چگونه تنش و اضطراب بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد؟

بسیاری از مردم متوجه نیستند که سیستم ایمنی بدنشان به سطح استرس آنها بسیار مرتبط است. امروز در مورد این صحبت می کنیم که چرا استرس می تواند چنین تاثیری بر سیستم ایمنی بدن شما داشته باشد.

چرا استرس دشمن سیستم ایمنی بدن شماست

سیستم ایمنی بدن مکانیسم دفاعی بدن است که از ما در برابر باکتری ها، میکروب ها و ویروس هایی که به صورت غریزی می خوریم، محافظت می کند. سلامت خوب وابسته به عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن است، و این سیستم نیز همانند بسیاری دیگر از سیستم های بدن، مستعد بروز عوارض ناشی از استرس است. سیستم ایمنی بدن، مانند یک نیروی پلیس، برای جلوگیری از آسیب دیدن بدن از حملات مهاجمان خارجی، محکم و موثر آماده ی محافظت از بدن می باشد.

آیا می دانستید؟

ادارات مکان های خوبی برای انتقال ویروس ها هستند – ویروس های سرماخوردگی می توانند ساعت ها، روی قلم ها، صفحه کلید کامپیوتر، فنجان قهوه و دیگر تجهیزات زندگی کنند، بنابراین ممکن است در طول زندگی روزمره با چنین ویروس هایی تماس پیدا کنید. تقریباً ۵ بار در ساعت ما بینی خود را لمس می کنیم. کارکنان اداری آلوده به ویروس، ۴۰٪ از سطح اتاق ها را با ویروس ها پوشانده اند. هر روز، میلیاردها اسکناس در سراسر جهان مبادله می شود و این موضوع اسکناس های پول را به وسیله ای خطرناک برای انتشار و تکثیر بیماری تبدیل می کند. ویروس های آنفلوآنزا تا ۱۷ روز روی اسکناس های پول باقی می مانند!

استرس چگونه سیستم ایمنی را تضعیف می کند

در حالی که تنش و اضطراب به تنهایی نمی توانند ما را در معرض ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا قرار دهند، توانایی سیستم ایمنی بدن برای پاسخ دادن به مهاجمان را ضعیف تر می شود و ما نسبت به عفونت ها آسیب پذیرتر می کنند. سرعت بهبود از بیماری نیز نیز کاهش می یابد، زیرا سیستم ایمنی به منظور مقابله با استرس سرکوب می شود.

سیستم واکنش بدن به استرس باید خود-محدود کننده باشد. هنگامی که تهدید درک شده از بین رفت، سطوح آدرنالین و کورتیزول کاهش می یابد، ضربان قلب و فشار خون به سطوح پایه باز می گردد و سایر سیستم ها فعالیت های منظم خود را از سر می گیرند.

با این حال، هنگامی که عوامل استرس زا و احساس تنش و اضطراب ناشی از حمله مهاجمین خارجی ثابت باقی می ماند، عکس العمل آماده باش برای مبارزه در حالت فعال باقی می ماند، که باعث می شود بدن بیش از حد در معرض کورتیزول و سایر هورمون های استرس زا قرار بگیرد. سلول های سیستم ایمنی بدن (و سایر سیستم های بدن) قادر به پاسخ دادن به طور طبیعی نیستند و سطوح التهابی ایجاد می کنند که باعث افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری های دیگر می شود.

استرس همچنین می تواند تأثیر غیرمستقیم بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد؛ زیرا ما به استراتژی های ناسالم مقابله با بیماری های ناسالم مانند سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از حد کافئین و الکل، خوردن شکر بیش از حد و غذاهای فرآوری شده، به درستی خوابیدن و رها کردن ورزش و سالم فعالیت های اجتماعی گرایش داریم.

یک مطالعه نشان داده است که چگونه تنش بلند مدت سیستم ایمنی بدن را از بین می برد و احتمال ابتلا به سرماخوردگی ها را افزایش می دهد. دانشمندان در ایالات متحده ۱۷۶ مرد و زن را درباره تجربیات دشواری که طی ۱۲ ماه گذشته مورد بررسی قرار داده اند، مورد پرسش و بررسی قرار دادند. قطره های سرماخوردگی معمولی به بینی های آنان ریخته شد و دانشمندان بررسی کردند که آیا آنها سرما می خورند یا خیر. کسانی که تحت استرس قرار داشتند دو برابر احتمال ابتلا به سرماخوردگی داشتند. آزمایش دوم تأیید کرد که پاسخ التهابی باعث استرس می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خود ایمنی، دلایل ظهور آن، علائم و نشانه ها به مقالات قبلی وبلاگ ایمن صنعت ایران مراجعه کنید. در چند ماه گذشته سعی و تلاش ما گسترش دامنه ی آگاهی و شناخت شما نسبت به مسائل مربوط به سیستم ایمنی بوده و درمان های گیاهی، سنتی، خانگی و پزشکی متفاوتی برای مقابله با تضعیف سیستم ایمنی بدن در مقالات پیشین ارائه گردیده است. تقویت سیستم ایمنی، منجر به شکوفایی وضعیت روحی و جسمی فرد می شود و از ظهور و پیدایش بسیاری بیماری های ناخوشایندی همچون ام.اس، اچ.آی.وی، لوپوس و بسیاری از اختلالات ایمنی دیگر پیشگیری می نماید. اگر به مبحث سلامتی و ایمنی بدن علاقمندید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

منبع

https://www.avogel.co.uk/health/stress-anxiety-low-mood/stress/why-stress-is-the-enemy-of-your-immune-system/

نقش پیشرفت شغلی فرد در استرس شغلی

استرس های شغلی، عوامل روانی مرتبط با کار: نقش روش مدیریتی سازمان در ایجاد استرس های شغلی

چگونه استرس بر سیستم ایمنی شما تاثیر می گذارد و چگونه باید آن را آرام کرد

بررسی ارتباط بین استرس و بیماری های خود ایمنی

استرس سیستم ایمنی را تضعیف می کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!