مقالات HSE

انواع حوادث

انواع حوادث

در عصر حاضر با پیشرفت روزافزون تکنولوژی هر چند همه گونه وسایل آسایش و امکانات رفاهی فراهم آمده و مبارزه بر علیه بیماری ها و امراض مختلف نیز بعد وسیعی پیدا کرده، ولی متاسفانه همزمان با پیشرفت تمدن به همان اندازه که بشر قادر به ساختن وسائل متعدد و متنوع جهت آسایش خود و دیگران می باشد، به همان اندازه نیز بر شدت و تعداد حوادث مختلف افزده شده است و به طور کلی کارگران در طول انجام کارهای روزمره از زمانی که سرکار خود حاضر شده و مضغول کار می شوند و سپس محل کار را ترک می نمایند هر ان امکان دارد دچار حادثه گردند.

انواع حوادث

تصادفت

شامل تصادفات وسایل نقلیه در محیط کارگاه ها با اشیاء و افراد می باشد، وسائل مذکور عبارتند از: بولدوزر، گرید، دامپر، لیف تراک و …

آتش سوزی

در اقر انفجار گازها، وسائل حرارتی نفتی، برقی و آتش سوزی های نامشخص می باد.

سقوط و پرتاب اشیاء

عبارت است از سقوط و پرتاب اجسام از ارتفاع روی کارگران از ناحیه سر و چشم گردن و سایر اعضاء بدن آن ها.

سقوط از ارتفاع

شامل سقوط کارگران از پله، نردبانف پرتگاهها و همچنین سقوط در چاه و چاله می باشد.

خفگی

شامل خفگی در حوض، استخر، آب، حوضچه های فاضلاب کارگاهها و مخازن مایعات مختلف مانند مخازن نفت، گازوئیل، پاتیل های شربت و غیره می باشد.

برق گرفتگی

حوادث مربوط به استفاده از وسائل نامناسب برقی زردگی در کابل ها و سیم های برق، بکار بردن فیوزهای نامناسب، کار کارگران در حریم خطوط برق دار فاقد روپوش و غیره است.

وسایل انتقال نیرو (ترانسمیسیون)

عبارت است از حوادث مربوط به دستگاه هایی که با قسمت های متحرک و یا گردنده خطرناک مثل تسمه فلکه ها، چرخ دنده ها، کوپلینگ ها، میل گاردن و غیره ایجاد حوادثی مثل قطع دست و پا و پرتاب افراد یا خفه کردن کارگران و غیره می نماید.

مسمومیت

شامل تنفس گازهای سمی، کمی اکسیژن در محیط کار، تماس بدن انسان با مواد سیمی، خوردن مواد سمی و غیره می باشد.

بیماری های حرفه ای

کارگران در اثر تماس با گرد و غبارهای آلوده صنعتی و اشعه خطرناک ایکس و مواد رادیو اکتیو دچار آن ها می شوند مانند: سیلیکوز، آزبستوز، سرطان و غیره

ریزش آوار

مربوط به حوادثی است که در اثر خراب شدن سقف و دیوار ساختمان ها، ریزش دیواره های محل گودبرداری شده و غیره بر روی کارگران به وقوع می پیوندد.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

 

برگرفته از کتاب اصول ایمنی در صنعت

نوشته مهندس کمال الدین رئوف

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.