مقالات HSE, مقالات ایمنی حفاظت از بدن

اصول پیشگیری از بیماری های شغلی

اصول پیشگیری از بیماری های شغلی

شناخت علت بیماری اولین و مهم ترین مرحله در امر پیشگیری از بیماری های ناشی از کار بوده و برای تشخیص بیماری می توان با بررسی علائم کلینیکی و ارزشیابی هر گونه تغییر در سلامت کارگران ضمن انجام معاینات دوره ای و یا مراجعه به درمانگاه و همچنین انجام مطالعات اپیدمیولوزیکی در گروه های کارگری به نتایج مشخص نائل شد. با توجه به این که در اکثر بیماری های ناشی از کار ضایعات حاصله غیرقابل برگشت بوده و درمان اساسی برای آن ها وجود ندارد، لذا رعایت اصول پیشگیری اهمیت خاصیرا دارا هستند. حال به برخی از این اصول اشاره می کنیم.

آموزش مسائل بهداشتی

آشنا کردن فرردبهنحوه انجام صحیح کار، خطرات موجود در محیط کار، نحوه استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی، رعایت اصول بهداشت فردی و به طور کلی نحوه پیشگیری از بیماری ها و انجام کمک های اولیه است.

  • کنترل پزشکی: تشخیص زودرس بیماری های ناشی از کار و اقدام به درمان پیشگیری به موقع است. این امر با انجام معاینات اولیه و دوره ای انجام پذیر میباشد.
  • جایگزینی: عدم استفاده از مواد بیماری زا و جایگزینی آن ها با مواد غیر بیماری زا.
  • جداسازی: حتی الامکان جداکردن شخص از محیط کار.

اصول پیشگیری از بیماری های شغلی

وسایل حفاظت فردی

استفاده از وسایل حفاظت فردی می تواند در اکثر موارد کمک به امر پیشگیری از بیماری ها و حوادث ناشی از کار کند.

  • رعایت اصول بهداشت فردی: رعایت این امر به ویژه در پیشگیری از بیماری ها و مسمومیت های ناشی از عواملی که از طریق دستگاه گوارش وارد بدن می گردندف اهمیت خاصی را دارا می باشد.
  • نظافت عمومی و بهداشت محیط کار: به کار بستن این اصل به دو علت دارای اهمیت می باشد. اولاً امکان آلودگی هوای محیط کار را به آلوده کننده های مختلف که به علت عدم نظافت در گوشه و کنار محل کار جمع شده و به علل مختلف ممکن است در هوا پراکنده شوند، کم کرده، در مقابل تمیزی و نظیف بودن محیط کار سببرعایت اصول نظافت از طرف شاغلین می گردد.
  • اندازه گیری عوامل مضر در محیط کار، محصور کردن، استفاده از تهویه مصنوعی، تهویه عمومی، استفاده از روش های مرطوب
  • وضع قوانین و تدوین آئین نامه ها این اصل مهم ترین اصل در مر پیشگیری از بیماری های ناشی از کار بوده و منظور وضع قوانین و تدوین مقررات و آئین نامه های به ویژه ای جهت کاربرد اصول ذکر شده قبل، در امر پیشگریر از بیماری های شغلی می باشد.

 

لینک کانال تلگرام ما

https://t.me/imensanaatiran_asaa

جهت دریافت مطالب آموزشی مربوط به ایزوها، استانداردها و ایمنی میهمان کانال تلگرامی ما باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *