بخار فازگازی مایع آب است. در واقع چنانچه آب در فشار اتمسفر یک گرما جذب کند، شروع به جوشش و تولید بخار می نمایند، با تبدیل آب به بخار، حجم آن تقریباً ۱۶۰۰ برابر می شود و انرژی دورنی آن نیز به میزان حداقل ۶ برابر در حالت اشباع افزایش می یابد. گاز بر خلاف مایع تراکم پذیر است و به راحتی می توان آن را فشرده نمود. این خصوصیات باعث شد تا برای اولین بار جیمز وات از بخار برای تولید کار مکانیکی استفاده کند. بخار دارای مصارفی چون گرم کردن، انجام برخی فرآیندها، به حرکت آوردن توربین بخار و غیره می باشد.

دیگ بخار

دیگ بخار ماشینی است که جهت تبدیل انرژی (نفت، گاز، گازوئیل) به انرژی حرارتی به کار می رود. دیگ بخار دستگاهی است که در اثر حرارت مستقیم، آب را به بخار تبدیل می نماید (بوسیله تبادل حرارتی).  دیگ بخار دستگاهی است که فشار داخل آن از یک اتمسفر بیشتر باشد. معیارهای زیادی برای تقسیم بندی بویلرها وجود دارد، مهمترین تقسیم بندی بویلرها براساس محتویات داخل لوله ها می باشد. بویلرها  fire tube وwater tube  دو نوع از این تقسیم بندی ها مهم است.

بویلرها  fire tube:

بولیرهای فایر تیوب از یک محفظه احتراق و دیگ تشکیل شده اند دیگ توسط لوله ها اشتعال شده است و باقی فضای موجود برای آب در نظر گرفته شده است. در این حین انتقال حرارت بین گازهای عبوری از لوله ها و آب دورن دیگ سبب گرم شدن آب و تولید بخار می گردد. (آب در محفظه دیگ قرار می گیرد، آتش و محصولات احتراق از دورن تیوب ها عبور می کند) در این دیگها که اغلب به شکل استوانه افقی و در موارد اندکی به صورت استوانه عمودی ساخته می شوند،ُ قاب در دورن پوسته قرار می گیرد. لوله ها که متصل به محفظه احتراق و دودکش می باشند در دورن دیگ قرار می گیرند(بسته به شکل ظاهری دیگ) که لوله های افقی بیشتر متداول هستند. ممکن است محصولات به هنگام گذر از دورن تیوب ها (از میان آب دیگ و بدون تماس مستقیم) طول دیگ را فقط یک بار بپیمایند که در آن صورت دیگ یک پاس نامیده می شود.

بویلرها water tube :

این دیگ ها بر عکس دیگ های fire tube بوده و در واقع احتراق در محفظه دیگ صورت می گیرد و آب از دورن tube ها حرکت می کند. تمامی این دیگ ها دارای ظرف (Drum) بخار هستند. Drum بخار ظرف استوانه ای بزرگ و سنگینی است که در بالای دیگ قرار می گیرد و معمولاً در نیمی از آن آب و در نیمه فوقانی آن بخار جمع می شود. دیگ های بخارwater tube  همچنین دارای ظروف استوانه ای در پائین ترین قسمت دیگ می باشند این ظروف اگر کوچک باشند hearder و اگر بزرگ باشند Drum نامیده می شوند که به hearde و Drum آب معروف هستند.

دیگ بخار از نظر قطعات اصلی تشکیل شده است از:

  1. بدنه
  2. شبکه ها
  3. کوره یا آتشخانه
  4. لوله آتش خوار یا لوله دود
  5. شاسی

بدنه : بدنه استوانه دیگ، فضای مورد نیاز جهت آب ورودی بخار ایجاد شده و سطوح حرارتی را شکل میدهد. پوسته بدنه از تعدادی ورقه های فولادی نورد شده تشکیل شده است که به صورت حاولی و محیطی جوش داده شده اند.

منبع :

بازرسی از مخازن تحت فشار، تالیف سعید ایزد پناه محمد رضازاده (عضو هیات علمی دانشگاه)،۱۳۹۰

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!