مقالات HSE, مقالات ایمنی ترافیکی

تجهیزات حفاظت از دستها

در حالیکه لباس های محافظ شامل تجهیزات مربوط به دست نیز می باشد، مواردی هم وجود دارند که دقیقا تعیین میکند که چه وقت باید برای نیروی انسانی دستکش تهیه کرد. دستکش های عایق از دست ها در دماهای بسیار بالا تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد محافظت می کند، اما آیا آنها به شخص این امکان را می دهد که به راحتی کار خود را انجام دهد. همانطور که جنبه های حفاظتی دیگر یک ارزیابی خطر بایستی اجرا گردد تا خطر مورد نظر بررسی و رسیدگی شود؛ انتخاب دستکش، به نوع خطرات موجود و سطح مقاومت مورد نیاز، ضخامت مورد نیاز و نحوه گرفتن اشیا در دست که برای عملیات با ماشین، ضروری است، بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال یک کشتارگاه نیاز به دستکش های زره زنجیری دارد که از فولاد ساخته شده، تا از کارگران در برابر ماشین آلات مربوط به برش حیوانات محافظت کند، اما از آنجایی که کارگران اغلب مجبورند در محیط های سرد کار کنند، با وجود اینکه این دستکش ها، محافظت ۱۰۰درصد برای آنها فراهم می کند ولی شخص با انگشتان سرد قادر نخواهد بود با ماشین آلات به درستی کار کند. در حالت کلی می توان تجهیزات محافظت از دست ها را به ۲ دسته تقسیم نمود: دستکش های محافظتی و آستین های محافظتی

دستکش های محافظتی

بیش از ۴۰% حوادث ناشی از کار مربوط به آسیب های وارده به دست و انگشتان می باشد. دست انسان را خطرات متعددی از جمله لبه های تیز و برنده، ضربات مکانیکی، مواد شیمیایی، حرارت، الکتریسیته، ارتعاش و پرتوهای رادیواکتیو در محیط های کاری تهدیدی می کند که جهت پیشگیری از این آسیب ها آشنایی با الزامات عمومی بکارگیری این تجهیزات حفاظتی و انواع دستکش های حفاظتی ضروری است. در تصویر زیر چندین نوع دستکش دیده می شود. دستکش ها از نظر محدوده ای از دستان که بایستی مورد حفاظت قرار گیرند، به ساق کوتاه (تا روی مچ)، ساق متوسط (تا روی ساعد) و ساق بلند (تا روی آرنج) تقسیم می شوند. همچنین بسته به میزان قابلیت تحرک مورد نیاز انگشتان به انوع پنج انگشتی، دو انگشتی و تک انگشتی دسته بندی می شوند. در برخی انواع دستکش ها بویژه دستکش های حفاظتی در برابر حرارت و برخی مواد شیمیایی، از آسترهای کتانی در جدار داخلی دستکش استفاده می شود. در انتخاب دستکش های حفاظتی جهت فعالیت های مختلف می توان از علایم مشخصه ثبت شده بر روی دستکش جهت مصارف گوناگون استفاده کرد.

انواع دستکش ها

  1. دستکش های حفاظتی در برابر ضربات مکانیکی:
  • دستکش های چرمی، لاستیکی ضخیم، کاموایی، اشبالتی، کف اشبالت پشت برزنتی و برزنتی متداولترین دستکش های حفاظت دربرابر ضربات مکانیکی محسوب می شود. بسته به میزان قابلیت تحرک مورد نیاز انگشتان و همچنین شدت صدمات احتمالی، جنس و قطر دستکش مناسب تعیین می گردد.
  • دستکش های زره دار نوعی دستکشبا شبکه فلزی بافته شده از سیم های فولادی است که برای حفاظت دستدر برابر لبه های تیز از جمله چاقو و یا کاترهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  1. دستکش های حفاظت در برابر مواد شیمیایی:

این دستکشها عموماً از جنس لاستیک طبیعی یا ترکیبات پلیمری نظیر پلی وینیل کلراید(PVC)، پلی وینیل الکل(PVA)، نیتریل(Nitrile)، وایتون(Viton)، نئوپرن(Neoprene) و بوتیل(Butyl) می باشند.

 

کاربرد این دستکش ها در حفاظت در برابر مواد شیمیایی مختلف براساس جدول زیر می باشد:

نوع ماده شیمیایی نئوپرن لاستیک طبیعی نیتریل پلی وینیل کلراید بوتیل واتیون پلی وینیل الکل
کتونها متوسط متوسط پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود بسیار خوب پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود
اسیدها بسیار خوب بسیار خوب متوسط بسیار خوب بسیار خوب پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود
بازها بسیار خوب بسیار خوب بسیارخوب بسیارخوب بسیار خوب پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود
الکلها بسیارخوب متوسط بسیار خوب بسیار خوب بسیار خوب پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمیشود
استاتها متوسط پیشنهاد نمی شود متوسط پیشنهاد نمی شود بسیار خوب پیشنهاد نمی شود بسیار خوب
روغن ها و گریسها متوسط پیشنهاد نمی شود بسیار خوب متوسط پیشنهاد نمی شود بسیار خوی بسیار خوب
مشتقات نفتی متوسط پیشنهاد نمی شود بسیار خوب متوسط پیشنهاد نمی شود بسیار خوب بسیار خوب
حلال های آروماتیک پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود متوسط پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود بسیار خوب بسیار خوب
حلال های کلردار پیشنهاد نمی شود پیشنهاد نمی شود متوسط پیشنهاد نمیشود پیشنهاد نمی شود بسیار خوب بسیار خوب

 

  1. دستکش های حفاظت در برابرحرارت

این دستکشها بهدو نوع دستکش های مقاوم در برابر گرما و دستکش های مقاوم در برابر سرما تقسیم می شود. جنس دستکش های مقاوم در برابر حرارت معمولاً از جنس چرم، پارچه پوشش داده شده با آلومینیوم، پشم شیشه، پنبه نسوز، آرامید، پشت اشبالت، کف پشم شیشه پشت آلومینا یزد، دستکش های کف فورتکس پشت آلومینایزد، دستکش های کف فورتامید پشت آلومینایزد و دستکش های تمام فورتامید می باشد. جنس دستکش های مقاوم در برابر سرما معمولاً از جنس شیشه و آرامیدمی باشند.

  1. دستکش های حفاظت در برابر الکتریسیته

این دستکش ها از جنس لاستیک یا مواد پلیمری خاصی تهیه شده ومیزان مقاومت الکتریکی آن ها بهتناسب  ولتاژ متغیر می باشند.

  1. دستکش های حفاظت در برابر ارتعاش

این دستکش ها بر حسب فرکانس ارتعاشی ناشی از ابزارهای مولد ارتعاش می توانند جنس های مختلفی همچون چرم ضخیم و لاستیک (جهت جذب ارتعاش های با فرکانس بالا) و سوربوتان Sorbothane (جهت جذب ارتعاش در فرکانس های ۱۴۰۰-۵ (HZو پورون Poron ( جهت جذب ارتعاش در فرکانسهای ۵۰۰-۵  (HZانتخاب شوند.

  1. دستکش های حفاظت در برابر پرتوهای رادیو اکتیو

این دستکش ها از پارچه هایی با لایه سربی ساخته می شوند. این دستکش ها بایستی حداقل تا نصف بازوها را پوشانده و قدرت حفاظتی حداقل برابر با قدرت حفاظتی ورق سربیبه ضخامت ۵۵/۰  میلیمتر باشد. ضمن اینکه با توجه به جرم حجمی بالای سرب طوری تهیه شده باشند که علاوه بر حفاظت دستها، سبک و نرم نیز باشند.

آستین های حفاظتی

در شرایطی که علاوه بر دستها، ساعد و بازوها نیز در معرض مخاطره قرار داشته باشند، از آستین های حفاظتی استفاده می شود. این آستین ها ممکن است با دستکش و یا بدونآن استفاده شده و جنس آن ها معمولاً از جنس دستکش می باشد.

مانند همه لباس های محافظ، دستکش ها نیز باید قبل از هر استفاده، از طریق برش های کوچک و تست پارگی، بررسی شوند. در صورت سروکار داشتن با خطرات مربوط به مواد شیمیایی و ذرات ریز گرد و غبار برای فعالیت های نسبتا کم خطر، انجام یک تست ساده برای بی نقصی دستکش ها، خالی از اهمیت نیست، بدین صورت که از طریق پر کردن آنها با آب، وجود هر گونه نشتی، آشکار می گردد. بررسی دستکش ها بسیار ضروری می باشد، چرا که کیفیت و میزان سطوح مربوط به ویژگی های محافظتی ممکن است بواسطه استعمال بیش از حد، به سرعت تضعیف شود.

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی، میهمان کانال تلگرامی ما باشید.

منبع: بهداشت و ایمنی کار، محسن سربازشندی

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.