری شوند. بیشترین مقدار نفوذ مواد از باز شدن این درزها به داخل لباس هستند.

 

در تولید لباس کار جنس پارچه از اهمیت  بسیار بالایی برخوردار می باشد. لباس افرادی که در محیط های داغ مشغول به کار هستند بایستی از الیاف طبیعی مانند نخ پنبه و نخ کتان باشد تا هوا بتواند در لباس کار جریان داشته باشد. اگر این نکته مهم در طراحی و تولید لباس کار رعایت نشود موجب ایجاد گرما، تعرق زیادی و در نتیجه کلافگی و خستگی ،در نتیجه راندمان کاری پایین خواهد شد.

 

افرادی را مد نظر بگیرید که بیشتر فعالیت آنان در آب است. برای مثال ماهی گیرها، لباس این افراد بایستی عایق آب باشد تا آب به درون لباس کار آنان نفوذ پیدا نکند. در تولید لباس کار این افراد پارچه هایی از جنس پلاستیک و بارانی به کار می رود که آب در آن غیر قابل نفوذ به داخل باشد.

همه چیز در خصوص قواعد تولید لباس کار

خرید لباس کار مناسب مکان های سرد سیر

افرادی که در مناطق سرد و کوهستانی به کار مشغول هستند نیاز دارند لباس کاری داشته باشند که گرمای بدن آن ها به بیرون نرود و سرمای هوای بیرون هم به داخل لباس کار نفوذ پیدا نکند. در نتیجه تولید لباس کار برای این نوع مشاغل کمی سخت تر خواهد بود. لباس کار باید به نوعی  هم عایق گرما و هم سرما باشد.

وجود جیب و کمر بند روی لباس کار می تواند منبع رشد و تجمع باکتری های مضر باشد. در نتیجه هنگام تولید لباس کار تلاش بر این است که کمر بند و جیب قرار نگیرد.

لباس کار در مدت زیادی روی تن شماست و بایستی در آن راحت باشید. این لباس کار جدا از اینکه برای چه حرفه ایی و چه درجه سختی طراحی و تولید می شود بایستی احساس راحتی و ایمنی در افراد ایجاد کنید.

طراحی و تولید لباس کار مانند دیگر انواع لباس می باشد. دارای تنوع رنگ و سایز می باشد. تلاش کنید لباس کاری را متناسب با سایز خودتان و فیت بدنتان انتخاب کنید. لباس کار گشاد ایمنی شما را بسیار پایین می آورد و لباس تنگ برای شما محدودیت حرکتی ایجاد خواهد کرد در نتیجه  رادمان و کارایی تان پایین خواهد آمد.

همه چیز در خصوص قواعد تولید لباس کار

در قواعد تولید لباس کار تلاش بر این است که یک نمونه با کیفیت و استاندارد ایجاد شود. شما هم هنگام خرید لباس کار حتما برای شغل و حرفه تان نکات استاندارد و بایدهای آن را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.