لباس کار, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

فناوری نانو در لباس کار

فناوری نانو در لباس کار

واژه لباس معمولا برایمان به معنای حفاظت از بدن در مقابل عناصر محیطی و چیزی برای پوشش بدن می‏باشد. همانطور که می‏دانیم آینده فناوری نانو در لباس کار با آنچه که از دیرباز تاکنون به عنوان لباس کاربرد داشته، دارای تفاوت هایی است. فناوری نانو در لباس کار ، مسیری جدیدی را برای این تغییرات مشخص میکنند.

شاید شما هم هنگام خرید لباس کار یا پارچه جدید، واژه نانو را شنیده باشید. فناوری نانو، پدیده‌ای عظیم می‌باشد که در تمامی گرایشات علمی راه پیدا کرده تا جایی که در یک دهه ی آینده برتری فراینده‌ها، وابسته به این تحول بزرگ ومهم خواهد بود.

 

صنعت نانو تاثیر خیره کننده خود را بر صنعت نساجی هم گذاشته است! نانو ساختار ها منسوجاتی هستند که با ذرات کوچک طراحی و تولید شده اند که دارای خواص خارق العاده هستند و راه حلی خاص برای تبدیل منسوجات قدیمی به منسوجات و پارچه ها با نام تجاری جدید به شمار میروند. هم اکنون شرکت های زیادی در حال تولید پارچه های هوشمندی که خصوصیات خود را با توجه به شرایط محیطی مختلف تغییر داده و حتی مراقب علایم حیاتی بدن ما باشند، هستند. در این راستا، عرصه رقابت بر سر تولید این گونه پارچه های هوشمند تنگ تر شده است. هم اکنون در صنعت جهانی پارچه هایی بر مبنای فناوری نانو تولید میشوند که نسبت به آب و چروک بسیار زیاد مقاوم هستند.

فناوری نانو در لباس کار چطور می تواند پارچه را بهبود بخشد

فناوری نانو در لباس کار چطور می تواند پارچه را بهبود بخشد؟

نانو ساختار ها می‏توانند بعث انقلابی در تولید منسوجات باشند. کاربرد فناوری نانو در تولید نساجی باعث تولید پارچه هایی با مقاومت شیمیایی بالا، خواص ضد باکتریایی،ضد آب و موارد دیگر می‏باشد که با استفاده از روش های دیگر ممکن نیست. الیاف یا ذرات نانو می تواند منجر به بهبود خواص پارچه بدون افزایش قابل توجه ضخامت و وزن آن باشد.

 

برای مثال با استفاده از نانو ذرات، میتوان پارچه معمولی ای که برای لباس کار استفاده می شود را به پارچه ای سبک وزن و ضد آب تبدیل کرد. علاوه بر سبک وزن بودن پارچه، این پارچه ها به حفظ سلامت بدن افراد نیز کمک می‏کنند. آنها ضد باکتری بوده و احتمال ابتلا به بیماری ها را بسیار کاهش میدهند. در تحقیقات انجام شده، گزارش شده است که این پارچه ها ضد آلرژی بوده و به بهبود گردش خون کمک خواهد کرد. ضد آلرژی بودن این نوع پارچه ها باعث میشود تمام افراد با مشکلات خواص پوستی بتوانند آنرا بپوشند. لایه محافظ به کار رفته در آنها باعث میشود جریان هوا در آن بیشتر گردش کندو همچنین باعث کاهش بوی نامطبوع در آن شود. نانو در پارچه ها کمک میکند که دیگر نگران لک روی لباس کار خود نباشیم! درواقع به صورت لایه ای محافظ عمل کرده  که از رسیدن تمام کثیفی ها به عمق پارچه لباس کار جلوگیری میکند. اهمیت کاربردی این خواص را میتوان در لباس کار مکانیکی ، یونیفرم ها و لباس کار معدن مشاهده کرد.

با توجه به ویژگی های گفته شده میتوان به این نتیجه رسید که فناوری نانو تاثیر بسیار زیادی بر روی لباس کار ها گذاشته و باعث ارتقا کیفیت و بهبود انها شده است.

از دیگر موارد استفاده شده، مواد نانو میتوان به متن زیر اشاره کرد:

استفاده از مواد نانو در تولید لباس کار نظامیان باعث سبک تر شدن بار و زره سربازان شده که این به عملکرد سربازان کمک بسیاری میکند.

استفاده از مواد نانو در تولید لباس کار غواصی که اغلب با یک لایه پلاسما ساخته میشوند، باعث میشود مولکول های آب به راحتی دفع شوند و به قواص کمک زیادی شود.

تاثیر مهم  فناوری نانو در لباس کار در بازار های جهانی نساجی

حدود ۳۱ کشور در حال فعالیت بر روی در پارچه هایی با تکنولوژی نانو هستند. در این سال ها توسعه پارچه نانو در بخش نساجی کشور روسیه نشان دهنده تحقیقات علمی بسیار قوی در زمینه تولید پارچه های نانو میباشد. محققان، ورود تکنولوژی نانو به صنایع نساجی را عامل رشد چندین میلیارد دلاری بازار جهانی پارچه های نساجی تا سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرده اند.

فناوری نانو در لباس کار چطور می تواند پارچه را بهبود بخشد

نگرانی های مربوط به رشد صنعت نانو فناوری در لباس کار

امروزه یکی از سریع ترین بخش های در حال توسعه در کاربرد فناوری نانو، لباس های کار است. علاوه بر آن نیز، در صنایع مراقبت های بهداشتی از فناوری نانو در قالب دستکش های جراحی هوشمند استفاده میشود. با رشد قابل ملاحظه ی محصولات نساجی نانو تکنولوژی، نگرانی جامعه نیز در حال رشد میباشد. دکتر(تود کوکن)، یک پژوهشگر آمریکایی از پروژه نانو تکنولوژی نوظهور (PEN)، خاطر نشان کرد که با راه اندازی و رشد محصولات جدید مبتنی بر فناوری نانو ، چالش های کمیسیون های ایمنی مصرف کننده نیز در حال زیاد شدن است.

لازم به توضیح که در طول شستشوی لباس ها، بین ۶ تا ۲۱ درصد کل وزن پارچه های نانو در اثر سایش، مواد شوینده استفاده شده و… ازبین خواهد رفت. تحقیقات درمورد منسوجات حاوی نانو نقره به ما نشان میدهد که محصولات نساجی بعد از اولین شستشو تا ۳۶ درصد نقره ها را از دست میدهند. یون نقره نانو برای میکرو اورگانیسم ها در خاک و موجودات آبزی خطرناک است.

توسعه نانو برای استفاده در صنایع تولید لباس کار و منسوجات هنوز در مراحل اولیه هست. برخی از برنامه های کاربردی مانند لباس کار مقاوم در برابر باکتری هنوز از لحاظ اقتصادی نیز عملی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *