مباحث مربوط به ایمنی پالایشگاه: تجزیه و تحلیل خطرات پالایشگاه

اگرچه صنعت پالایش نفت و گاز طبیعی جزء ۱۰ نوع خطرناک ترین محل کار در ایالات متحده نیست، اما کارمندان در این محیط ها به طور مرتب با آسیب های جدی روبرو هستند. جلسات منظم برای بحث در مورد اهمیت ایمنی در محل کار در هر محیط کار ضروری است و پالایشگاه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در این جلسات ، مباحث مربوط به ایمنی پالایشگاه و تجزیه و تحلیل خطرات پالایشگاه ها برای پوشش شامل موارد خاص برای صنعت پالایش و همچنین دستورالعمل های ایمنی عمومی مانند:

  • ایمنی آتش
  • چگونگی تهیه گزارش حادثه
  • وقتی یک کارمند سوخته، خونریزی می کند یا بیهوش است چه باید کرد
  • خطرات ناشی از الکل و مواد مخدر در محل کار

موضوعات خاص مربوط به ایمنی پالایشگاه برای پوشش مواردی است که به طور مستقیم علل عمده صدمات ناشی از آسیب دیدگی کارگران پالایشگاه هستند، مانند گرفتار شدن بین قطعات ماشین آلات. غالباً، مذاکرات در محل کار که مباحث مربوط به ایمنی اداره بهداشت و ایمنی کار OSHA برگزار می شود مانند به عنوان جعبه مذاکرات toolbox talks  شناخته می شوند.

تمیز کردن صحیح مواردی که به اطراف نشت کرده

یکی از مهمترین موضوعات بحث و گفتگو در زمینه ابزار ایمنی و بهداشتی که در طی جلسات ایمنی پالایشگاه مورد بحث قرار می گیرد، نحوه تمیز کردن صحیح انواع نشت ها است. در یک پالایشگاه، بسیاری از ترکیبات طبیعی و مصنوعی در حال استفاده هستند و این ترکیبات به طور بالقوه می توانند دارای خاصیت خورندگی، انفجاری، مسمومیت زایی سمی و سایر مضرات باشند. برخی از ترکیبات فقط نمی توانند با آب پاک شوند یا تمیز شوند. آنها ممکن است نیاز به پاکسازی با برخی ترکیبات دیگر یا از طریق روشهای خاص پاکسازی داشته باشند، که می تواند شامل داشتن یک متخصص اصلاح مواد خطرناک برای تصفیه نشت به پالایشگاه باشد. هنگامی که پاکسازی نشت یکی از مباحث مربوط به جلسه ایمنی OSHA است، کارکنان باید جلسه را به گونه ای ترک کنند که بدانند چگونه باید از ریخت و پاش در محل کار جلوگیری کنند و هنگام ریختن هر یک از ترکیبات در محل پالایشگاه چه باید بکنند.

تجزیه و تحلیل خطرات پالایشگاه

یکی دیگر از مهمترین مباحث مربوط به بحث در زمینه ابزار ایمنی و بهداشت در پالایشگاه، چگونگی تجزیه و تحلیل دقیق خطرات موجود در محیط پالایشگاه است. مواردی که باید هنگام پوشش این یکی از موارد و موضوعاتی است که باید در جلسات ایمنی OSHA مورد بحث قرار بگیرد. تجزیه و تحلیل خطرات پالایشگاه شامل موارد زیر است:

  • نشت های شیمیایی قبلی كه در پالایشگاه رخ داده اند.
  • حوادثی که در سایر پالایشگاه ها رخ داده است که می توانند در پالایشگاه مورد بحث نیز رخ دهند.
  • در صورت بروز حادثه شیمیایی چه باید کرد.
  • سیاست ها و پروتکل های پیشگیری از تصادفات در محل

پوشیدن محافظ بدن مناسب

در یک پالایشگاه، کارگران غالباً در معرض دود سمی، ترکیبات شیمیایی مضر و در برخی از محیط ها، چراغ های کور کننده و صداهای کرکننده قرار دارند. جلسات ایمنی نه تنها اهمیت پوشیدن وسایل ایمنی محافظ، بلکه نحوه پوشیدن صحیح آن و همچنین نحوه شناسایی تجهیزات ایمنی معیوب یا آسیب دیده را نیز شامل می شود. هنگامی که کارگران تجهیزات ایمنی معیوب دارند، با خطر آسیب دیدگی شدید یا حتی معلولیت یا کشته شدن در محل کار روبرو می شوند.

استفاده ایمن از وسایل نقلیه و ماشین آلات

به گفته OSHA سه مورد از هر پنج مورد مرگ های کارگران پالایشگاه به دلیل گرفتار آمدن بین، دستگاه یا یک قطعه از ماشین آلات سنگین می باشد. تصادفات وسایل نقلیه نیز یکی دیگر از دلایل عمده آسیب و مرگ کارگران پالایشگاه است. با توجه به این حقایق و آمارها، جلسات ایمنی پالایشگاه باید اهمیت استفاده ایمن و مسئولانه از وسایل نقلیه و ماشین آلات سنگین را پوشش دهد.

OSHA چندین صفحه و دستورالعمل را بطور خاص در مورد وسایل نقلیه ایمن و ماشین آلات سنگین در صنعت پالایش منتشر نموده است. ناظران می توانند از این اطلاعات و آمارهای موجود در آن استفاده کنند تا مذاکرات ایمنی خود را انجام دهند.

تشویق مشارکت تیم برای ایمنی

به راحتی می توان از مباحث مهم ایمنی پالایشگاه در طول مذاکرات ایمنی غافل شد. قبل از پایان جلسه، سرپرست همیشه باید از تیم سوال کند که آیا درمورد مباحث مربوط به پکیج سلامتی و ایمنی تحت پوشش یا سایر مواردی که در آن قرار دارید سؤالی دارید.

 

نوشته شده توسط: لیندسی کرامر Lindsay Kramer

بررسی شده توسط: میشل سییدل  Michelle Sieldel

بروزرسانی شده در تاریخ ۱۷ مه ۲۰۱۹

منبع

https://bizfluent.com/info-8573557-refinery-safety-meeting-topics.html

ایمنی پالایشگاه نفت:الزامات OSHA، اثرات زیست محیطی و پیشگیری از خطر

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!