فضاهای بسته می توانند خطرات متعددی را ایجاد کنند، بیشتر فضاهای بسته ای که ورود به آن نیازمند کسب مجوز است، داری یک یا چند مورد از ویژگی های زیر هستند:

  1. هوای خطرناک
  2. احتمال غوطه ور شدن
  3. خطرات فیزیکی و گی افتادن

هوای خطرناک

در فضاهای بسته ممکن است هوای خطرناک باعث ایجاد سردرد و سر گیجه شود، طوری که کارگر نتواند راه خروج را پیدا کند و موجب آسیب یا حتی مرگ فرد شود .

به طور کلی ۳ نوع هوای خطرناک وجود دارد، که عبارتند از :

  • نقص اکسیژن
  • وجود مواد قابل اشتعال
  • وجود بخارات سمی

نقص اکسیژن

نقص اکسیژن عبارت است از هوایی که درصد اکسیژن موجود در آن از حد معمول کمتر باشد. می دانیم که در هوای عادی میزان اکسیژن هوا بین ۱۹٫۵تا ۲۳٫۵ درصد متغیر این همان هوایی است که از استنشاق آن می توانیم بطور عادی به فعالیت های روزمره خود بپردازیم . اما زمانی که میزان اکسیژن به ۱۷% برسد قضاوت فرد و تطابق وی دچار مشکل می شود، هم چنین در تنفس فرد اختلال ایجاد شده و حالت سرگیجه به وی چیره می شود، در هوایی که فقط ۱۲%اکسیژن داشته باشد، فرد هوشیاری خود را از دست می دهد و در هوای محتوی ۶% اکسیژن انسان می میرد. باید توجه داشت در صورتی که آهن در محیط وجود داشته باشد، آهن می تواند اکسیژن محیط را مصرف کرده و رنگ آهن تولید کند در چنین شرایطی اکسیژن موجود در هوا رفته رفته کاهش می یابد. این مورد را باید با توجه به مدت زمان کار در فضای بسته در نظر گرفت. در صورتی که امکان ورود گازهای دیگری مانند گاز متان، اوزون و … وجود داشه باشد نیز امکان خفگی انسان وجود دارد، زیرا با ورود این گازها به محوطه های بسته، اکسیژن را از محیط خارج کرده و خود جاگزین آن می شود و به همین سبب درصد اکسیژن هوای فضای بسته کاهش می یابد.

علاوه بر آن وجود منو اکسید کربن در هوای محیط بسته موجب درگیر شدن گلبول های قرمز خون شده و بدین ترتیب جذب اکسیژن در بدن مختل می شود، به همین دلیل لازم است هیچ گاه به محیطی که اکسیژن در هوای آن به مقدار کافی وجود ندارد وارد نشوید و اگر ورود به چنین فضاهایی لازمه انجام کار است، از ماسک های هوا رسان استفاده کنید که هوای تازه لازم برای شما را تامین کند.

وجود مواد قابل اشتعال

فضاهای بسته اغلب حاوی گازها، بخارات، مه، گرد و غبار و گازهای قابل اشتعال هستند این مواد قابل مشاهده نیستند و تنها اندازه گیری آنها با تجهیزات مناسب می تواند از وجود مقادیر حتی اندک، از موارد یاد شده در فضاهای بسته به ما خبر دهد.

احتمال غوطه ور شدن:

از دیگر خطراتی که کار در محیط های محصور افراد را تهدید می کند احتمال قوطه ور شدن است. این زمانی است که فرد در محیط محصور گیر افتاده و جریانی از مایعات، پودرها، دانه ها و یا شن ها به دورن فضا وارد می شود. ریزش این مواد حتی اگر روی سر فرد را نپوشاند موجب وارد آمدن فشار زیادی به سینه فرد می شود به گونه ای که تنفس او دچار مشکل یا اندام های داخلی او را مختل می کند.

 

منبع :

بازرسی از مخازن تحت فشار، تالیف سعید ایزد پناه محمد رضازاده (عضو هیات علمی دانشگاه)،۱۳۹۰

محوطه های محصور و تعریف فضای بسته

دستور العمل های کلی برای ورود به فضاهای محصوری و مشخصات مجوز ورود به فضای بسته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!