لباس کار

دلیل رنگ های لباس نظامی چیست؟

مفهوم و دلیل رنگ های لباس نظامی چیست؟

مفهوم و دلیل رنگ های لباس نظامی چیست؟

لباس نظامی همان گونه که از نامش پیداست یادآور موقعیت و مکان خاصی هست که افراد خاصی آن را به تن خواهند کرد.افراد در موقعیت های نظامیگری نمی توانند از هر مدل لباس کار، رنگ های لباس نظامی و جنسی مورد پسند خودشان است استفاده کنند.

لباس نظامی افراد با توجه به اینکه برای کدام سازمان و ارگان  تولید و طراحی می شود دارای ویژگی ها و رنگ های گوناگونی هستند .

در این نوشته سعی داریم در مورد لباس کار و رنگ یونیفرم های نظامی بیشتر بحث کنیم تا راهنمای خوبی برای خرید درست تر این لباس کار ها باشد.

مشخصات  کلی یک لباس کار نظامی استاندارد:

اگر توجه کرده باشید اکثر لباس های نظامی دارای یک مدل ویک نوع پارچه هستند اما رنگ های لباس نظامی گوناگون هست. به این مدل پارچه ها عمدتا چریکی گفته می شود. پارچه چریکی از مهمترین ترین دلیل برای استتار افراد در محیط های گوناگون هست در لباس نظامی، پارچه مدل چریکی دارد اما رنگ های آن با توجه به نوع سازمان و ارگانی که استفاده میشود دارای تنوع زیادی خواهد بود.

افرادی که در شرایط و محیط های نظامی مشغول به خدمت و فعالیت هستند مثل: تک تیرانداز، شکارچی، عکاس یا هر حرفه دیگری نیاز مبرمی دارند که از قابل رویت برای افراد و محیط فعالیتشان نباشند و به خصوص این نکته در بعضی از زمان ها و موقعیت ها می تواند جان و سلامتی شخصی شان را به تحت شعاع خود قرار بدهدبا توجه به این موضوع نتیجه می گیریم مهم ترین نکته در تولید لباس های نظامی و انتخاب پارچه، مخفی ماندن کابران در موقعیت های حساس ومحیط ها هست.

مشخصات  کلی یک لباس کار نظامی استاندارد

انواع رنگ لباس نظامی

از اینکه یک سازمان یا نهاد نظامی چه نوع طرح و رنگ پارچه ای برای لباسی را برای افراد خود انتخاب می کند بایستی بر اساس شرایط محیطی و اقلیمی آن مکان تصمیم گیری شود که پرسنل مشغول در آنجا مستقر خواهند شد. برای نمونه لباس نظامی افرادی که در محیط های برفی مستقر می شوند با لباس نظامی جنگلی فرق خواهد داشت. . برای محیط های کویری و صحرایی بهترین مدل و نوع رنگ در لباس نظامی خاکی و قهوایی می باشد. لباس نظامی اشخاصی که در محیط های جنگلی خدمت می کنند بایستی سبز تیره یا سبز لجنی باشد تا بالاترین میزان استتار و یک رنگی با محیط را به فرد دهد یا لباس سفید رنگ در محیط های کوهستانی که برفی و سر سیر می باشند، بیشترین استفاده را خواهد داشت ودر دریا ها معمولا از رنگ آبی در تولیدات لباس نظامی استفاده می شودو برای محیط های کوهستانی و سنگی از عمدتا از لباس خاکستری رنگ استفاده خواهد شد.

در این میان لباس های نظامی بدون طرحی و یک دست هم وجود دارد که آن ها زیاد استفاده خواهد شد. این نوع از لباس ها برای شرایط و محیط های برفی که خود مکان ها دید یک دستی را نشان می کاربرد زیادی را  دارد.

انواع لباس نظامی

علاوه بر نقش استتار درالبسه نظامی عوامل دیگری نیز در تولید و طراحی لباس های نظامی نقش مهمی دارند.

۱- افرادی که این لباس نظامی به می پوشند خودشان بالاترین مقدار فعالیت های بدنی را خواهند داشت. به خاطر این موضوع اگر لباس نظامی، خودش بار سنگین باشد باعث خستگی و تعرق زیاد در نظامیان شود.

۲-این نوع لباس بایستی سبک وزن باشد و در افراد احساس سنگینی ایجاد نکند.

۳-لباس نظامی در طول شبانه روز به مدت خیلی زیادی به تن سربازان هست. این لباس جنبه حفاظتی از شخص را خواهد داشت و نبایستی خو لباس به افراد آسیب وارد کند و با توجه به این موضوع برای رعایت مسائل بهداشتی این نوع از لباس ها بایستی مرتب شست وشو بشوند ،رنگ و کیفیت این لباس ها نبایستی در اثر  شست و شو زیاد از بین برود.

۴- لباس نظامی بایستی در مقابل گرما، برف، باران، سرما ، اشعه های خورشیدی(uv)، آتش از مقاومت و استحکان بالایی بر خودارد باشد.

انواع لباس نظامی

لباس نظامی را سربازان در شرایط سخت و طاقت فرسایی مثل کویر، کوهستان، جنگل و صخره ای مورد  استفاده قرار میدهند. پارچه استفاده شده بایستی دارای مقاومت و استحکام بالایی باشد تا مورد آسیب و پارگی قرار گرفته نشوند.

با توجه به خصوصیات بیان شده بایستی از پارچه های کجراه و ترگال استفاده شود تا هم قیمت مقروم به صرفه داشته باشد و انتظارات افراد را جواب گو باشد.

اما با صرف کمی هزینه بیشتر میتوانیم از پارچه کتان استفاده کنیم که به علت  الیاف طبیعی که دارد توانایی جابهجایی جریان هوا بین محیط و بدن  را به خوبی ایجاد خواهد کرد و بدن اشخاص راه برای تنفس و جابه جایی دارا باشد. این مدل پارچه بدون ایجاد کوچک ترین آلرژی و حساسیت می تواند بسیار مناسب باشد.

مهم ترین مورد در تولید و طراحی لباس مخصوصا لباس نظامی احساس راحتی اشخاص می باشد زیرا اگر اشخاص احساس راحتی در لباس نداشته باشند در بلند مدت نمی توانند آنرا بپوشند و در صورت اجبار در پوشش عملکرد، انگیزه و همچنین تمرکز اشخاص کم خواهد شد.

کیفیت لباس نظامی از نکات بسیار تاثیر گذار می باشد  زیرا زنده بودن اشخاص به نحوی در گرو این موضوع میباشد. فروشگاه اینترنتی ایمن صنعت ایران جزء معتبرترین و بهترین فروشگاه های نظامی و تجهیزات ایمنی بوده که می توانید محصولات بسیار با کیفیت را از این فرشگاه تهیه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.