لباس کار

اهمیت لباس کار در حفظ ایمنی افراد

اهمیت لباس کار در حفظ ایمنی افراد

لباس کار  ایمن پوششی محافظتی است که انتخاب آن به عوامل متفاوتی بستگی دارد، اهمیت لباس کار ایمن مناسب را می ‌بایست مطابق با نوع شغل و شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب کنید. همچنین رنگ و جنس لباس کار نیز به وضعیت جوی و ساعات استفاده در شبانه‌ روز بستگی دارد. برای مثال رفتگر یا کارگران  خدمات راه‌سازی در هنگام شب بایستی از لباس کار با رنگ‌هایی مناسب  دید در شب استفاده کنند و مانع از وقوع  احتمالی تصادفات  شوند .

یکی از مهم‌ترین عوامل ضروزی پوشیدن لباس کار، حفاظت از جان افراد و کاهش حداکثری خطرات و آسیب‌دیدگی‌های احتمالی نظیر سوختگی، انفجار، ضربه، برق‌گرفتگی شدید و… است.

اهمیت لباس کار

پوشیدن لباس کار ایمن مناسب علاوه بر ایمنی، باعث یک رنگی و ایجاد انظباط و آراستگی افراد در محیط کار شده، پس به راحتی می‌توانم نیروی کار را از دیگر افراد متفاوت تشخیص داد.

اهمیت لباس کار

انواع لباس کار در حرفه ها

لباس کار ایمن انواع متفاوتی دارد که ساده ترین نوع آن پیراهن(کاپشن) و شلوار هست که به صورت دوتکه و یا لباس کار سرهم است که پوششی کامل برای بدن، دست و پاها است. جنس لباس کار نیز می‌تواند از الیاف طبیعی یا مصنوعی و در مواردی کاملا از جنس الیاف شیمیایی و صنعتی تولید شده باشد، برای مثال از کتان، ویسکوز، پلی‌استر، پنبه،‌ فیلامنت و یا ترکیبی از این موارد می‌توان استفاده شود. طبیعتا هر چه الیاف بکار برده شده در لباس کار طبیعی‌ باشد، تبادل حرارتی  نیز به سهولت صورت  خواهد گرفت

انواع لباس کار در حرفه ها

برای مشاغل ویژه و یا در فصول‌ه سرد سال نیز می‌توان از لباس کارهای مناسب استفاده شود. لباس‌ کارهایی که عایق سرما و رطوبت هوا هستند مخصوص سردخانه‌هاولباس‌های ضد حریق از جنس PVC و لباس‌های نسوز مخصوص کوره  های ذوب که از الیاف خاصی با پوشش آلومینیوم ساخته شده و اشعه مادون قرمز را تا ۹۲٪ برگشت خواهند داد از جمله ی این دسته از لباس کارهاهستند.

برای نمونه اهمیت لباس کار آشپزی

همان‌ گونه که می دانید در محیط هر حرفه ای، لباسی مشخص تعریف شده است که به لباس کار شناخته خواهد شد. محیط آشپزخانه نیز از این امر جدا نیست و لباس مربوط به خود را دارد. همچون گذشته، آشپزها و افراد مشغول در پخت و پز مواد غذایی ، بک لباس کار آشپزی یک دست سفید ساده دارند اما امروزه دنبال لباس کارآشپزی‌ با طراحی و رنگ‌آمیزی متفاوت و منحصربه‌ فرد هستند.

ست کردن لباس کار آشپزی خدمت کاران رستوران‌ها با رنگ دکوراسیون آن مجموعه غدایی بسیار مورد اهمیت مشتریان قرار گرفته و این امر انتظار را از تولید کنندگان برای  طراحی و تولید لباس کار فرم و لباس آشپزی و گارسونی به مراتب بالا تر می‌برد. اما لباس کار آشپزی تمام نیاز مجموعه‌ها ی غذایی را به تنهایی حل نخواهد کرد. امروزه با افزایش قیمت لباس ها، خرید پی در پی لباس کار آشپزی به صرفه اقتصادی نبوده و می‌بایست فکری در این خصوص شود .

البته بهترین راه حل  مشکل اقتصادی، خرید پیش‌بند لباس کار آشپزی است که از کثیف شدن  مکرر روپوش و شلوار فرد جلوگیری خواهد کرد و حتی در صورت کثیف شدن، دیگر نیاز به شستن هر روزه هم‌زمان روپوش و شلوار فرد نخواهد بود رنگ‌های سرخ، سرمه‌ای تیره، سیاه و سفید از رنگ‌های اصلی پیش‌بند لباس کار آشپزی هستند. جنس پارچه این پیش‌بندها از فلامنت کجراه با وزن تقریبی۲۷۱ گرم در هر متر  مربع می‌باشد که کاملا بدون آبرفتگی و دارای رنگی ثابت نیز هستند

استفاده از لباس آستین بلند و کلاه یکبار مصرف برای لباس کار آشپزی  نیز پیشنهاد می‌شود.  کلاه آشپزی به دلیل نازک بودن و داشتن سطحی توری، از تنفس‌پذیری و گردش هوایی مناسبی برخوردار هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.