دوازده راه طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما

درمان های خانگی و درمان های طبیعی می تواند به ما کمک کند تا سلامت روزمره ما را افزایش دهد و ایمنی را در طول فصل سرماخوردگی و آنفولانزا  افزایش دهد.

هنگامی که هوای بیرون سرد و بارانی است و فصل سرما و آنفولانزا در اوج خود قرار دارد، وقت آن است که همه ی موانع را از بین ببریم تا خانواده هایمان را در شرایط سلامت و نهایت لذت قرار دهیم. البته پزشک دائمی و واکسن فصلی مناسب، باید باشد. اما هنگامی که بحث بر سر کاهش روزافزون و جلوگیری از بیماری به صورت روزانه باشد، بسیاری از ما به کابینت های پزشکی- و یا آشپزخانه های پزشکی تبدیل شده ایم. با این حال، درمان های طبیعی متعددی وجود دارد که نه تنها به ما کمک می کند که احساس خوبی داشته باشیم، بلکه اثبات شده است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

مزایای درمان های طبیعی برای سالمندان

کسانی که از ما با عزیزان سالخورده زندگیمی کنند، آگاه هستند که نیازهای غذایی، توانایی های فیزیکی و ایمنی با سن تغییر می کنند. سیستم ایمنی تمایل به ضعیف شدن دارد.  در سنین بالاتر، واکسن ها کمتر موثر هستند و احتمال ابتلا به عفونت ها بیشتر است. رژیم غذایی – به طور خاص، دریافت مواد مغذی مناسب – یکی از کلید های حفظ سلامتی ایمنی است، اما گام های دیگری نیز وجود دارد که می توانیم در خانه به منظور تقویت ایمنی در مورد خودمان و خانواده هایمان انجام دهیم.

چای های گیاهی، مکمل های غذایی و حتی برخی از انواع ورزش های ملایم مانند تای چی در رده طب سوزنی یا طب سنتی قرار می گیرند. با استفاده از درمان های سنتی و مدرن، تمرین کنندگان برای تقویت توانایی بدن و برای حفظ و بازگرداندن سلامت، روش های درمانی طبیعی تر و ملایم تر را ترجیح می دهند. با این حال، به یاد داشته باشید که مشورت با یک پزشک واجد شرایط همیشه بهترین راه برای پیشگیری از تغییرات عمده ای در روند زندگی روزانه است، به خصوص با داروهای گیاهی یا سایر مداخلات غذایی که ممکن است تعاملات غیرمنتظره با داروهای سنتی داشته باشد.

چگونه می توان سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرد

بر طبق دانشکده پزشکی هاروارد، به منظور عملکرد خوب، سیستم ایمنی بدن ما نیاز به تعادل و هماهنگی دارد. در اینجا چندین راه برای تقویت این تعادل از طریق رژیم غذایی، ورزش، مکمل ها و دیگر راهبردهای سلامتی وجود دارد.

 1. ویتامین های A-B-C-E را به یاد داشته باشید.

کمبود مواد مغذی – به عنوان مثال، ویتامین ها – به کاهش ایمنی منجر می شود. مصرف یک مکمل مولتی ویتامین، همراه با خوردن یک رژیم غذایی سالم با منابع طبیعی مواد مغذی، سلامت کلی و همچنین سیستم ایمنی را افزایش می دهد. به طور خاص، ویتامین A، B2، B6، C، D و E در رابطه با سیستم ایمنی مورد مطالعه قرار گرفته و به نظر می رسد که نقش مهمی در کمک به پیشگیری از بیماری های ما داشته باشند.

 1. آفتاب بگیرید.

صرف زمان زیادی در نور طبیعی یکی از راه های کلیدی بدن ما برای تولید ویتامین D است. ویتامین D نقش مهمی در کمک به سیستم های ایمنی بدن تولید کننده آنتی بادی ها دارد. از طرف دیگر، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت تنفسی ارتباط دارد.

 1. دهان خود را باز کنید و بگویید om.

در حالی که اثرات فیزیکی استرس هنوز توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است، مطالعات تا به حال ثابت کرده اند که استرس مزمن می تواند منجر به انواع مختلف اثرات منفی بر سلامت جسمی و عاطفی، از جمله منجر به کاهش قدرت عملکرد سیستم ایمنی گردد.  اقدامات کاهش دهنده استرس مانند مدیتیشن، ماساژ و حتی موسیقی می تواند به ما کمک کند که آرام باشیم و عملکرد ایمنی بدنمان را بهبود بخشیم.

 1. زردچوبه را امتحان کنید.

ادویه ی زردرنگ نارنجی-زرد که باعث طعم  و رنگ عالی غذا می شود، خواص ضد التهابی نیز دارد و شواهد روز افزونی نیز وجود دارد که نشان می دهدزردچوبه به پیشگیری از بیماری نیز کمک می کند. به خصوص برای سالمندان، عصاره زردچوبه نقش مهمی در جلوگیری از سرطان، کاهش علائم آلزایمر و کاهش درد آرتریت دارد.

 1. حمام آرامش بخش داشته باشید.

یک حمام خوب گرم، با نمک اپسوم یا رایحه های آروماتراپی، می تواند راهی طولانی برای کاهش استرس ما – و باعث خواب آلودگی ما شود. خواب یکی از راه های اصلی بدن ما است که خود را تعمیر می کند و به گزارش Earth News محرومیت از خواب استرس را فعال می کند، عملکرد سیستم ایمنی را کاهش می دهد و مواد شیمیایی التهابی را افزایش می دهد.

 1. سبزیجات بیشتری بخورید.

سبزیجات، و همچنین میوه ها، آجیل ها و دانه ها، با مواد مغذی بارگذاری می شوند که ما باید سیستم ایمنی بدنمان را در سلامت بالا نگه داریم. به ویژه، سبزیجات cruciferous مثل کلم، کلم و کلم بروکلی، به حفظ عملکرد کبد کمک می کنند، که یکی از بخش های اصلی پروسه سم زدایی طبیعی بدن ما است.

 1. مواد معدنی بدن خود را به دقت مدیریت کنید.

علاوه بر طیف وسیعی از ویتامین ها، مهم است که مواد معدنی کلیدی که برای سلامت روزانه مهم هستند، به اندازه کافی – اما نه بیش از حد – جذب بدن شوند.  سلنیم، با توجه به دانشکده پزشکی هاروارد، ممکن است به جلوگیری از سرطان کمک کند، و روی یک ماده مهم برای عملکرد مناسب سلول های ایمنی بدن ما است. با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که روی بیش از حد می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین مهم است که روزانه به مواد معدنی بدن توجه شود.

 1. برای قارچ ها در زندگی خود جایی داشته باشید.

اخیرا نشان داده شده است که برخی از انواع قارچ ها، به ویژه قارچ های ژاپنی مانند شیتاک، میتاک و قارچ صدف، برای حمایت از تولید سلول های ایمنی کمک می کنند. آنها همچنین با آنتی اکسیدان ها بارگذاری می شوند.

 1. داروهای گیاهی را امتحان کنید.

دانشمندان هنوز در حال بررسی اثربخشی بسیاری از مکمل های گیاهی هستند که به طور سنتی به عنوان تقویت کننده های سلامتی مانند اکیناسه و جین سنگ استفاده می شوند اما تاثیر آن بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر قابل توجهی دارد. چای تسکین دهنده می تواند باعث آرامش، خواب و کاهش استرس شود. البته، قبل از اینکه گیاهان دارویی بخشی از کابینت دارویی شوند، همیشه باید با یک پزشک صحبت کنید.

 1. غذاهای خود را پر ادویه پخت کنید.

سیر و زنجبیل تند، اما خوشمزه هر دو خوشمزه و تقویت کننده ایمنی در رژیم غذایی خانواده هستند. سیر خام به طور خاص شامل عوامل ضد میکروبی و سرطانی است و زنجبیل برای قرن ها در طب سنتی برای درمان تهوع، سرماخوردگی و علائم آنفلوانزا مورد استفاده قرار گرفته است.

 1. به جنب و جوش و فعالیت ادامه دهید.

ورزش منظم در حفظ سلامت کلی ما به روش های متعددی نقش دارد و یک بدن سالم به معنی یک سیستم ایمنی کارآمد است. بعضی از فرم های ورزش مانند تای چی و یوگا نیز مخصوصا برای کاهش استرس و بهبود قدرت، تعادل و انعطاف پذیری مورد استفاده قرار می گیرند و این موارد یعنی تعادل و انعطاف پذیری همان چیزهایی هستند که ما اغلب با افزایش سن از دست می دهیم

 1. پروبیوتیک ها را در نظر بگیرید.

پروبیوتیک ها یا باکتری های “خوب” نه تنها بخش مهمی از یک فرآیند هضم سالم هستند بلکه بخشی از سیستم ایمنی بدن ما هستند، گرچه دانشمندان هنوز دقیقا در حال مطالعه و تحقیق هستند که این روند چگونه و چرا اتفاق می افتد. یک مطالعه بر روی ورزشکاران نشان داد که مکمل های پروبیوتیک به جلوگیری و مبارزه با سرما ها کمک می کنند، اما شما همچنین می توانید پروبیوتیک ها را از منابع غذایی طبیعی تهیه شده مانند ماست و کیمچی دریافت کنید.

برای تقویت ایمنی خانواده شما لازم نیست که کاری سخت و طاقت فرسا انجام دهیم – در حقیقت، این کار می تواند خوشمزه، آرامش بخش و سرگرم کننده باشد. قبل از شروع هرگونه تغییرات عمده در رژیم خود، قبل از اینکه با پزشک مشورت کنید، آزمایشات پزشکی و عکسهای آنفلوانزا را فراموش نکنید، مخصوصا برای عزیزان سالخورده.

درمان خانگی مورد نیاز برای تقویت ایمنی بدن شما چیست؟ دستورالعمل های خود را به اشتراک بگذارید.

 

منبع

۱۲ Natural Ways to Boost Your Immune System

عادت های ساده روزانه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

شش راه برای کمک و تقویت سیستم ایمنی بدن

راهکارهای آسان و خانگی برای تقویت سیستم ایمنی

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه کارهایی می ­توان انجام داد؟

پنج راه طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

نسخه طب سنتی تقویت سیستم ایمنی بدن: بالا بردن سیستم ایمنی بدن با مصرف شیرین بیان

 

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran