ایمنی یک واقعیت است که اغلب تصادفات در ارتباط با دستگاه های الکتریکی، در اثر استفاده نادرست از آنها می باشد.

سهل انگاری در آشنایی با دستگاه ها، بی دقتی، بی توجهی و بالاخره کافی نبودن آموزش  افراد از دلایلی مهم می باشد. الکتریسیته به خودی خود خطرناک نیست و تا جاییکه دستگاه های الکتریکی سالم، به طور صحیح بکار برده شوند هیچگونه خطری به وجود نمی آید ولی در محل هیچگاه این چنین نیست و اشکالات موجود در دستگاه ها و سیستم های برق مسائلی را به همراه خواهند داشت. هنگامی که در یک دستگاه الکتریکی اشکالی به وجود می آید و برای عبور الکتریسیته دو سه راه مختلف پیدا می شود الکتریسته همواره سعی دارد از راهی که دارای مقاومت کمتری است خود را به زمین رسانده و مدار طبیعی خود را کامل نماید برای حفاظت در مقابل این عمل الکتریسیته سه راه وجود دارد:

  1. ایجاد یک اتصال برای هر دستگاه الکتریکی که طبیعتا بایستی دارای مقاومت کمتری باشد: در کشور های جامعه اقتصادی اروپا برای سیم های دستگاه ها الکتریکی رنگ یا کد رنگی تعیین و ثابت شده است. فاز قهوه ای رنگ، نول آبی و اتصال به زمین به رنگ سبز با نوار های زرد رنگ می باشد در دستگاه های الکتریکی پرتال مثل دریل برقی باید نه فلزی و معمولی سیم اتصال به زمین در داخل دستگاه به بدنه وصل است و سر سیم به دو شاخه برق متصل شده که با زدن دو شاخه به پریز خط اتصال زمین ساختمان متصل می شود . البته برای حالات بالا رفتن ناگهانی جریان در خط فاز همیشه در داخل دو شاخه فیوزی نصب شده که بلا فاصله سوخته و جریان را قطع می کند و در نتیجه برای اپراتور ایمن است در صورت توجه به نکات ذیل این سیستم از نظر ایمنی خوب است (( نا سالم بودن سیستم اتصال زمینی زنگ زدگی در محل های اتصال یا پاره شدن سیم در داخل دیوار و همچنین به علت اشتباه بستن سیم های فاز، نول و اتصال به زمین ))
  2. به کار بردن منبع با ولتاژ کمتر که اصلا برای انسان نباشد: حفاظت از طریق ولتاژ کم استفاده از ولتاژ کم همیشه توسط مسئولین ایمنی توصیه شده است و در بعضی مواقع به صورت قانون اجباری شده است. ۵۰ ولت نمی تواند قدرت و کارائی ولتاژ ۲۴۰ یا ۲۲۰ را داشته باشد ولی ۱۱۰ ولت این اشکال ندارد.
  3. به کارگیری سیستم عایق کاری دوبله ( عایق دو جداره) : در دستگاه های الکتریکی که حتی در صورت بروز خطر نیز مانع عبور الکتریسته از بدن اپراتور می شود. این سیستم عایق کاری به طور بین المللی مورد قبول واقع شده است و دو عایق در درون هم این اطمینان را به وجود آورده که هیچ گونه احتمال برق گرفتگی برای اپراتور وجود ندارد. اولین عایق قسمت های دارای برق را جدا آورده که هیچگونه احتمال برق گرفتگی برای اپراتور وجود ندارد. اولین عایق کاری هستند دارای برق را جدا می کند و عایق دوم جنبه حفاظتی دارد. دستگاه هایی که دارای این نوع عایق کاری هستند دارای علامت بین المللی هستند.

منبع:

ایمنی در برق، ترجمه و تالیف اکبر احمدی آسور (عضو هیات علمی دانشگاه)،۱۳۸۴

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!