مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

اهمیت نور و روشنایی در کارگاه ها و محیط های کاری

اهمیت نور و روشنایی در کارگاه ها و محیط های کاری

روشنایی در کارگاه ها اهمیت بسیار داشته و اصولاً کمتر کاری است که بدون استفاده از روشنایی انجام پذیر باشد. به طور کلی آنچه سبب روشنایی و موجب رویت جسم میشود، نور نامیده می شود و در تعریف کلی نور می توان گفت که نور تشکیل شده از امواج الکترومانیتیک که طول موج آن ها بین ۳۸۰ تا ۷۶۰ میلی میکرون بوده و از منابع نورانی انتشار می یابد.

نور طبیعی

مهمترین و با عظمت ترین منبع نورانی خورشید است که قوی ترین و طبیعی ترین نورها می باشد و یکسان و یکنواخت در سطح بسیار وسیعی منتشر می شود که به علت همراه داشتن امواج مادون قرمز و ماورا بنفش غیر قابل رویت از موثرترین عوامل نابود کننده ی ایجاد کنندگان بیماری مختلف و مهمترین وسیله تولید گرما بشمار رفته و به جرات می توان گفت که نور خورشید با هیچ نوری قابل مقایسه نیست و تمام نورهای موجود در جهان از جمله نور ماه از این منبع لایزال سرچشمه گرفته و حیات کلیه موجودات به آن بستگی دارد. با توجه به موارد مذکور باید ترتیبی داده شود که کارگاهها حتی الامکان از نور طبیعی که بسیار مفید و موثر برای انجام کارهاست بنحو کامل استفاده شود، البته ناگفته نماند که این عامل مفید می تواند عده ای از کارگران را نیز که مستقیماً و ساعت ها زیر تابش نور خورشید قرار دارند دچار عوارضی بنماید.

اهمیت نور در کارگاه ها

نور در کارگاه ها دارای اهمیت زیادی بوده تا جایی که می توان گفت پیشرفت در هر کار و حرفه و توسعه ی هر صنعتی بستگی به وجود و کیفیت و کمیت نور دارد. وجود نور کافی و مناسب در هر کارگاه از نظر کمی و کیفی باعث می شود که اولاً میل و رغبت در انجام کار کارگران افزوده شده و با دقت و مراقبت بیشتری کار کنند، ثانیاً مهارت و کاردانی کارگران بهتر شده و کارها را آسونتر انجام می دهند، از طرفی بازده  کار کارگران اضافه شده و خستگی کمتری به آنها غلبه می نماید و قوای جسمی کارگران بویژه قدرت بینایی آن ها محفوظ می ماند و عوارض روانی مثل تنبلی، کم حوصلگی، بی میلی، تنگی خلق و غیره در کارگران کمتر بوده و از همه مهمتر از میزان حوادث تا حد زیادی کاسته می شود.  با توجه به این نکات است که کارفرمایان باید توجه داشته باشند که هر خرجی برای تامین روشنایی بهتر و بیشتر در کارگاه بنمایند نه تنها هدر نمی رود، بلکه چندین برابر نیز سود عایدشان می شود. مثلاً در یکی از کارخانجات بزرگ آمریکا با پرداخت ۵۰۰۰ دلار جهت بهتر نمودن سیستم روشنایی و ۲۸۰۰ دلار اضافه بهاء برق تعداد حوادث از ۲۲۵ مورد به ۱۷۰ مورد و مخارج درمان و پرداخت خسارات ناشی از حوادث از ۱۵ هزار دلار به ۶۰۰۰ دلار در سال تقلیل داده شد. در دوایر پستی نیویورک با افزایش روشنایی محل کار از ۳۳ شمع به ۷۰ شمع بقدری بازده دست چینی مراسلات پستی زیاد شد که توانستند از تعداد کارمندان پست به نسبت قابل توجهی کاسته و از این راه معادل چندین برابر برق مصرفی صرفه جوئی و از هزینه بکاهند.

 

کتاب: اصول ایمنی در صنعت، مهندس کمال الدین رئوف، انتشارات استاد مشهد

https://imensanaatiran.com/?p=2686

https://imensanaatiran.com/?p=5157&preview_id=5157&preview_nonce=41a2ea9780&post_format=standard&_thumbnail_id=5161&preview=true

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.