لباس کار

لباس کار حرفه ای چه خصوصیاتی دارند

لباس کار حرفه ای

لباس کار  حرفه ای به عنوان یکی از اصول ومهمترین تجهیزات حفاظت فردی و ابزار های ایمنی شناخته میشود. لباس کار حرفه ای معمولا میتواند به عنوان یک پوشش سراسری دست، پا و تمام بدن فرد را در برابر مخاطرات و شرایط محیطی مختلف محافظت کند، یک لباس کار حرفه ای ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی دارد که در این مقاله به آنها خواهیم اشاره کرد.

معمولا جنس این لباس کارها با توجه به نوع کاربردی که در آن قصد استفاده از لباس ایمنی را داشته باشیم مشخص میشود. میتوان پارچه این لباس ها را از الیاف و جنس طبیعی و یا مصنوعی انتخاب کرد اما نکته مهم توجه به کاربرد، برخورد فرد مورد نظر با مواد صنعتی و شیمیایی و همینطور شرایط جوی محیط کار است. برای مثال لباس کار حرفه ای افرادی که در محیط های سردخانه و.. مشغول به فعالیت هستند بایستی حفاظت مناسبی در برابر سرما دارا باشد یا لباس آتش نشانان بایستی از پارچه های نسوز یا ضد حریق ساخته شده باشد.

خرید لباس کار حرفه ایی

خصوصیات کلی لباس کار ایمن و حرفه ایی

به طور کلی میتوان خصوصیات لباس های کار حرفه ایی و ایمن را موارد زیر بیان کرد:

  1. مهمترین خصوصیت یک لباس مناسب، تناسب و اندازه آن با سایز بدن فرد است.
  2. لباس کار کارکنانی که در محیط هایی که با موراد مضر و خورنده مرتبط هستند بایستی به نوعی باشد که به عنوان یک عایق مناسب در برابر مواد شمیایی ،آب ، گاز و …. عمل کند.
  3. لباس کار افرادی که با ماشین آلات صنعتی فعالیت میکنند بایستی یک سره و بدون هیچ پارگی باشد و همینطور استفاده از ساعت ،زنجیر و کلید در هنگام استفاده از ماشین های صنعتی اصلا توصیه نمیشود.
  4. آتش نشانان و افرادی که در حرفه خود به نوعی با آتش وحرارت درگیری دارند بایستی از جنس نسوزو ضد حریق بوده و همچنین شامل: کفش ، کلاه ،دستگش ایمنی باشند.
  5. افرادی که در محیط هایی که با مواد قابل اشتعال،گرد وغبار در آنها به کار گرفته میشود مشغول به فعالیت هستند نبایستی از لباس کار حاوی لبه،جیب ، چروک ، چین های زیاد استفاده کنند، زیرا امکان دارد این مواد سمی در چین یا جیب های لباس باقی مانده و در نهایت موجب مسومیت فرد حین کار شوند.
  6. کارکنانی که با مواد رادیو اکتیو،اسیدی و شیمیایی ارتباط دارند ضروریست که از لباس کار هایی به صورت یکپارچه که دارای هیچ گونه راه نفوذی نباشد به همراه کفش و کلاه و دستکش ایمنی با جنس غیر قابل نفوذ استفاده کنند.
  7. در صورتی که کار به گونه ایی باشد که کارکنان مدام مجبور به بالا بردن آستین های لباس خود باشند، ضروریست از لباس کارهایی استفاده کنندکه آستین کوتاه داشته باشد.
  8. کارکنانی که در مکان هایی که احتمال انفجار در آنجا بالاست فعالیت میکنند نبایستی از لباس هایی استفاده کنند که امکان شعله ور شدن بالایی داشته باشند همچنین نبایستی از عینک، کلاه و… سلونوئید استفاده کنند.
  9. در مناطق سرد و یا فصول سردسال لباس کار ها بایستی دارای آستر پشمی باشد و در محیط های بارانی از لباسکارهای دارای کلاه سرخود حتما استفاده کنید.
  10. میتوانیم از نام شرکت یا آرم لوگومربوطه را بر روی لباس ها حک کرد. بهترین مکان برای حک لوگو شرکت نیز بالای جیب راست لباس است.

خرید لباس کار حرفه ایی

 ضرورت استفاده از لباس کار

اکثر مجموعه ها از جمله: موسسات ،ادارات ،کارخانه ها، مراکز آتش نشانی ،مجوعه های پزشکی ، آشپزخانه ها و … نیاز به استفاده از لباسکار دارند.

ضرورت و اهمیت استفاده از لباس کار با توجه به نوع فعالیت و کار افراد، گوناگون است اما از مهمترین دلایل استفاده از این لباس های میتوان به: رعایت ایمنی، حفاظت کارکنان ، متمایز شدن پرسنل مختلف یک مجموعه، مسائل بهداشتی، نظم، شناسایی تخصص های مختلف و …. اشاره کرد. حتی جدا از این موراد نیز میتوان به کاربردهای تبلیغاتی، نمایشی، و… برای مجموعه اشاره داشت.

خرید لباس کار حرفه ایی

انواع مختلف لباس کار

به صورت کلی لباس های کار دارای انواع زیاد ومختلفی هستند که می تواند از انواع لباس های یکسره، کاپشن و شلواربه عنوان پوشش های سراسری برای بدن، و پاها، دست و… باشد، که از پارچه هایی از جنس های: پلی استر ویسکوز، کتان ، فیلامنت تولید میشوند. از لباس کار هایی که از جنس الیاف طبیعی ساخته شده باشند برای محیط هایی که نیاز به تبادل گرمایی بالایی در لباس های کارکنان باشد و از لباس کار هایی که دارای الیاف ضخیم هستند برای محیط هایی که نیاز به استفاده از لباس های عایق حرارتی باشد استفاده میشود.

به عنوان نمونه از لباس کار هایی از جنس پی وی سی نیز میتوان برای حرفه هایی که مرتبط به مواد آتش زا هستند استفاده کرد و یا از لباس های با پوشش آلومینیوم نیز میتوان برای کارکنانی که در مکان هایی که در آنجا اشعه مادون قرمز وجود دارد استفاده کرد.

خرید لباس کار حرفه ایی

برای کارکنانی که با دستگاه هایی از جمله: دستگاه فرزکاری ، جوشکاری، و… ارتباط دارند بهترین نوع لباس کار، لباس هایی با پارچه هایی با درصد خلوص نخ بالا هستند، می توان از پارچه های کتان، لی، و… که دارای تبادل گرمایی مناسب ونیز مقاومت مناسبی هستند به این منظور استفاده کرد. در صورتی که قصد خرید لباس کار را دارید میتوانید با ایمن صنعت ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *