کوره محفظه اصلی دیگ می باشد، به دلیل حرارت زیاد کوره بیش از ۵۰% از کل انتقال حرارت یک دیگ بین کوره و آب اطراف آن انجام می شود. شکل کوره به صورت استوانه ای و ابعاد کوره به غوی تعیین شده است که بهترین احتراق و بالاترین بازده مشعل در آن فضا شکل بگیرد.

قطعات فرعی و متعلقات جابنی

 1. مشعل
 2. تابلوی برق
 3. پرشر سوئیچ ها
 4. سوپاپ اطمینان
 5. شیر فلکه
 6. لوله کنترل (کنترل آب)
 7. شیرهای آب نما
 8. شیرهای تخلیه
 9. شیر هواگیری
 10. دربها مانومتر
 11. دودکش
 12. محفظه دمنده
 13. دریچه های منصول
 14. دریچه بازدید شعله
 15. فتوسل مشعل(چشم الکتریکی)

مشعل

مشعل های تجهیزاتی در بویلر ها هستند که وظیفه ترکیب کردن سوخت و هوا و همچنین سوزاندن ماده ی سوختنی را به عهده دارند و در واقع انرژی حرارتی کوره را تامین می نمایند. در واقع مشعل شکل و جهت شعله را در کوره بوجود می آوردند و بر حسب نیاز در ارتفاع های مختلفی در کوره نصب می گردند. سوخت های مختلفی در بویلرها سوزانده می شوند و به همین دلیل مشعل ها برای سوزاندن انواع سوخت های مایع و گاز طراحی می شوند.

تابلو های برق

تمام مدار فرمان از طریق تابلو برق انجام می شود.

پرشر سوئیچ ها:

برای کنترل فشار بخار داخل دیگ استفاده شده و در زمان نیاز دستگاه را قطع و یا وصل می نماید. این دستگاه همان طوری که از بیانش مشخص است با فشار داخلی دیگ بوسیله لوله نازک مرتبت است و زمانی که فشار داخل دیگ از حالات تنظیم بالاتر رفت، برق سیستم، مشعل را قطع کرده و دیگ بخار از حالت بهره داری (خاموش شدن مشعل) خارج می شود. آن را روی دیگ بخار نصب کرده تا مقدار و میزان فشار را کنترل کند.

 

سوپاپ اطمینان

در قسمت بالای دیگ بخار(بدون واسطه) نصب می شود. این قطعه جهت جلوگیری از افزایش بیش از حد معمول فشار داخلی دیگ بخار بکار می رود.

الکترو پمپ

سیستم تغذیه آب داخل دیگ بخار می باشد.

شیر فلکه

شیر فلکه انتقال بخار می باشد.

لوله کنترل (کنترل آب)

وظیفه این قطعه تنظیم آب داخل دیگ بخار می باشد. این دستگاه دارای دو عدد سوئیچ مغناطیسی یا جیوه ای می باشد که یک سوئیچ سطح پائین آب را کنترل کرده و به الکتروپمپ، فرمان روشن شدن و دیگری سطح بالا را کنترل کرده و به پمپ فرمان خاموش شدن می دهد.

شیر های آب نما

این سیستم جهت نشان دادن آب داخل دیگ بکار می رود، که اپراتور با مشاهده آن متوجه می شود که داخل دیگ بخار چه میزان آب وجود دارد.

شیر تخیله

جهت تخیله آب داخل دیگ بخار بکار می رود و اهمیت این شیر خارج کردن رسوبات داخل دیگ بخار می باشد.

فن های مکنده، دمنده و ترکیبی

مکش های طیبعی هوا برای تامین هوای مورد نیاز احتراق کافی نیست از این رو برای تامین هوای کافی از فن هایی در بویلرها استفاده می شود. فن ها به دو صورت دمنده و یا مکنده می باشند. از فن های دمنده قبل از کوره استفاده می نمایند. این فن ها هوای مورد نیاز احتراق را با فشار از طریق مشعل به داخل کوره می فرستند. فن ها ی مکنده را در محلی بعد از کوره و عمدتاً در دودکش نصب می کنند و هوا را از کوره به سمت دودکش می کشند و این خود سبب ورود هوا از مسیر هایی به داخل کوره نیز می گردد.

دودکش

مواد حاصل از احتراق را باید به نحوی از محل کوره به بیرون رانده شود این کار توسط دودکش صورت می گیرد.

 

 

منبع :

بازرسی از مخازن تحت فشار، تالیف سعید ایزد پناه محمد رضازاده (عضو هیات علمی دانشگاه)،۱۳۹۰

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!