نقش کفش های مقاوم در برابر لغزش

انتخاب و استفاده از مناسب ترین کفش برای محیط کار می تواند تأثیر چشمگیری در کاهش تصادفات داشته باشد. اگر پس از نصب تجهیزات مناسب کنترل لغزش، هنوز خطر لغزش وجود داشته باشد، کفش های دارای خاصیت مقاوم در برابر لغزش نقش مهمی در کاهش بیشتر خطر دارند. چندین مطالعه موردی در مورد لغزش و سر خوردن وجود دارد که نشان می دهد چگونه کفش های مقاوم در برابر لغزش به کاهش تصادفات در محیط های مختلف کمک کرده است. تولیدکنندگان و تأمین کنندگان نقش اساسی در اطمینان از در دسترس بودن محصولات مناسب دارند و شرکت ها اطلاعات لازم برای انتخاب صحیح را در اختیار دارند.

 

استانداردهای کفش صنعتی

ضروری است که خریداران کفش بتوانند اطمینان داشته باشند که نوع محصول انتخابی با توضیحات محصول مطابقت دارد. علاوه بر این، تولید کنندگان و تهیه کنندگان وظیفه قانونی دارند توضیحات دقیقی از محصولات خود ارائه دهند. ویژگی های ایمنی کفش مطابق با مجموعه ای از استانداردهای اروپایی تست شده در EN ISO 20344: 2004 مورد آزمایش قرار می گیرد. مشخصات عملکرد کفش ها، در یک مجموعه استاندارد متداول مطابق موارد ذیل می شود:

  • EN ISO20345: 2004 برای کفش ایمنی
  • EN ISO20346: 2004 برای کفش های محافظ
  • EN ISO20347: 2004 برای کفش های حرفه ای

کفش های تولیدی پس از آزمایش و صدور گواهینامه، با چاپ علامت CE مورد تایید قرار می گیرند. تولید کننده همچنین اطلاعات کاربری را ارائه می دهد که نشان می دهد کفش موردنظر برای چه کارهایی و چه محیط هایی مناسب است و برای چه کارهایی مناسب نیست.

در حال حاضر، مقاومت در برابر لغزش در استاندارد های EN 20344/5/6 یا ۷ لحاظ نشده است. با این حال، همانطور که در دستورالعمل PPE نشان داده شده است، مقاومت در برابر لغزش یک  مورد” اساسی الزامی” برای کلیه کفش ها PPE محسوب می شود. به این ترتیب، عملکرد مقاومت در برابر لغزش باید با استفاده از استاندارد اروپایی BS EN ISO 13287: 2004 تجهیزات حفاظتی شخصی – کفش – روش تست مقاومت در برابر لغزش مورد آزمایش قرار گیرد.

اگر کفش های صنعتی CE علامت گذاری شده اند و ادعا می شود در برابر لغزش مقاوم هستند، باید آزمایش شده و ضریب اصطکاک آن یا همان Co coefficient of friction باید در دسترس باشد. داده های CoF به طور معمول در کاتالوگ ها ارائه نمی شوند، اما باید در دستورالعمل های کاربر گنجانده شوند و از طریق تهیه کننده نیز می توانند از تامین کننده درخواست شوند. همچنین ممکن است درخواست داده های تست اضافی از تأمین کننده مناسب باشد – به عنوان مثال مقادیر CoF در سطوح تست مخصوص استفاده نهایی. برخی از کفش هایی که ادعای مقاومت در برابر لغزش عمومی دارند ممکن است به خصوص در شرایط خواستنی عملکرد خوبی نداشته باشند – هیچ مدلی از کفش ایمنی در تمامی شرایط ایده آل نخواهد بود.

خریداران کفش ایمنی را راهنمایی کنید

انتخاب مناسب ترین کفش مقاوم در برابر لغزش برای یک محیط خاص/ فعالیت کاری می تواند مشکل ساز باشد. توضیحات مقاومت در برابر لغزش داده شده در بروشورها شامل اصطلاحات شامل “بهبود عملکرد زور پنجه” تا “مقاومت در برابر لغزش چند جهته عالی” است. غالباً، این بروشورها محیط های کاری را که کفش برای آنها مناسب است، توصیف نمی کنند. در این موارد تهیه کنندگان و تامین کنندگان نقش مهمی در ارائه مشاوره شرکت هایی که مایل به خرید کفش های مقاوم در برابر لغزش هستند، به خصوص اگر می خواهند از نوعی کفش که با آن آشنا هستند استفاده کنند، را ایفا می کنند.

انتخاب کفش باید چندین فاکتور از جمله راحتی، دوام و سایر ویژگی های ایمنی اضافی مورد نیاز مانند فولاد میانی را در نظر بگیرد. انتخاب نهایی ممکن است یک سازش باشد. بنابراین توصیه می شود که کفش را بر اساس توصیف بروشور یا نتایج تست آزمایشگاهی به تنهایی انتخاب نکنید. تهیه کنندگان می توانند با تسهیل آزمایشات میدانی کفش، به خریداران در انتخاب صحیح کمک کنند.

 

منبع

https://www.stopslip.co.uk/Page/30/importance-of-safety-footwear.aspx

معرفی برخی از بهترین و شناخته شده ترین مارک های کفش ایمنی در جهان

چگونه کفش ایمنی با نوع رویه مناسب انتخاب کنیم

کفشی مناسب برای هر موقعیت کاری: کفش ایمنی مورد نیاز شما

پنج دلیل مهم اما ساده برای پوشیدن کفش های ایمنی

هشت روشی که کفش های ایمنی از پاهای شما محافظت می کنند

کفش های ایمنی استاندارد

اهمیت استفاده از کفش های ایمنی در محیط کار

مشخصات کفش ایمنی استاندارد

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!