مقررات بهداشت و ایمنی شغلی مستلزم آن است که همه شرکت های کوچک برنامه بهداشت و ایمنی شغلی داشته باشند. برنامه بهداشت و ایمنی در محل کار، فرایندی برای مدیریت پیشگیری از آسیب های مربوط به کار و بیماری در محل کار است. به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک و یک کارفرما، شما مسئولیت در قبال کارکنان خود مسئولیت دارید که ایمنی آن ها را تضمین نمایید.

محدوده برنامه سلامت و ایمنی شما بستگی به اندازه کسب و کار شما و خطرات محل کار شما دارد. به طور کلی، یک شرکت کوچک می تواند سیاست بهداشت و ایمنی خود را اعلام کند و برنامه را در چند صفحه توصیف کند. هفت مرحله زیر بر مبانی برنامه غیر رسمی تر برای کسب و کارهای کوچک تمرکز می کند؛ این مراحل کلیدی برای یک محیط کاری امن، جزء اساسی برنامه سلامت و ایمنی شما خواهد بود.

۱٫ ایجاد یک برنامه برای ارتقاء سلامت و ایمنی محل کار.

به عنوان یک کارفرمای، شما باید خطرات را در محل کار خود شناسایی کرده و اقدامات لازم را برای از بین بردن یا کم کردن آنها انجام دهید. یک برنامه ایمنی بسازید. به کارکنان خود بگویید که چه کاری انجام می دهید تا از ایمنی آن ها اطمینان حاصل کنید و اینکه شما از آنان چه انتظاراتی دارید. اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما به یک کیت یا جعبه کمک های اولیه دسترسی دارند. خطرات ممکن است عبارتند از: یک نیروی تمیزکار که با  با مواد تمیز کننده سنگین کار می کند، یک مکانیک که با ماشین آلات بزرگ کار می کند یا یک مدیر انبار که جمع آوری جعبه های سنگین را انجام می دهد.

۲٫ محل کار خود را بازبینی کنید.

به طور مرتب تمام تجهیزات و ابزار را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که آنها به خوبی نگهداری می شوند و استفاده از آنان ایمن می باشد. همچنین مناطق ذخیره سازی و انبار را بررسی کرده و مراحل کار ایمن را بررسی کنید. آیا جعبه ها در مکان ذخیره سازی شما به گونه ای امن قرار داده می شوند؟ آیا به کارکنان شما آموزش داده شده که چگونه بدون آسیب رساندن به خود کالاهای سنگین را بلند کنند؟ آیا کارکنان شما میدانند خروجی اضطراری برای مواقع آتش سوزی کجاست و در صورت آتش سوزی کجا باید جمع شوند؟

۳٫کارمندان خود را آموزش دهید.

آموزش مناسب برای همه کارکنان ضروری است، به ویژه اگر خطر آسیب احتمالی مرتبط با یک شغل وجود داشته باشد. دستورالعمل ها و شیوه های کار ایمن را فراهم کنید تا بوسیله ی آن خودشان بتوانند بررسی کنند که مشکلی در کار ندارند یا بخشی از آموزششان را فراموش کرده اند. کارکنان خود را نظارت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها از آموزش خود برای انجام کار خود به طور صحیح و ایمن استفاده می کنند. با عدم ارائه آموزش صحیح برای کارکنان شما، نه تنها به ایمنی کارکنان تان آسیب می رسانید، بلکه مسئولیت حوادثی را که ممکن است عواقب جدی داشته باشید، نیز بر عهده شما خواهد بود.

۴. به طور منظم با کارکنان خود صحبت کنید.

به طور منظم با کارکنان خود ملاقات کنید و در مورد مسائل بهداشت و ایمنی بحث کنید. آنها را تشویق کنید تا ایده ها و افکار خود را در مورد چگونگی بهبود ایمنی در محل کار به اشتراک بگذارند. حتی ممکن است آموزش های کمک های اولیه برای کارکنان را در نظر بگیرید تا بتوانند با شرایط اضطراری مقابله کنند

۵٫ حوادث را بررسی کنید.

حتی اگر یک حادثه آسیب جدی نداشته باشد، یک تحقیق در مورد آن حادثه انجام دهید تا به وضوح مشخص شود که چرا یک حادثه اتفاق افتاده است، بنابراین می توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که این اتفاق مجدد تکرار نمی شود

۶٫ سوابق را نگه دارید.

پرونده های مربوط به مراقبت های اولیه، بازرسی ها، تحقیقات حادثه و فعالیت های آموزشی را ثبت و بایگانی کنید. این اطلاعات می تواند به شما در شناسایی روندهای و یا روش های کاری غیر ایمن کمک کند.

۷٫ ایمنی را به بخش کلیدی از کسب و کار خود تبدیل کنید.

ایمنی نباید یک مبحث کم اهمیت انگاشته شود؛ ایمنی و استانداردهای ایمنی به همان اندازه خدمات مشتری، کنترل موجودی و برنامه ریزی مالی برای یک کسب و کار موفق مهم است. تعهد به سلامت و ایمنی حس کاری خوبی دارد، زیرا این یکی از راه های محافظت از بهترین منابع شما یعنی نیروهایتان است.

 

منبع:

https://smallbusinessbc.ca/articele/seven-steps-imprioving-health-and-safety/

اهمیت سلامت و ایمنی در محل کار

چرا ایمنی و بهداشت محیط کار مهم است؟

 

4 دیدگاه برای “هفت گام موثر برای بهبود سلامت و ایمنی محل کار”

  1. Excellent website you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article?

    I’d really love to be a part of group where I can get advice
    from other knowledgeable people that share the
    same interest. If you have any suggestions,
    please let me know. Thanks a lot!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran