شما وابستگی زیادی به پاهایتان دارید. اطمینان حاصل کردن از اینکه از آنها مراقبت می کنید برای هر کارگر اولویت بسیار مهمی است. این به معنای انتخاب نوع مناسب کفش کار برای شغل خود است. از آنجا که، در حالی که یک مجموعه استاندارد از محافظ های گوش ایرپلاگ یا عینک ایمنی ممکن است طیف گسترده ای از مشاغل و خطرات احتمالی را پوشش دهد، کفش های ایمنی مناسب ممکن است به توجه بیشتری از جانب شما نیاز داشته باشد تا مطمئن شوید که از آن به درستی استفاده کرده اید. خطرات پا در محل کار به اشکال مختلفی وجود دارد. بهترین راه برای محافظت از کارکنان کنترل این خطرات در مبدا با استفاده از مهندسی، تمرین و کنترل های اداری است. در صورت امکان پذیر نبودن این کنترل ها یا محافظت کافی از آن، باید از تجهیزات محافظ شخصی کفش مناسب یکی از آنهاست، استفاده شود.

چگونه کفش خود را انتخاب کنید

کفش ایمنی باید بر اساس خطرات موجود در سایت کاری شما انتخاب شود. به عنوان مثال، اگر در مکانی کار می کنید که ممکن است در معرض خطر سقوط اشیاء باشید، انتخاب یک بوت بر ای محافظت از مچ پا، خطرات موجود را برطرف نمی کند. چکمه های کار با انگشت پا از جنس محافظ بزرگ و سنتی برای بسیاری از خطرات در بسیاری از سایت های کاری مختلف مناسب هستند، اما آیا آنها انتخاب مناسبی برای شما هستند؟ صرف وقت اضافی برای حصول اطمینان از اینکه آنچه را که نیاز دارید  می دانید، دنیایی اختلاف ایجاد کند.

ASTM F2413 مشخصات استاندارد مورد نیاز عملکرد برای کفش های محافظ (ایمنی) پا، حداقل شرایط لازم برای طراحی، عملکرد، آزمایش و طبقه بندی کفش های محافظ را پوشش می دهد. کفش های معتبر منطبق با استاندارد ASTM F2413 ابتدا باید شرایط لازم برای مقاومت در برابر ضربه و فشرده سازی را برآورده کند. سپس الزامات بخش های اضافی مانند حفاظت از کف پا، محافظت رسانایی، مقاومت در برابر خطر الکتریکی، محافظت در برابر افت استاتیک و محافظت در برابر سوراخ شدگی برآورده می شود. در اینجا برخی از شایع ترین خطرات احتمالی که برای حفاظت فردی پای افراد احتیاج وجود دارد، ذکر می شود. نگاهی بیندازید و ببینید کدام کفش با توجه به آن خطرات ساخته شده است. همچنین می توانید از راهنمای انتخاب کفش ایمنی ما برای شناسایی کفش برای نیازهای کاری خود استفاده کنید.

خطرات برق

چکمه های خطرناک الکتریکی یک قطعه اساسی برای تامین حفاظت فردی هر کسی است که در اطراف برق کار می کند. این فرد می تواند یک کارگر برق یا شخصی باشد که در مدارها یا ماشین آلات با ولتاژ بالا کار می کند. این کفش با تخت و پاشنه های غیر رسانا، مقاوم در برابر ضربه تولید می شود. این نوع کفش مانع از تکمیل مدار الکتریکی کارگر می شود. این می تواند احتمال خطر برق گرفتگی را کاهش دهد.

مواد منفجره

اگر در اطراف مواد منفجره یا سایر مواد بسیار واکنش پذیر یا قابل اشتعال کار می کنید، به احتمال زیاد به کفش های هدایت الکتریکی احتیاج خواهید داشت. کفش کار با هدایت الکتریکی به جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در کار کمک می کند. بدون چنین مورد احتیاطی، استاتیک روی بدن شما می تواند به راحتی جرقه ای ایجاد کند که باعث آتش سوزی یا انفجار شود. جوراب های ابریشمی، پشمی و نایلونی را نباید در این نوع محیط کار و یا با این نوع کفش پوشید، زیرا این مواد نیز به احتمال زیاد استاتیک ایجاد می کنند.

اره برقی

کار با اره برقی یا هر تیغه دوار دیگر باعث می شود استفاده از کفش محافظ کاملاً ضروری می باشد. چکمه های اره برقی مقاوم در برابر برش (و سایر لباس های مقاوم در برابر برش) می توانند در صورت تصادف ناشی از اره برقی از صدمات جدی جلوگیری کنند. این چکمه ها از مواد خاصی ساخته شده اند كه می توانن در برابر پره های چرخان محافظت لازم را ایجاد نمایند.

اشیاء در حال سقوط

اگر در معرض خطر ریزش اقلام هستید، مطمئناً چکمه های انگشتان پا را می خواهید. این ها چکمه هایی هستند که برای محافظت از ناحیه انگشتان، رویه ی پنجه کفش محافظ دارند. این  رویه های پنجه کفش به طور سنتی از جنس استیل هستند، بنابراین چکمه ها نیز چکمه های پنجه استیل هستند. با این حال، اکنون این رویه های کفش از جنس کامپوزیت نیز تولید می گردند.

اشیاء نوک تیز

اشیاء نوک تیز در کف، خطری برای محل کار ایجاد می کنند. اشیاء تیز مانند میخ ها یا پیچ ها می توانند کفش های معمولی را سوراخ کنند و به پای شما آسیب وارد کنند. کفش های مقاوم در برابر اشیاء نوک تیز شامل یک صفحه فولادی یا کامپوزیتی است که در قسمت میانی قرار می گیرد تا پا را از خطرات قدم گذاشتن روی اجسام تیز و فشرده محافظت کند.

سرما

کار در شرایط سرد به معنای لباس پوشیدن برای گرم نگه داشتن است و کفش های شما نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر در خارج از منزل کار می کنید یا در معرض شرایط سرمایی دیگری قرار دارید، چکمه های عایق کاری ضروری است. پاهایی که به درستی در برابر سرما عایق نمی شوند در معرض سرمازدگی و سایر خطرات مرتبط با سرما هستند.

مرطوب

چکمه های چرمی مقاوم در برابر آب هنگام کار در شرایط مرطوب که در آن رطوبت یه مشکل است، انتخابی محبوب است. کار کردن در محیط خارج به معنای قرار گرفتن در معرض عناصر است و تقریباً همیشه شما را در معرض خطر خیس شدن قرار می دهد. خشک نگه داشتن پاهای شما به محافظت در برابر سرما کمک می کند. کفش های ضد آب در برابر قالب، پوسیدگی و رشد قارچ محافظت می کند.

سطوح لغزنده

کفش های مقاوم در برابر لغزش برای انواع زیادی از صنایع مورد نیاز است. کارگران بهداشت و درمان، کارگران آشپزخانه، کارمندان خدمات، کارگران صنعتی، کارگران کارخانه و غیره. این لیست تقریباً بی پایان است. کفش های مقاوم در برابر لغزش دارای تختی هستند که باعث کاهش صافی و در نتیجه ممانعت از بروز حادثه می شود.

فلزات مذاب

کار با فلزات مذاب خطرات بزرگی را به همراه دارد. کفش های ریخته گری مخصوصاً برای این نوع مشاغل ساخته می شود. اینها برای عایق کاری در برابر گرمای شدید این نوع محیط طراحی شده اند. آنها مانع از ورود فلزات داغ به داخل سوراخ های سوزن دوزی شده ی کفش می شوند. همچنین ضد لغزش هستند تا در صورت بروز سوختگی ناشی از پاشش فلز مذاب، مانع از سریدن و سقوط فرد شوند.

چند مورد بیشتر در مورد کفش کار

البته در خرید کفش مناسب کار چند فاکتور دیگر نیز باید در نظر گرفته شود. شما باید مطمئن شوید که در قوس و مچ پا خود احساس حمایت می کنید، و می توانید با آرامش در آنها بایستید و حرکت کنید. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که آنهافیت پای شما هستند. یک کفش بدسایز و شل شده می تواند خود یک خطر کاری باشد. همیشه اطمینان حاصل کنید که کفش های انتخابی شما مطابق با دستورالعمل های تعیین شده توسط شرکت شما و برای نوع کاری است که انجام می دهید. از پای خود به خوبی محافظت کنید – زیرا تمام مدت باید روی آن ها بایستید!

منبع

https://www.grainger.com/content/safety-work-footwear-needs

HSE اهمیت کفش ایمنی را توضیح دهید

معرفی برخی از بهترین و شناخته شده ترین مارک های کفش ایمنی در جهان

چگونه کفش ایمنی با نوع رویه مناسب انتخاب کنیم

هشت روشی که کفش های ایمنی از پاهای شما محافظت می کنند

کفش های ایمنی استاندارد

اهمیت استفاده از کفش های ایمنی در محیط کار

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!