منظور ما از بیماری کمبود ایمنی چیست؟ کمبود ایمنی سیستم ایمنی بدنی را توصیف می کند که فعالیت نامناسب دارد و به صورت ضعیفی عمی می کند و قادر به محافظت از ما در برابر عفونت و بیماری نیست. نشانه هایی که ممکن است کمبود ایمنی را نشان دهند:

  • آیا به راحتی سرما می خورید ؟
  • آیا بیش از دو بار در سال سرما می خورید؟
  • آیا بیماری مزمن دارید؟
  • آیا دائم دچار زخم های مکرر می شوید؟
  •  آیا غدد لنفاوی شما زخمی اند و تورم دارند؟

عفونت های مکرر یا مزمن – حتی سرماخوردگی بسیار خفیف – تنها زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد. هنگامی که ایمنی بدن ضعیف می شود، یک چرخه تکرار ایجاد می شود که غلبه بر تمایل به عفونت را دشوار می سازد: یک سیستم ایمنی ضعیف منجر به عفونت می شود، عفونت باعث آسیب به سیستم ایمنی بدن می شود که متعاقباً مقاومت بدن را ضعیف می کند. کاهش استرس و حمایت از سیستم ایمنی در نتیجه عامل کلیدی برای کاهش حساسیت به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و بیماری های جدی تر می شود.

کاهش استرس و حمایت از سیستم ایمنی

سلامت سیستم ایمنی تا حد زیادی تحت تأثیر وضعیت عاطفی فرد، سطح استرس، شیوه زندگی، عادات غذایی و وضعیت تغذیه قرار می گیرد، بنابراین باید همه ی این زمینه ها مورد توجه خاص قرار بگیرند.

استرس را از زندگی خود کاهش دهید و حذف کنید، به ویژه استرس مزمن.

حالت روحی و نگرش تأثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن ما دارد. هنگامی که ما خوشحال و خوش بین هستند، سیستم ایمنی بدن ما به خوبی عمل می کند. وقتی که منفی هستیم و خلق و خوی ما بد باشد، عملکرد سیستم ایمنی بدن ما نیز تضعیف می شود.

دست ها را بشویید

انتقال میکروب ها از دست های ما به دهان و بینی ما، سریعترین و ساده ترین راه برای شکوفایی ویروس ها می باشد. برای جلوگیری از حتی نزدیک شدن میکروب ها از سیستم ایمنی بدن شما، به طور منظم دست های خود را بشویید و سعی کنید بسیاری از سطوح عمومی را لمس نکنید و یا با همراهان خود که ویروسی هستند دست ندهید.

خوردن غذاهای سالم

تمام غذاهای طبیعی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، دانه ها و آجیل را انتخاب کنید. دو قاعده خوب عبارتند از:

  1. آیا می توانید آن را به عنوان از یک گیاه رشد و یا در یک میدان چرخه گیاهی در نظر بگیرید؟
  2. رنگین کمانی غذا بخورید – به عبارت دیگر غذای شما باید شامل میوه ها و سبزیجات از تمام رنگ ها برای به حداکثر رساندن ارزش تغذیه ای، به عنوان مثال سبزی تیره اسکواش زرد و نارنجی، هویج و سیب زمینی شیرین. و فلفل قرمز و گوجه فرنگی باشد. همچنین برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی مهم است که غذای شما دارای خانواده براسیکا (کلم بروکلی، گل کلم، کلم، کلم و گلدان از خردل، تربچه و ریشه)، توت های غنی از فلاونوئید و سیر باشد.

قندهای تصفیه شده (شناخته شده برای تضعیف ایمنی)، کافئین، الکل و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غذاها و نوشیدنی ها برای تقویت ایمنی، لطفاً از طریق صفحه وبلاگ ما اطلاعات خود را در خصوص رژیم غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی افزایش دهید. یا به صفحات غذایی ما توجه کنید تا به تعداد زیادی ایده های دستورالعمل سالم و خلاقانه دست پیدا کنید.

ورزش

ورزش به بهبود سلامت سیستم ایمنی شناخته شده است، در حالی که در همان زمان با ترشح اندورفین ها به احساس بسیار خوبی دست می یابید و با استرس مبارزه می کنید. در حالت ایده آل ما باید ۳۰ دقیقه تمرین هوازی و ۵ تا ۱۰ دقیقه کشش غیرفعال را هر روز انجام دهیم، در حالی که تمرین تنفس و آرامش عمیق روزانه را فراموش نکنیم.

دکتر دیوید سی .نیمان، مدیر آزمایشگاه عملکرد انسان در دانشگاه کارولینای شمالی، در دانشگاه کارولینای شمالی، دانشگاه ایالتی آپالاچی می گوید: افرادی که ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز تمرین می کنند، تعداد روزهایی که مریض می شوند ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

دکتر سی. نیمان می گوید: در عرض چند دقیقه از شروع تمرینات عادی، میزان گردش خون بدن شما از سلول های سفید خون، سلول های طبیعی مهاجم بیماری ها و دیگر عوامل مبارز با بیماری مضر افزایش می یابد. او می گوید که این جنگجویان سیستم ایمنی به دنبال ویروس ها یا اشکالات مهاجم هستند. زمانی که شما فعال تر هستید، سیستم ایمنی بدن شما نیز فعال تر است.

نکته کلید این است که به طور منظم ورزش کنید، اما نباید بیش از این کار را انجام دهید، زیرا شدت بیش از حد بدون فاصله زمانی کافی باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی و افزایش استرس می شود.دکتر  نیمان می گوید: “طی یک هفته یا دو هفته پس از اجرای یک ماراتن، میزان عفونت در افراد دو برابر و یا حتی افزایش شش برابری پیدا می کند.”

شیوه زندگی

هر روز بازی کنید، سرگرمی های خود را دنبال کنید و از همراهی خانواده و دوستان لذت ببرید.

دکتر یون تان مشاور مشاوره ایمونیت A. Vogel می گوید

ممکن است عجیب و غریب به نظر می رسد، اما خنده برای عملکرد ایمنی شما عالی است. این سلول های سفید خون مبارزه کننده با عفونت را شکوفا می کند و هورمون استرس در جریان خون را کاهش می هد. محرومیت از خواب و مشکلات خواب در جامعه امروز فراوان است که منجر به همه انواع مشکلات، حداقل خستگی در مدرسه و کار می شود. داشتن یک خواب سالم و بهینه بودن آن، از هفت تا نیم ساعت تا ۹ ساعت خواب شبانه برای حفظ قدرت بالای سیستم اهمیت دارد. چگونگی افزایش سیستم ایمنی بدن شما.

منبع

https://www.avogel.co.uk/health/stress-anxiety-low-mood/stress/why-stress-is-the-enemy-of-your-immune-system/

علائم و نشانه ها اختلالات کمبود ایمنی PIDD و نیز جواب های متداول والدین در مورد این اختلالات

علائم و نشانه های بیماری کمبود ایمنی

کمبود ایمنی اولیه و ثانویه

درمان های طبیعی نقص سیستم ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!