اختلالات نقص سیستم شرایطی است که در آن سیستم ایمنی بدن به شدت ضعیف است و یا به طور کلی کار نمی کند. در برخی موارد، بیماران با بیماری های اختلالات ایمنی بدن متولد می شوند. با این حال، در دیگر موارد، مانند ایدز یا برخی از سرطان ها، اختلال در زندگی بعدا به وجود می آید. اختلالات نقص ایمنی اکتسابی شایع ترین نوع بیماری نقص سیستم ایمنی هستند.

سیستم ایمنی چیست؟

سیستم ایمنی بدن، دفاع بدن در برابر موجودات عفونی و دیگر اثرات مضر محیط زیست است. این سیستم عمدتاً شامل لوزه ها، گره های لنفاوی، تیروز، طحال و مغز استخوان می شود. وظیفه اصلی سیستم ایمنی برای تشخیص مهاجمان از قبیل ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها یا انگل ها، خنثی کردن آنها و جدا کردن آنها از بدن است. سیستم ایمنی همچنین باید مواد مضر را از محیط زیست تشخیص داده و خنثی کند و در صورت مشاهده ی تهدیدی، مانند سرطان، با سلول های بدن خود مبارزه کند.

علائم اختلالات کمبود ایمنی

علائم اختلالات کمبود ایمنی عبارتند از: رخداد مکرر اندام های داخلی، التهاب و عفونت ارگانهای داخلی، اختلالات خون مانند تعداد کم پلاکتها یا کم خونی، اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید

تشخیص اختلالات کمبود ایمنی

اگر پزشک شما شک کند که شما ممکن است بیماری کمبود ایمنی داشته باشد، انواع آزمایش های مختلف را اجرا خواهد کرد. این ممکن است شامل بررسی تعداد گلبول های سفید، تعداد سلول T شما و میزان ایمونوگلوبولین شما باشد.

درمان متعارف اختلالات کمبود ایمنی

درمان متعارف برای اختلالات کمبود ایمنی بستگی به علائم خاص دارد. پزشکان معمولاً داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و درمان های ایمونوگلوبولین تجویز می کنند؛ ضد ویروسی هایی مانند آمانادین یا آیسکلوویر؛ یا داروهای پروتئینی به نام اینترفرون. با این حال، همانند سایر روش های دارویی، چنین درمان هایی ناگزیر باعث عوارض جانبی می شوند. در یک سناریوی بدتر، اگر مغز استخوان شما گلبول های سفید خون تولید نمی کند، پزشک حتی ممکن است پیوند مغز استخوان را پیشنهاد کند. در نهایت، با این حال، برای اصلاح اختلالات کمبود ایمنی، هیچ یک از این روش ها جوابگو نیستند. به منظور درمان مشکل با موفقیت، صرفاً نشانه گرفتن علائم کافی نیست.

رویکرد پزشکی سلولی برای تقویت سیستم ایمنی – دفاع طبیعی بدن

رویکرد پزشکی سلولی به اختلالات کمبود ایمنی بر تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق ارائه یک منبع بهینه از مواد مغذی خاص، تمرکز دارد. علاوه بر پیروی از توصیه های بهداشت عمومی سلول های دکتر رات، مصرف دوزهای بالاتر از مواد مغذی زیر مفید است:

ویتامین C

ویتامین C تأثیر مثبتی بر عملکرد ایمنی داشته است.

ویتامین A

مطالعات ویتامین A نشان می دهد که داشتن مقدار کافی ویتامین A برای ایمنی ضروری است.

ویتامین E

ویتامین E یکی از مهمترین مواد مغذی برای حفظ سیستم ایمنی بدن است.

ویتامین B6

ویتامین B6 پاسخ های ایمنی را افزایش می دهد، حتی در بیماران مضطرب.

ویتامین B12

ویتامین B12 نقش کلیدی در ایمنی سلولی دارد.

اسید فولیک

نقش اسید فولیک در کمک به عملکرد کلیه سلول های ایمنی بدن ثابت شده است.

آهن

کمبود آهن به طور ناگهانی پاسخ IMMUNE را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را تضعیف می کند.

کلسیم

مصرف منظم کلسیم برای سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است.

منیزیم

تحقیقات نشان می دهد که منیزیم در واکنش های ایمنی به شیوه های متعددی تاثیر گذار می باشد.

 

توصیه های عمومی برای بهبود ایمنی

یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای سالم با مقدار زیادی سبزیجات سبز برگ، میوه ها، آجیل، دانه ها و دانه ها را رعایت کنید و از انجام ورزش منظم اطمینان حاصل کنید. خوردن تاثیر مثبت رژیم غذایی غنی از ویتامین و فعال بودن برای سیستم ایمنی بدن اثبات شده است. و فراموش نکنید که به مقدار زیاد بخوابید. الگوی خواب سالم برای یک سیستم ایمنی قوی ضروری است. سعی کنید از استرس زیاد خودداری کنید. در طول دوره های استرس بدن کورتیزول، آدرنالین و هورمون های دیگر را آزاد می کند. اگر به طور شدید دچار استرس هستید، تولید بالای این مواد می تواند برای سیستم ایمنی مضر باشد.

 

منبع

https://www.dr-rath-foundation.org/2018/07/natiural-treatiment-of-immunodeficiency-disorders/

علائم، علل و راه های پیشگیری از نقص سیستم ایمنی

چگونه می توانم متوجه شوم که آیا بیماری کمبود ایمنی دارم یا نه؟

چطور سیستم ایمنی خود را متعادل نگهدارید

علائم و نشانه های بیماری کمبود ایمنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!