دوستان، آرامش سلامت را تقویت می کند.

نتایج تحقیقات تاکید می کند؟ آیا تنهایی یا افسرده اید؟ تعجب نکنید اگر دچار مشکل جسمی شدید. روانشناسان در زمینه “psychoneuroimmunology” نشان داده اند که حالت ذهن بر وضعیت سلامتی فرد تاثیر می گذارد. در اوایل دهه ۱۹۸۰، دکتر جانیس کیچلت گلاسر، روانشناس و دکترای رونالد گلاسر، از دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو، به مطالعات حیوانی که ارتباط بین استرس و عفونت را نشان می دادند، علاقمند شد. از سال ۱۹۸۲ تا سال ۱۹۹۲، این محققان پیشگام، دانش آموزان پزشکی را مورد مطالعه قرار دادند. در میان چیزهای دیگر، آنها دریافتند که مصونیت دانش آموزان هر سال تحت استرس ساده دوره سه روزه کاهش می یابد. تست گیرندگان سلول های طبیعی مبارز کمتری داشتند که با تومور و عفونت های ویروسی مبارزه می کردند. آنها تقریباً از تولید اینترفرون گاما که تقویت ایمنی انجام می دهد، متوقف شدند و سلول های مبارز عفونت T تنها بسیار ضعیف به محرک های آزمایشگاهی پاسخ دادند.

این یافته ها مقدمه شروع تحقیقات در این زمینه شد. تا سال ۲۰۰۴، سوزان سگرستروم، دکترای دانشگاه کنتاکی، و دکتر گرگوری میلر، از دانشگاه بریتیش کلمبیا، نزدیک به ۳۰۰ مطالعه در مورد استرس و سلامت برای بررسی داشته است. با تجزیه و تحلیل های انجام شده، به الگوهای متمایزی پی بردند. مطالعات آزمایشگاهی که به مدت چند دقیقه بر مردم استرس وارد می کرد، یک نوع فعالیت “پاسخ دهنده” را با نشانه های دیگر تضعیف شدن ایمنی مشاهده شد. برای استرس هر دوره قابل توجه ای- از چند روز تا چند ماه یا چند سال، همانطور که در زندگی واقعی اتفاق می افتد، تمام جنبه های ایمنی در سراشیبی سقوط قرار می گیرد. . بنابراین استرس طولانی مدت یا مزمن، می تواند سیستم ایمنی را از بین ببرد.

متا آنالیز همچنین نشان داد که افرادی که پیرتر هستند و یا بیمارند، بیشتر مستعد ابتلا به تغییرات ایمنی مرتبط با استرس هستند. به عنوان مثال، مطالعه ۲۰۰۲ توسط لیوان مک گوری، دکترای دانشکده پزشکی جان هابکینز با Kiecolt-Glaser و Glaser گزارش داد که حتی افسردگی خفیف مزمن، زیر بالینی ممکن است سیستم ایمنی بدن افراد مسن را ضعیف کند. شرکت کنندگان در این مطالعه در اوایل دهه ۷۰ زندگیشان بوده و  از کسی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند مراقبت می کردند. کسانی که افسردگی خفیف مزمن دارند، واکنش ضعیفی از سلول های لنفوسیت T به دو میتژن داشتند، که مدل چگونگی پاسخ بدن به ویروس ها و باکتری ها را می دهد. پاسخ ایمنی حتی ۱۸ ماه بعد نیز کاهش یافت و ایمنی با افزایش سن کاهش یافت. مطابق با متا آنالیز ۲۰۰۴، به نظر می رسد که عامل اصلی ایمنی عامل مدت زمانی افسردگی بود و  نه شدت افسردگی. و در مورد مراقبان مسن تر، افسردگی و سن آنها به معنای دوزخی برای ایمنی بود. محققان اظهار داشتند که عدم حمایت اجتماعی در تحقیقات به عنوان عامل خطر برای افسردگی گزارش شده است، که نتایجی که از یک مطالعه ی دانشجویان در ۲۰۰۵ به دست آمد، موکد این مطلب بود. روانشناسان بهداشت، دکتر سارا  پرسمن، دکتر شلدون کوهن و همکارانش در آزمایشگاه دانشگاه Carnegie Mellon پس از مطالعه استرس، ایمنی و بیماری دریافتند که انزوای اجتماعی و احساس تنهایی هر یک به طور جداگانه ایمنی دانش آموزان سال اول را تضعیف کردند.در این مطالعه، دانش آموزان در مرکز بهداشت دانشگاه، واکسن های آنفلوانزا زدند، شبکه های اجتماعی خود را شرح دادند و از طریق یک کامپیوتر دستی (تکنیک جدیدی به نام آگاهی زیست محیطی لحظه ای)، احساسات روزمره خود را اعلام می کردند. این دانش آموزان همچنین نمونه بزاق برای اندازه گیری سطح هورمون استرس کورتیزول را ارائه دادند. شبکه های اجتماعی کوچک و تنهایی هر یک به طور جداگانه ایمنی را تضعیف کردند. واکنش ایمنی توسط ترکیبی از حس تنهایی و شبکه های اجتماعی کوچک تضعیف شد، استرس شدید روحی و روانی دانشجویان جدید خجالتی که، هنوز گروه دوستی خود را شکل نداده اند، نیز منجر به ضعف سیستم ایمنی این دانشجویان گردید. شواهد جدید نشان می دهد مسیرهای تعامل ذهن و بدن را ردیابی می کند. به عنوان مثال، همانطور که با دانشجویان می بینیم، احساسات مزمن تنهایی می تواند به پیش بینی وضعیت سلامت کمک کند – شاید به این دلیل که تنها افراد تنش روانی بیشتری دارند یا شدت بیشتری را تجربه می کنند و به همین ترتیب استرس باعث کمبود ایمنی می شود. جای تعجب نیست که افسردگی مصونیت دارد؛ همچنین با سایر مشکلات جسمی مانند بیماری قلبی ارتباط دارد. در عین حال، افسردگی هم ممکن است منعکس کننده عدم حمایت اجتماعی و / یا باعث شود که کسی از روابط اجتماعی بیرون بیاید. هر دو می توانند تنش زا باشند و به توانایی بدن برای مبارزه با عفونت آسیب وارد کنند.

نتایج این تحقیقات و بسیاری تحقیقات مشابه دیگر تاثیر منفی استرس بر سیستم ایمنی بدن را نشان می دهد. با افزایش استرس سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود و بسیاری از سلول های کشنده ی عفونت کاهش می یابند و یا حتی غیرفعال می شوند. لذا در صورت تمایل به تقویت سیستم ایمنی، در ابتدا می بایست عوامل استرس زا از زندگی و برنامه ی شما تا جای ممکن حذف شود.

منبع

https://www.apa.org/research/action/immune

نقش پیشرفت شغلی فرد در استرس شغلی

استرس های شغلی، عوامل روانی مرتبط با کار: نقش روش مدیریتی سازمان در ایجاد استرس های شغلی

چگونه استرس بر سیستم ایمنی شما تاثیر می گذارد و چگونه باید آن را آرام کرد

چرا استرس دشمن سیستم ایمنی بدن شماست

بررسی ارتباط بین استرس و بیماری های خود ایمنی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!