محل ساخت و ساز پر از خطرات مربوط به دستان شما است و پوشیدن دستکش مناسب ممکن است تنها چیزی باشد که بین شما و سفر به اورژانس حائل باشد. آمار مربوط به آسیب دیدگی دست در ساخت و ساز بسیار حیرت انگیز است.

گزارش دفتر کار و آمار ایالات متحده:

 • بیش از ۱۱۰،۰۰۰ مورد صدمات دست هر ساله باعث می شود کارگران کار خود را از دست ندهند، این مورد بعد از صدمات کمر، دومین مورد از صدمات کاری محسوب می شود.
 • بیش از ۱،۰۰۰،۰۰۰ کارگر هر ساله به دلیل آسیب دیدگی در دست، به سازمان ER مراجعه می کنند.
 • ۷۰ درصد از این صدمات مربوط به کارگرانی می باشد که دستکش ندارند و از دستکش استفاده نمی کنند، ۳۰ درصد دیگر دستکش های نامناسب یا بدسایز داشتند.

شورای امنیت ملی موارد زیر را به عنوان راهنمای هزینه مصدومیت دست در ایالات متحده آمریکا ارائه می دهد:

 • هزینه مستقیم یک پارگی دست: ۱۰،۰۰۰ دلار
 • بخیه: ۲۰۰۰ دلار به علاوه غیرمستقیم
 • بریدگی: ۳۰۰ دلار
 • تاندون آسیب دیده: ۷۰،۰۰۰ دلار

با وجود اعدادی مانند این، جای تعجب نیست که در طی چند سال گذشته حمایت از ایمنی دست در محل کار توسط شرکتهای برتر ENR به طور قابل توجهی افزایش یافته است. پوشیدن دست حمایت از تکش فقط نیمی از چالش هاست وقتی می توانید از یکی از با ارزش ترین دارایی های خود محافظت کنید، پوشیدن دستکش مناسب نیمی دیگر از نبرد است.

انتخاب دستکش مناسب برای کار مناسب

دست کارگر های ساختمانی در معرض خطرات مختلفی در محل کار قرار دارد. نظر به اینکه در کاری تهدید مواد شیمیایی، بریدگی یا سوختگی وجود دارد، آیا دستکشی وجود دارد که به شما اجازه می دهد کار خود را به طور موثر انجام دهید و همزمان از دستان شما محافظت کند. بیایید به برخی از انواع دستکش موجود مطابق شورای امنیت ملی نگاهی بیندازیم؛

 • دستکش های نخی و پارچه ای: ساده ترین دستکش که می تواند دستان شما را تمیز نگه داشته و از بریدگی و ساییدگی جزئی ست های شما محافظت کند. این دسته ممکن است برای اکثر کارهای ساختمانی به اندازه کافی مقاوم نباشد.
 • دستکش پارچه ای روکش: محافظت در برابر برخی مواد شیمیایی و مایعات معتدل را ایجاد می کند.
 • دستکش لاستیکی، پلاستیکی یا مصنوعی: این نوع از دستکش را می توان هنگام تمیز کردن یا کار با روغن ها، حلال ها و سایر مواد شیمیایی استفاده کرد.
 • دستکش های چرمی: یکی از متنوع ترین دستکش ها، در برابر گرما، بریدگی و ساییدگی محافظت می کند. مناسب برای جوشکاری و کارهای ساخت و ساز عمومی می باشد.
 • دستکش کولار: این دستکش ها کاربردهای صنعتی متنوعی دارند. آنها مقاوم در برابر برش و سایش و محافظ در برابر گرما و سرما می باشند.
 • دستکش های شیمیایی/ مقاوم در برابر مایع: انواع مختلفی از دستکش برای محافظت در برابر مواد شیمیایی خاص استفاده می شود. بهتر است هنگام انتخاب یک دستکش مناسب برای مواد شیمیایی یا مایع مورد نظر خود، به برگه های MSDS و توصیه های سازنده دستکش مراجعه کنید.

با وجود تهدید یا تهدیدهای شناخته شده، ممکن است لازم باشد چندین دستکش در جعبه ابزار خود داشته باشید. اگرچه به نظر می رسد که اضافه بیایند، ولی بهتر است آنها را داشته باشید و به آنها احتیاج نداشته باشید تا به آنها احتیاج نداشته باشید و آنها را نداشته باشید.اصطلاح انگلیسی “fits like a glove” (به معنی کاملاً اندازه و سایز بودن در زبان انگلیسی) به همین دلیل وجود دارد. پس از انتخاب نوع مناسب دستکش برای کار، مهم است که از سایز بودن دقیق آنها اطمینان حاصل کنید. دستکش هایی که کاملاٌ روی دست فیت نمی شوند و سایز درستی ندارند ۳۰٪ از صدمات دست را به خود اختصاص داده و می توانند خطری حتی بزرگتر از نپوشیدن را ایجاد کنند. دستکش باید کاملاً متناسب و فیت دست باشد و امکان حرکت کامل دست و انگشتان را فراهم کند، گویی که فرد اصلاً  چیزی نپوشیده است. دستکش ضعیف می تواند باعث گرفتگی یا تاول شدن دست شود و درنهایت می تواند کار یک کارگر را مختل کند. در صورتی که اگر کار با رعایت اصول ایمنی و کارآمد انجام شود، مناسب بودن دستکش می تواند تا حد زیادی تأثیر بگذارد. شکی نیست که به محض شناسایی دستکش مناسب و رسیدن به سایز صحیح، دستکش کار می تواند یک سرمایه باورنکردنی برای هر کارگر ساختمانی باشد. اطمینان از اینکه کارگران از تجهیزات حفاظت فردی جدید خود استفاده می کنند بزرگترین چالش است. از این که در وبلاگ ایمن صنعت ایران با ما همراه هستید، از شما سپاسگزاریم.

منبع

https://www.smartvid.io/industrial-video-blog/importance-of-work-gloves-in-construction

اهمیت دستکش های ایمنی در محیط کار

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!