اتاق خبر ایمن صنعت ایران

خصوصیات‌ و ویژگی ها لباس کار برقکاری

خصوصیات‌ لباس کار برقکاری

یکی از خصوصیات‌ لباس کار برقکاری و لوازم حفاظتی و تجهیزات فردی حفظ جان افراد حین کار می‌باشد. اکثر لباس‌های کار تحت عنوان یک پوشش سراسری دست ،تنه، و پاها را در برابر مشکلات محیطی آن حرفه محافظت می‌کند. خصوصیات و ویژگی های لباس کار برقکاری مناسب این است که علاوه بر مقاومت بالا در مقابل مواد و اشیای موجود در محیط‌های کار قابل شستشو مکرر باشد همچنین ظاهر مناسبی داشته باشد.

با توجه به نوع شغلی که برقکاران دارند بایدهمیشه از تجهیزات ایمنی مناسب در برابر جریان برق استفاده کنند. افرادی که در صنعت برق مشغول فعالیت هستند بیشتر از افراد دیگر در معرض خطرات آن کار هستند. بیشترین خطری که برقکاران را تهدید می‌کند خطر برق‌گرفتگی در محیط فعالیتشان است. راحت‌ترین روش برای محافظت در برابر خطرات کار استفاده از لباس کار برقکاری و تجهیزات ایمنی مناسب است. با رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می‌توان این خطرات را به حداقل رساند.

ویژگی های لباس کار برقکاری

ویژگی های لباس کار برقکاری

لباس محل کار بایستی مناسب نوع فعالیت وضعیت آب و هوای منطقه باشد.جیب‌های لباس محل کار باید کوچک یا تعداد کمی داشته باشد.

مچ و آستین بلوز لباس برقکاران بایستی از کش یا دکمه‌ باشد.

خصوصیات لباس محل  کار این قشر بایستی از پارچه‌های سبک، ضخیم و نخی استفاده شود و دوخت آن‌ها نیز بایستی بسیار ساده باشد.

لباس برقکار بایستی مناسب سایز ،اندام آن باشد.در طراحی و تولید لباس محل کار برقکار نبایستی از دکمه یا زیپ‌های فلزی استفاده شود.

لزوم استفاده از لباس‌های نخی در برقکاری

دلیل استفاده از لباس‌های نخی برای یونیفرم آن حرفه این است که در لحظه ایجاد قوس الکتریکی میزان سوختن پارچه‌های الیاف مخلوطی یا مصنوعی از آن‌ها خیلی کمتر است و حرارت تولیدی آن‌ها پایین است. از خصوصیات مهم پارچه‌های نخی در هنگام سوختن این است که اصلا به بدن نمی‌چسبند.

انواع خصوصیات‌ لباس کار برقکاری آنهاعبارت است از:

لباس کار یک تیکه

لباس کار دو تیکه

نوع شکل ظاهری

نوع الیاف حریق

رنگ لباس

ویژگی های لباس کار برقکاری

انواع لباس کار برقکاری

  1. لباس کار برقکاری یک تیکه

یکی از لباس کار برقکاری که به صورت دوخت یکسره می‌باشد به این شکل که در قسمت پایین تنه و بالا تنه آن به یکدیگر وصل است و نمی‌توان به تنهایی آن را پوشید.

  1. لباس کار برقکاری دو تیکه

از دیگر لباس کار برقکاری که دوخت جداگانه‌ای دارد بخش پایین تنه و بالاتنه و آن از یکدیگر جدا هست که می‌توان به تنهایی مورد استفاده قرار داد.

  1. شکل ظاهری لباس کار برقکاری

شکل ظاهری لباس برقکاری شیک ،ساده است و در چهار سایز خیلی بزرگ ، بزرگ ، متوسط و کوچک می‌باشد.

  1. الیاف حریق لباسکار برقکاری

با بالا رفتن میزان فروشو تولید لباس‌های ضد حریق در سال‌های اخیر، منجر به پیشرفت‌هایی در حوزه های تولید الیاف ضد حریق شده است. در حال حاضر روش‌های متنوع و زیادی ابداع‌شده است که شامل الیاف مهندسی شده طبیعی، حاوی مواد خاص ضد حریق از جمله:

-استفاده از کتان صد در صد طبیعی

– استفاده ازالیاف مصنوعی ضد حریق NOTE III

-استفاده ازالیاف مصنوعی ضد حریق مثل PBIو سایر الیاف‌های مصنوعی و طبیعی دیگر.

  1. رنگ های لباس کار برقکاری

ویژگی های لباس کار برقکاری

لباس کار برقکاری بایستی رنگ بین نارنجی و زرد داشته باشد حداقل بایستی از رنگ‌هایی استفاده شود که امکان دید آن بیش از۵۵ درصد است و حداقل تغییر رنگ در برابر عوامل مختلف شیمیایی، مکانیکی، طبیعی برخوردار باشد.

اهمیت استفاده لباس برقکاری در صنعت

استفاده از لباس کار برای برقکاران بسیار مهم است. لباس کار بیشتر از جنس کجراه یا‌ ترکیبی از الیاف مصنوعی وطبیعی است. این نوع لباس کار ضخیم و مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی  مختلف می‌باشد.

لباس کار حرفه ای شامل پوشش کامل برای بدن، کفش، دست‌ها، پاها، کلاه و اصلی خود لباس کار هست. افرادی که در این صنعت مشغول کار هستند در خصوص مخاطرات این صنعت اطلاعات کافی دارند. بالاترین خطری که برقکاران را تهدید می‌کند خطر برق‌گرفتگی ست که با استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب ورعایت نکات ایمنی می‌توان این مخاطرات را به حداقل ممکن رساند.

خرید لباس برقکاری با کیفیت

در صورتی که نیاز به لباس های سرهمی برقکاری دارید تنها نیاز است که به وبسایت پوشاک ایمن صنعت ایران مراجعه کنید و از طریق اینترنت سفارشات خود را ثبت کرده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دسترس شما قرار گیرد.

چنانچه که به دنبال یک فروشگاه مجهز به انواع لباس محل کار در مشاغل مختلف می‌باشد می‌توانید با کارشناسان مجرب و متخصص ایمن صنعت ایران تماس بگیرید و سفارشات خود را ثبت کنید و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *