حریق های الکتریکی

استفاده غیر موثر یا نادرست از تجهیزات برقی از علل اصلی حریق های الکتریکی است .

اگر حریق کوچکی از نوع الکتریکی رخ دهد مطمئن باشید که تنها خاموش کننده های نوع C یا چند منظوره مناسب خواهند بود .

همه خاموش کننده های حریق با حرف یا حروفی مشخص می شوند که به شما می گویند چه نوع حریقی را می توانید با آن خاموش نمایند. این حروف در زیر توضیح داده شدند :

A ( به خاکستر فکر کنید ) = برای کاغذ و چوب و…

B( به بشکه فکر کنید ) = برای حریق مایعات قابل اشتعال

C( به مدار فکر کنید ) = برای حریق های الکتریکی

نحوه خاموش کردن حریق را در محیط های کاری یاد بگیرید

سعی نکنید حریق را خاموش کنید مگر اینکه آموزش مناسب را دیده باشید. اگر آموزش ندیده اید بهترین کاری که می توانید انجام دهید تخلیه محل و تلفن برای کمک است .

وقتی الکتریسته مخلوط قابل انفجاری از مواد را در هوا آتش می زند انفجار رخ داده و سوختگی های حرارتی ممکن است بوجود آید. این نوع آتش گیری می تواند ناشی از بخارات، گاز ها یا ذرات گرد و غبار قابل احتراق باشد. استاندارد های OSHA ،NEC و استاندارد های دیگر شرایط ایمنی دقیقی را برای انجام عملیات بر روی تجهیزات و سیستم های الکتریکی در چنین نواحی خطرناکی ارائه می دهند. آتش می تواند در اثر گرم شدن بیش از حد هادیها یا تجهیزات یا به علت جرقه در سوئیچ های تماسی یا در قطع کننده های مدار الکتریکی رخ می دهد .

 

اگر کارگری توسط برق دچار سوختگی یا شوک شده باشد باید چه کاری انجام داد؟

مدار جریان الکتریکی را در صورتی که قربانی هنوز در تماس با مدار برق قرار دارد ببندید. در حالی که این کار انجام می دهید، از افراد دیگر در خواست کمک کنید . اگر شما نمی توانید به سرعت به سوئیچ دست پیدا کنید، قربانی هنوز در تماس با مدار الکتریکی قرار دارد او را لمس نکنید.

قربانی را ترک نکنید مگر اینکه چاره دیگری نداشته باشید. وقتی با اورژانسیEMS تماس گرفته می شود شما باید با قربانی بمانید . تلفن کننده بعد از تلفن باید پیش شما برگردد. اگر قربانی نفس نمی کشد ضربان قلب ندارد یا به شدت آسیب دیده است ، عملکرد سریع تیم تکنسین پزشکی یا پیراپزشکان بهترین شانس برای نجات فرد می باشد.

به محض اینکه متوجه  شدید جریان از قربانی عبور نمی کند ، او را صدا بزنید تا ببینید آیا هوشیار است ؟

اگر قربانی هوشیار باشد، به قربانی بگویئد که حرکت نکند . امکان وجود دارد که شوک باعث جراحت شدید قربانی شده باشد ولی براحتی تشخیص داده نشود. به سرعت قربانی را نسبت به وجود علائم خونریزی مورد آزمایش قرار دهید. اگرخونریزی زیادی وجود دارد، پارچه ای را بر روی زخم قرار داده و فشار دهید. اگر زخم دردست یا پا وجود دارد و خونریزی زیاد است، در حالی که زخم را فشار می دهید آن عضو را بلند کنید و قربانی را گرم نگه دارید و با او تا رسیدن به مرکز درمانی صحبت کنید.

 

منبع:

ایمنی در برق، ترجمه و تالیف اکبر احمدی آسور (عضو هیات علمی دانشگاه)،۱۳۸۴

هنگام کار الکتریکی همیشه برق را به طور کامل ببندید و از ایمن بودن محل کار از خطرات الکتریکی اطمینان حاصل نمایید

رفتار های ایمن در برق کاری: کنترل خطرات الکتریکی از طریق رفتارهای کاری ایمن

سوختگی های الکتریکی، سوختگی های قوس الکتریکی و سوختگی های تماس پوستی ناشی از برق گرفتی

آگاهی و شناسایی خطرات ناشی از برق: حافظت از جان افراد در شغل های مختلف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran
error: Content is protected !!