مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

اهمیت تجهیزات حفاظت فردی

بسیاری از کارفرمایان، به وظایف اولیه خود در رابطه با فراهم نمودن تجهیزات حفاظت فردی Personnel Protection Equipment PPE  آگاه هستند ولی آیا آنها واقعا ارزش و اهمیت تجهیزاتی همچون لباس کار را در حفظ ایمنی و سلامت سازمان شان، مورد توجه قرار می دهند؟ تحقیقات نشان می دهد کارفرمایان، فراهم نمودن لباس ایمنی را برای محافظت از کارکنان در هنگام انجام وظیفه در یک محیط پر خطر ضروری می دانند (به عنوان مثال، در صورتی که کارکنان در نزدیکی اجاق های داغ یا کوره ها مشغول به کار باشند تهیه لباس ایمنی به منظور پیشگیری از سوختگی از نظر هر مدیری الزامی به نظر می رسد). با این وجود مدیران و سرپرستان هنگام مواجهه با موضوع لباس ایمنی، چه راهکارهایی را در نظر می گیرند؟ هنگامی که یک شخص مجبور به انجام وظیفه در یک محیط خطرناک می باشد، در صورتی که این فرد احساس امنیت کامل نکند، بیشتر از آنکه به انجام وظیفه خود به صورت کارآمد و موثر توجه نماید، تمام تمرکزش بر این است که تا آنجایی که می تواند خود را از خطرات احتمالی حفظ کند. برخورداری از لباس های ایمنی با ویژگی های محافظتی اساسی، به غلبه بر این خطرات کمک می کند ولی واقعاَ این امر تا چه حد در جهت آسایش راحتی و همچنین موثر بودن نیروی کار کمک می کند؟ برای مثال زمانیکه کارکنان مشغول کار در محیط های گرم باشند، آیا جنس پارچه ای که لباس های آنها از آن ساخته شده، کاملا قابل تنفس است و آیا از الیاف طبیعی که خاصیت جذب عرق دارد، تهیه شده اند؟ آیا حرکات کارکنان به دلیل آنکه لباس هایشان بیش از حد بزرگ هستند، محدود شده است؟

زمانی که نوبت به خریداری اموال جدید برای یک شرکت می رسد، اگر قرار باشد مدیریت شرکت به موضوعاتی مثل بازدهی، عملکرد اجرایی و ارزش و اعتبار توجه کند، بهترین تجهیزات را انتخاب خواهد کرد. در صورتی که بازدهی یک شرکت بواسطه یک قطعه جدید از تجهیزات، بهبود یابد، هزینه صرف شده برای تهیه آن قطعه، توجیه می گردد. آیا در مورد تجهیزات ایمنی نیز چنین است؟ آیا این انتخاب و سبک رفتار مشابه همان شرایطی است که مدیریان به کارکنان خود و سلامتی آنها و لباس های ایمنی شان توجه می کنند؟ در بسیاری از موارد، مدیران تنها سطحی مقدماتی و پیش پا افتاده از محافظت و ایمنی را برای پیشگیری از مخاطرات مورد توجه قرار می دهند، اما آیا آنها واقعا درباره کیفیت و موارد در دسترس، و اینکه چطور لباس های کار بی کیفیت می تواند از کارکنان محافظت کند و در عین حال می تواند در بهره وری و راندمان آنها موثر باشد، فکر کرده اند؟ من معتقدم به اینکه، بایستی یک شرایط کسب و کاری ایجاد شود که تضمین کند کارکنان به شیوه کاملا رضایت بخش و در آسایش، محافظت می شوند. این شرایط باعث می گردد آنها در هنگام انجام یک کار خطرناک، احساس امنیت کنند. کارکنانی که برایشان لباس های باکیفیت و متناسب با اندامشان فراهم می گردد، انگیزه بیشتری برای کار دارند و احساس ارزشمند بودن می کنند؛ در نهایت این امر می تواند در حفظ و استخدام نیروی کار، کمک شایانی کند.

مخاطرات بیشماری در محل کار وجود دارد. از جمله این موارد می توان به خطرات جدی مربوط به برق، آتش سوزی، خطرات ناشی از مواد شیمیایی و ماشین آلات پرخطر اشاره کرد مواردی که می تواند حتی منجر به مرگ و میر یا از دست دادن دست و پا یا از بین رفتن بینایی شود. خطرات پنهان دیگری نیز وجود دارند که لزوماً باعث بوجود آمدن مشکل آنی نمی گردند، اما می توانند باعث بروز مشکلات مهمی برای شنوایی، پوست، ریه و مشکلات تنفسی گردد. کارفرمایان همیشه باید جای خطر را به آسایش بدهند. عامل آسایش نباید تنها از نقطه نظر تولیدات و بهای آن در نظر گرفته شود، بلکه با درک صحیح و شناخت کافی می توان به این نتیجه رسید که عدم انتخای صحیح تجهیزات محافظت شخصی، می تواند عواقب مرگبار و جیران ناپذیری در پی داشته باشد. با توجه به تعداد متنوع تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی و فعالیت های کاری متناسب با آن تجهیزات، می بایست در جستجوی و تهیه تجهیزات مناسب و متناسب با هر یک از فعالیت های تلاش بی وقفه به کار گیریم استفاده از کارشناسان بهداشت حرفه ای در این زمینه می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات سازمانی و امیدبخش مدیران شرکت ها و صنایع باشد. مهم است که هم از نظر شرایط محافظتی و هم از نظر بودجه، انتخاب درست صورت بگیرد. همچنین نیاز به درک کامل از وظایفی داریم که قرار است انجام شوند و همچنین افراد درگیر با آن وظایف باید شناخته شوند. در این زمینه می توان از مهارت های مدیر بخش مربوطه، شخص مخصوص فرایند ایمنی در داخل سازمان و البته و از خدمات یک تولیدکننده و تامین کننده PPE معتبر با توجه به نوع خطر، استفاده نمود. بکارگیری این شیوه می تواند در محافظتی بی نقص از نیروی کار، کمک شایانی نماید. باید همواره در نظر داشت که سلامت جسم و جان انسان ها بر هر چیزی ارجحیت دارد. محافظت از سلامت و جان کارگران و پزسنل فنی یک گزینه تجملاتی یا انتخابی نیست، بلکه یک ضرورت و الزام است.

 

کانال تلگرام ایمن صنعت ایران

https://t.me/imensanaatiran_asaa

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *