در بسیاری از محیط های کاری، محوطه های محصور وجود دارند که ممکن است خطرات بسیاری را برای افرادی که برای انجام کار به آنها وارد می شوند پدید آورد. در بسیاری از موارد، کارکنانی که به فضای بسته وارد می شوند، ریسک مواجهه با خطرات متعددی از جمله گیر افتادن در فضای بسته، غوطه ور شدن و مواجهه با هوای خطرناک را می پذیرند. فضاهای بسته به خودی خود ریسک گیر افتادن را برای افراد به وجود می آوردند اما کار کردن در فضای بسته ممکن است موجب شود تا افراد در معرض خطرات بیشتری قرار گیرند.برای مثال محدود شدن مسیر های دسترسی و کاهش جریان هوا در محوطه، می تواند خطراتی را پدید آورد که هیچ گاه هنگام انجام آن کار در فضای های باز اتفاق نخواهد افتاد، از این رو لازم است شرایط کار در فضای بسته به طور کامل بررسی و برای ورود به آنها مجوز اخذ شود.

تعریف فضای بسته

براساس استاندارد OSHA 1910.146، فضای بسته به محلی اطاق می شود که دارای ویژگی های زیر باشد:

  • آنقدر بزرگ است که انسان می تواند وارد آن شده و به انجام کار بپردازد.
  • ورود و خروج انسان به آن محدودیت دارد.
  • برای استقرار و کار مداوم انسان طراحی نشده است.
  • فضاهای بسته می توانند مانند دریچه های آدم رو و گودال ها محدود نباشد چنان که فضاهای بزرگتر مانند مخازن، ظروف صنعتی و سیلوها نیز در تعریف فضای بسته قرار می گیرند. اگر ورود به فضای بسته و کار در آن برای سلامت فرد خطری جدی ایجاد کند، کار در فضای بسته نیازمند اخذ مجوز است و این از جمله وظایف کار فرمایان است که فضای بسته را شناسایی کنند. فضاهای بسته ای را که ورود به آنها نیازمند اخذ مجوز باشد باید به علامت خطر مجهز شوند، به گونه ای که به افراد اطلاع دهد ورود به این محوطه، نیازمند داشتن مجوز و انجام هماهنگی است.
  • همچنین شرکت ها باید دستور العمل ورود به فضای بسته را تهیه کنند که در آن شرایط ورود به فضای بسته ذکر شود و بدین ترتیب از ورود نا آگاهانه افراد به داخل آن جلوگیری نمایند. این دستور العمل باید دردسترس افراد باشد و به ویژه در محل ورود فضای بسته نیز نصب شود. قبل از آن که فرد بتواند وارد فضای بسته شود، اکسیژن موجود در هوای داخل ظرف یا فضای بسته باید توسط دستگاه آزمایش گاز، اندازه گیری شود. گازهای قابل اشتعال و انفجار همچنین گاز های سمی موارد دیگری هستند که باید در هوای محیط محصور اندازه گیری شوند و در صورت وجود شرایط ایمن، اجازه ورود صادر شود. لازم است که کار فرما آموزش های کافی را به کارکنان ارائه دهند تا بتوانند در محوطه های محصور بدون ایجاد مشکل وظایف خود را انجام دهند. علاوه بر این، لازم است که فردی به عنوان ناظر در خارج از فضای بسته حضور داشته باشد و کار افراد داخل فضای محصور را نظارت کند یا در صورت بروز حادثه، به سرعت به نیرو های امدادی اطلاع دهد.

 

منبع :

بازرسی از مخازن تحت فشار، تالیف سعید ایزد پناه محمد رضازاده (عضو هیات علمی دانشگاه)،۱۳۹۰

دستور العمل های کلی برای ورود به فضاهای محصوری و مشخصات مجوز ورود به فضای بسته

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!