لباس کار

دلایل استفاده از لباس کار آشپزی

دلایل استفاده از لباس کار آشپزی

پوشیدن لباس کار آشپزی و اجباری بودن آن به زمان قدیم بر می گردد. در آن زمان ها سربازهای دربار یک لباس کار فرم داشتند که باعث می شد بین مردم عوام شناخته شوند. در آن روزها پادشاهان تصمیم گرفتند به خاطر حساسیت بالای شغل آشپزی ، این افراد نیز یک لباس واحد و متحدالشکل شکل به تن کنند و در بین افراد دیگرقابل شناسایی باشند. لباس کار آشپزی در آن روزگاران یک پیش بند سفید بیشتر نبود که افرادی که در آشپزخانه کار می کردند بایستی آن را تن می کردند.

لباس آشپزی با گذر زمان دچار تحولاتی شد تا اینکه به شکل مدرن و امروزی درآمده است. تنها نکته جالب این که لباس کار آشپزی که با گذشت سال ها هنوز تغییر نکرده است رنگ آن می باشد. لباس کار آشپزان بایستی مرتب ،تمیز و سفید رنگ باعث میشود تا کثیفی و چربی غذا به خوبی را نشان دهد.

اگر آشپزی لباس کار مخصوص به حرفه اش را به تن کند هم نشان دهنده شخصیت حرفه ای او است و هم با توجه به تمیز و مرتب بودن لباس و اهمیتی که سرآشپز به آن می دهد می توان به کیفیت بالا غذا او پی برد.

اما امروزه در طراحی و تولیدات لباس کار، نکات ایمنی و حفاظت فردی که در آن مجوعه مشغول به کار هستند از اهمیت بالایی برخوردار است، در نتیجه پوشیدن لباس کار علاوه بر نشان دادن شخصیت حرفه ای تان، می تواند از خودتان در برابر حوادث روزمره و چالش های محیط کار محافظت به عمل آورد.

دلایل استفاده از لباس آشپزی

تمام افراد به خصوص خانم ها با خطرات و معضلات مربوط در محیط آشپزخانه آشنا هستند و می دانند که چه حوادثی ممکن است در زمان آشپزی اتفاق بیفتد. سوختگی با حرارت مستقیم شعله گاز، سوختگی شدید با آب جوش، بریدن دست با ابزارهای برنده مانند چاقو و ساطور همه اتفاقات کوچک و بزرگ ولی رایج در آشپزخانه هستند. لباس کار آشپزی بایستی بتواند از فرد در مقابل این حوادث محافظت به عمل آورد.

لباس کار آشپزی نیز مانند دیگر البسه مخصوص محیط کار بایستی بتواند از تمام قسمت های حیاتی بدن که در حین فعالیت درگیر است محافظت کند. پیش بند مخصوص، شلوار مخصوص، کفش ایمن، کلاه و دستکش مناسب ایمن همگی جزئی از لباس کار آشپزی هستند که حرفه ای ها ان را به تن خواهند کرد.

ویژگی های لباس کار آشپزی

مهمترین قسمت لباس کار آشپزی پیراهن آن است. این پیراهن بایستی از جنس نخ های طبیعی باشد تا بدنی که در محیط گرم و رو به روی شعله مستقیم گاز است دچار گرمازدگی و تعرق زیادی نشود. در ضمن پارچه بایستی نسوز بوده و در مقابل شعله گاز از بین نرود. آستین لباس آشپزی نیز می تواند کوتاه یا بلند باشد. اما پیشنهاد می شود تا از لباس آستین دار بلند استفاده کنید تا لباس بتواند از دستانتان در برابر شعله، آب جوش و وسایل برنده  و تیزمحافظت کند. به دلیل اینکه لباس کار آشپزی باید تمیز و مرتب بوده و نگهداری لباس در محیط پر چرب آشپزخانه کار بسیار سختی است باید مرتبا مورد شست و شو مرتب قرار گیرد، در نتیجه لباس کار نباید در اثر شستشوهای مکرر از بین برود و کیفیت خود را از دست دهد.

آشپزان بایستی مدت زمان طولانی را سرپا بمانند. یکی از معضلات کار این افراد ایستادن به مدت زمان زیاد است. برای اینکه هم، ستون فقرات ،زانو و گردن این افراد دچار آسیب نشود باید از کفش کار مناسب استفاده شود. کفش نرم  و در عین حال سبک وزن. پاهای یک آشپز به مدت زیادی درون کفش قرار دارد. در نتیجه باید جنس آن به نحوی طراحی شده باشد تا پا بتواند درون آن نفس بکشد. کفشی که پای شما در آن عرق کند، بوی نامطبوعی بگیرد، دچار عفونت و میخچه نیز باشد کفش مناسبی برای محیط کار شما نیست .

حتما دیده اید که تمام آشپزان هنگام پوشیدن لباس کار آشپزی از کلاه مخصوص نیز استفاده می کنند. پوشیدن کلاه برای آشپزان جزء ملزومات محیط کار هست. این کار از ریزش مو درون غذا مشتری جلوگیری می کند و در نتیجه کیفیت غذا را بالا خواهد برد. کلاه که جزء لباس آشپزی است می تواند یک بار مصرف و غیر قابل شستشو نیز باشد. این نوع کلاه بایستی حتما سفید باشد تا لکه های روغن و دوده چربی را نشان داده شود و به محض دیدن این لکه ها فرد بایستی کلاه را تعویض کند. کلاه یکبار مصرف قیمت  پایینی ندارد و به راحتی  نیز می توان آن را تهیه کرد. نوع دیگری از کلاه وجود دارد که یک بار مصرف نیست ، این نوع کلاه ها به رنگ های بنفش، سیاه یا قرمز رنگ است و می توانید آن را به تعداد زیاد شست و استفاده کرد.

پوشیدن لباس کار مناسب نیز می تواند تاثیر زیادی در بالا بردن شخصیت حرفه ای شما باشد و از شما  نیز در برابر معضلات  پیش رو محافظت بعمل آورد. سعی کنید از لباسی استفاده کرده که سایز مناسب بدن تان باشد. لباسی که در آن راحت هستید و محدودیت حرکتی ایجاد نخواهد کرد. لباس کار آشپزی ایمن می تواند حتی میتواند حافظ جان شما باشد البته اگر به درستی آن را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *