توضیحات

لباس های غواصی شامل وت سوت ها و درای سوت ها می باشند. استفاده و انتخاب این لباس ها به شرایط دمایی آب و هوای محل غواصی بستگی دارد. مهمترین کاربرد لباس های غواصی، حفظ گرمای بدن غواص است. از دست دادن گرما در آب، معمولاً بیست برابر بیشتر از هواست به همین دلیل پوشیدن لباس غواصی مناسب، بسته به شرایط دمایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید در نظر داشت که لباس غواصی برای گرم کردن غواصان نیست بلکه کاربرد آن کم کردن سرعت کاهش دمای بدن غواص است. البته فقط شرایط دمایی تعیین کننده مناسب بودن لباس غواصی نیست.مدت زمان دایو و شرایط آلودگی محیط نیز در تعیین لباس غواصی مناسب تاثیرگذار است. هرچه دایو طولانی تر باشد بدن نیاز به ذخیره گرمای بیشتری دارد.

وت سوت ها یا درای سوت ها

غواصانی که دایوهای اولیه خود را در آب های گرم انجام داده اند و مدرک غواصی خود را گرفته اند و استانداردهای این موقعیت خاص جغرافیایی مانند غواصی در ایران را آموخته اند، برای غواصی در آب های سرد دچار مشکل می شوند. زیرا با شرایط غواصی در آب های سرد آشنا نیستند و معمولاً با بادی سوت هاbody suit  یا وت سوت ها wet suit غواصی کرده اند. آب های سرد عموماً محل غواصی غواصانی است که یا در همانجا زندگی می کنند و یا برای انجام ماموریت های علمی اکتشافی اقتصادی به این مناطق می روند. وت سوت ها برای غواصی در شرایط عادی کاملاً مناسب هستند ولی در سرما استفاده چندانی ندارند. آن ها با ضخامت های گوناگونی ساخته می شوند اما چون آب به آن نفوذ می کند عایق خوبی نیستند. در این شرایط درای سوت ها dry suit به کمک غواصان می آیند. زیرا نگهداری از گرمای بدن در این شرایط مهمترین اولویت غواصان است. آن ها در برابر آب، عایق هستند و اجازه نمی دهند آب به راحتی به داخل نفوذ کند. قسمت های انتهایی در درای سوت ها مانند مچ دست و یقه نیز به حال خود رها نشده اند. این قسمت ها برای جلوگیری از نفوذ آب کاملاً به دستکش

و کلاه مهر و موم می شوند.  اکثر درای سوت ها به کفش یا بوت هم مجهز هستند. درنتیجه هیچ راهی برای نفوذ آب نمی ماند. اما مواد به کار رفته و ساختار درای سوت ها تنها علت قابلیت بالای نگهداری گرما نیست. زیر این نوع از لباس غواصی می توان لباس های دیگری پوشید. این به شما امکان می دهد که وقتی آب سردتر است لباس بیشتر و هنگامی که آنقدرها سرد نیست لباس کمتری بپوشید. همچنین هوا نیز خود، عایقی برابر از دست دادن گرما می باشد. درای سوت ها جذب بدن نیستند و هوای زیادی داخل آن ها قرار دارد که به بیشتر گرم ماندن غواص کمک می کند. امتیاز دیگر درای سوت ها کمک به شناوری غواص است. وت سوت ها در عمق بیشتر که فشار بیشتر است تا حد زیادی شناوری ذاتی خود را از دست می دهند. آن ها با وارد شدن فشار بیشتر، فشرده و مچاله می شوند. درای سوت ها ولی در عمق و فشار بیشتر شناوری خود را از دست نمی دهند زیرا هوای موجود در این نوع از لباس غواصی افزایش فشار اعماق را جبران می کند. ضمن اینکه غواص می تواند با سوپاپ های روی درای سوت که به تانک هوا متصل هستند هوای داخل آن را کم یا زیاد کند. درای سوت ها بسیار گران هستند. به طور میانگین قیمت درای سوت ها حدود ده برابر قیمت وت سوت هاست. ولی باید در نظر داشت که درای سوت ها تا پنج برابر وت سوت ها عمر می کنند. برای کسانی که در آب های گرم مانند آب های ایران غواصی می کنند وت سوت های با ضخامت متوسط حدود سه تا پنج میلیمتر بهترین انتخاب برای لباس غواصی هستند. این مدل لباس غواصی با این ضخامت تقریبآً در تمام سال در این مناطق قابل استفاده است.

امتیاز نهایی: 0
بر اساس 0 دیدگاه
  • 0 نفر
  • 0 نفر
  • 0 نفر
  • 0 نفر
  • 0 نفر

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “لباس غواصی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات فروشنده

  • فروشنده: ansari
  • آدرس:
  • هنوز امتیازی دریافت نکرده است.