برای اکثر ما، استرس بخشی از زندگی است. استرس می تواند چند ساعت طول بکشد، مثل زمانی تا پایان امتحان نهایی باقی ماند و یا سال ها – مانند زمانی که شما مراقبت از یک عزیز بیمار را انجام می دهید.

استرس گاهی اوقات یک انگیزه است که به شما کمک می کند تا اقدامات لازم را انجام دهید. در موارد دیگر، استرس می تواند بسیار سخت باشد. به هر حال، اگر استرس مزمن باشد، می تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد.

ایمونولوژیست بالینی Leonard Calabrese، DO، در مورد چگونگی تاثیر استرس بر سیستم ایمنی شما و به حداقل رساندن تاثیر آن، پیشنهاداتی ارائه می کند. بنا به گفته وی از بین بردن یا اصلاح این عوامل برای محافظت و تقویت پاسخ ایمنی حیاتی است. ضروری است که اجتناب ناپذیر بودن فرایند پیری را باطل کنیم.

استرس چه تاثیری بر شما تاثیر می گذارد؟

استرس زمانی اتفاق می افتد که حوادث زندگی شما از توانایی های شما جلوگیری می کند. این باعث می شود که بدن شما سطوح بالاتری از هورمون استرس کورتیزول را تولید کند. در کوتاه مدت، کورتیزول می تواند با محدود کردن التهاب، ایمنی خود را افزایش دهد. اما در طول زمان، بدن شما می تواند کورتیزول بیش از حد در خون شما داشته باشد. دکتر کالابریس می گوید: این باعث التهاب می شود.

علاوه بر این، تنش لنفوسیت های بدن را کاهش می دهد. لنفوسیت ها گلبول های سفید خون هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کنند. هر چه سطح پایین لنفوسیت شما پایین تر باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس ها، از جمله مشکلاتی همچون آنفولانزا و سرماخوردگی خواهید بود. سطح استرس بالا همچنین می تواند موجب افسردگی و اضطراب شود و همچنین منجر به افزایش سطح التهاب می شود. در بلند مدت، سطح پایدار و بالایی از التهاب سیستم ایمنی، این سیستم را بیش از حد خسته می کند و این سیستم بسیار خسته نمی تواند از شما محافظت کند.

شرایطی که باعث استرس می شود

اگر سطح استرس بالا را کنترل نکنید، این استرس بالا می تواند با التهاب مزمن همراه شود و می تواند به پیشرفت و انتشار بسیاری از بیماری های سیستم ایمنی همچون  آرتروز، فیبرومیالژیا، لوپوس، پسوریازیس و بیماری التهابی روده کمک کند. در نتیجه ی استرس پایدار و طولانی مدت، همچنین می توانید دچار مشکلات قلبی عروقی، از جمله ضربان قلب و بیماری قلبی، و همچنین زخم معده شوید. همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، سرطان های مختلف و افسردگی روانی را بیشتر خواهید داشت.

چگونه می توانید سطح استرس خود را بهتر مدیریت کنید؟

استراتژی های کاهش استرس نه تنها به ذهن شما استراحت می دهند، بلکه همچنین می توانند فشار بر سیستم ایمنی بدن شما را کاهش دهند. دکتر کالابریس می گوید شما می توانید اقداماتی را برای کاهش استرس کوتاه مدت و بلند مدت انجام دهید. دو تاکتیک موثر مدیتیشن و یوگا هستندکه در ادامه به اختصار به آنها خواهیم پرداخت.

مدیتیشن (که حالت بی ذهنی نیز نامیده می شود)

۱۰ تا ۱۵ دقیقه سه یا چهار بار در هفته برای کاهش استرس خود مدیتیشن کنید. مراقبه سطح کورتیزول و التهاب شما را کاهش می دهد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که مدیتیشن به جلوگیری از تجزیه کروموزوم های شما می انجامد، درحالیکه تجزیه ی کروموزوم ها منجر به سرطان و پیری زودرس می شود.

یوگا

تمرین یوگا همچنین سطح هورمون استرس را کاهش می دهد و سیستم عصبی شما را آرام می کند تا التهاب را کاهش دهد. تنفس عمیق باعث افزایش مقاومت در برابر عفونت می شود. پوزیشن ها و موقعیت های بدنی معکوس در یوگا کمک می کند تا مایع از طریق سیستم لنفاوی شما پخش کند، که این باعث فیلتر شدن سموم بدن می شود.

با این وجود استرس در شرایط حاد می تواند سالم و محافظ باشد، بنابراین استرس همیشه برای ما بد نیست. به یاد داشته باشید: آنچه که سعی در کنترل آن داریم، استرس مزمن است.

 

منبع

https://health.clevielandclinic.org/what-happens-when-your-immune-system-gets-stressed-out/

نقش پیشرفت شغلی فرد در استرس شغلی

چرا استرس دشمن سیستم ایمنی بدن شماست

استرس های شغلی، عوامل روانی مرتبط با کار: نقش روش مدیریتی سازمان در ایجاد استرس های شغلی

بررسی ارتباط بین استرس و بیماری های خود ایمنی

استرس سیستم ایمنی را تضعیف می کند

چگونه استرس بر سیستم ایمنی شما تاثیر می گذارد و چگونه باید آن را آرام کرد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!